şükela:  tümü | bugün
  • 25. yılına gümüş, 50. yılına altın diyorlar.
    maksadı hediye alış verişini arttırmak olanlar bakır, çinko vs.. donümlerini de çıkartabilir.
  • son zamanlarda 10.sunu kutlayanlara hayranlik duyulan yil donumu.
  • otuzuncu yılda bile birbirlerine hediye alan gözlerinin içine bakıp birbirlerini sevdiklerini söyleyen anne babaya bir kez daha minnettarlık duyulan gün.
  • kimilerinin unuttuğu, kimilerinin unutmaya çalıştığı, benimse bugün onuncu kez kutladığım özel ve güzel gün...

evlilik, kadın ve erkek hepimizin hayatında dönüm noktası olan önemli bir olay. bundan sonra ölünceye kadar yaşayacağımız her hadise açısından bir çok şeyin başlangıcı, bir çok şeyin de sonu belki.

evli olan herkes, eğer kendi eşiyle evlenmemiş olsaydı, hepsinin hayatı farklı olacaktı.. ama nasıl? bilinmeyen bu işte.. ona da kader diyoruz...

eski yeni bütün evliler için evlilik yıldönümlerinin mutlulukla dolu olmasını diliyorum.
  • erkeklerin unutmaması gerekenler'in en önemlilerinden.
    (tanı$tığın/birlikte olmaya ba$ladığın günü kutla tamam) ama bir hata yapmı$ın bi de üstüne niye kutluyorsun onu anlamadım ?
  • eşiniz dışında herkesin kutladığı bir gün haline geldiyse fena halde can sıkan dönümdür.
  • karı ve kocaya göre farklılık gösterebilen bir şey olduğuna gözlerimle yıllardır tanıklık etmesem inanmazdım..
    babama göre 16 haziran olan evlilik yıldönümleri, anneme göre 15 haziran.. doğrusunu öğrenmek için bir çaba sarfetmek yerine iki gün kutluyorlar.. ayrı ayrı seviyorum kendilerini ama çocuklarıyla kutlama arzularını anlamıyorum, ailemizdeki babalar-anneler günü kutlama hevesleriyle beraber seneler sonra kaçamicağım bir evlilik yıldönümü kutlaması olmasına da ayrıca içerledim.. öss'ye girmiş olsaydım nötrliyip kaçabilirdim fakat kaybetmek için çok erken, sevmek içinse çok geç..
  • unutulmaması gereken bir gün. bu sene babalar günü ile aynı güne denk geldiği için tek hediye ile idare edildi aynı zamanda.

not: martian dis kapinin mandali'na fark etmeden hatırlatmasından ötürü ayrıca teşekküler.
  • romantizm konusunda üzerine tanımadığım bir çift olarak annem ve babamın sabah birbirlerine bir sarılıp, böyle sanki o gün tanışıp şöyle iki muhabbet ettikten sonra "oldu o zaman tanıştığımıza memnun oldum" havasında ya da belki "bu ihaleyi de başarıyla tamamladık" ciddiyetinde "evlilik yıldönümümüz kutlu olsun" diye düz bir cümleyle kutlayıp (utanmasalar el sıkışacaklar) bütün bir gün bir daha ilgilenmedikleri bi konudur. ayrıca babam için ideal bir iş yemeğinden kaçma bahanesidir, ki zannedersem iş arkadaşları yılda pek çok kez gerçekleşiyor olmasından dolayı babamın 4 eşi olduğuna inanmaktadırlar.
  • elbette 10. 20. gibi düz rakamlara ulaştığında, kadın ve erkeğin çevresindekilerce "vay be" diyecekleri bir hal alıyor evlilik yıldönümleri. ama ortasında bir yerde neler oluyor dersiniz?
    4. yıl için söyleyeceklerim var. 1400 günden fazla aynı evi, aynı sofrayı, aynı yemekleri, aynı oyunları, aynı sıkıntıları, aynı mutlulukları, aynı boşlukları paylaştığınız kişiyle, "gerçekten" bir arada olmaktan başka bir alternatif aklınıza hiç düşmediyse, o 4 yıl aslında bir günmüş gibi gelir insana. bir günlük evliler nasıl severlerse birbirlerini, nasıl özlerlerse, nasıl şefkatli olurlarsa öyle olursunuz.

eğer bunu hissediyorsanız, bilin ki çok şanslı bir azınlıktansınız.