şükela:  tümü | bugün
  • erkek ve kadının kanunlar önünde evlenebilmelerine izin veren yaş... yeni medeni kanuna göre bu yaş erkek ve kadın için eşitlenmiş, alt sınır olarak 17'e çekilmiştir.
  • insanların yaşayış tarzına ve ne istediğine göre değişen kavram... bazıları liseyi bitirince evlenir, bazıları 40'ında hala gecelere akmayı yeğler. çok görecelidir. insanın önce ne istediğine karar vermesi gerekir.
  • çevremde; önceleri "otuzdan önce evlenmem kat'iyen!" diyenlerin yirmili yaşların başında evlenip sonradan mutlu olduklarını ve "iyi ki" diyebildiklerini, bir şekilde erken evlenmeyi isteyip o ya da bu nedenden dolayı geç yaşlarda evlenebildikleri halde yine aynı şekilde kadere kısmete şükran duyanları gördükçe bir ayarı bir kararı olmadığına hafiften inanmaya başladığım müddet kesri.

öte yandan tecrübesine inandığım kişilere sorup (oda sıcaklığında soruldu) aldığım cevaplar kadarıyla da en uygun yaş hayirlisi neyse o olsundur.
  • benim için her zaman "10 yıl sonra" ki yaşımdır. 10 yaşımdayken hep "10 yıl sonra evlenicem" derdim. 10 yıl geçti hala "10 yıl sonra evlenicem" diyorum.kısmet olursa 10 yıl sonra da "10 yıl sonra evlenicem" diyip annemin yüreğine indirmeyi düşünüyorum.
  • bakılan yüzük falı neticesinde kendiminkinin 26 olduğunu öğrendiğim hede. hayır yani farklı zamanlarda tam 5 kez bakmama rağmen hep aynı yaşın çıkması biraz garipsensede daha 4 sene vardır ve bünye rahattır.
  • "yahu zaten zamanı gelince evlenip, aynı kişiyle , aynı evde ,aynı yastığa baş koyaraktan bir ömür geçireceğiz , e çoluk çocuğa da karışacağız da ne gerek var bu kadar aceleye" gibi mantıklı bir fikrin sahibi olsanız bile başta evli arkadaşlar olmak üzere, aile , akraba, ahbap, tanıdık ve sizi 2 defadan fazla görmemiş insanların size yaptığı "aaa evlen artık" baskısına dayanamadığınızı hissettiğiniz ve "ay aman öff, evleneyim de çenelerini kapatsınlar" diyerekten kadere teslim olduğunuz yaş olabilir.

(bkz: evlenme tellalı)
    (bkz: evlenme teklifine espriyle cevap vermek)
    (bkz: evlenme arifesinde olup da istememek)
    (bkz: bir evlenme teklifini öküz gibi kabul etme)

tabiki aşık olmak,evlenmek, çocuk sahibi olmak birbiriyle ilintili ve güzel şeyler ama herşeyin bir zamanı var ve bu kişiden kişiye değişir.
  • kişinin becerisi, beceriksizliği, akıllılığı, salaklığı, dış ve içgüçlere mukavemeti nisbetinde esneyebilcek yaş.
    bir de gözlemlediğim; tüm bu veriler ile kadınların hedefi bu yaşı aşşağı çekmek. erkeklerinki ise yukarı..
    *
  • tam olarak insanın abazanlığa dayanacak gücünün kalmadığı yaştır. bünyeden bünyeye değişir..
    (bkz: abazan hareket engellenemez)
  • (geçerli sebeplerin varlığı halinde hakim kararıyla) minimum 16 olan yaş.

(bkz: evlenmeden hamile kalmak)