şükela:  tümü | bugün
  • dikkatimi çeken durum. ya arkadaş sırf bu adetler yüzünden evlilik teklifi aşamasından sonra ayrılan binlece insan var. halbuki evlenmeye karar veren iki insanı kendi hallerine bıraksalar ikisi her bir şeyi halledip bir yuva kuracaklar. işte kız istemeye gidiyorsun ayrı bir stres, hiç başıma gelmedi ama empati yapabiliyorum yani. iki dirhem bir çekirdek giyiniyorsun, aile büyüklerini topluyorsun, ki burada da muhtemelen kızı kim isteyecek sorunsalı mutlaka çıkıyordur. (dayıya mı istetsek, amcaya mı, enişteye mi?) gelin adayının kahveye şeker yerine tuz atması!! hayır ne gerek var ki buna?

sonra söz nişan kına zımbırtıları var. hepsi adet hepsi saçmalık. cepten giden parayı geç, bunları organize etmek başlı başına sıkıntı. işte efendim, nişanda ne takılacak? sadece bir yüzük taksak yeter mi? ya da bilezik? nişanlıyken kurban bayramına denk gelindiyse kız tarafına boynuzunda altın olan koç göndermek:) olm bu ne lan?

evlilik yaklaşırken, yöreden yöreye değişen kız taraflarının garip istekleri. yok efendim şunu siz alacaksınız, bunu siz takacaksınız şunları biz yapacağız geyikleri. yine yerine göre küçük yerlerde davul zurna çaldırma, gelini ata bindirme..

doğrudan gelin-damatla alakası olmasa da nikaha giderken gelin arabasının önüne kesme, damattan para koparma. lan sırf bunun yüzünden geçen sene bir çocuk öldü. tam düğünü bitiriyorsun, gece oluyor, sırtına yumruklar yiye yiye gerdek odasına girme. lan bırakın da adam sırtında morluklar olmadan sevişsin. yok illa dövecekler amk.

alt tarafı iki insan birbirlerine iyi-kötü günde beraber olacakları sözü verip aynı evde yaşayacaklar ama adetler ve insanlar bu olayı zorlaştırmak için ellerinden geleni yapıyor. olmaz olsun böyle adet!

edit: dayanamadım. kusura bakmayın ağır konuşacam. yani başlık sahibi olunca insan ister istemez ne yazmışlar diye bakıyorsun ve bakmaz olaydım diyorsun.

en hafif eleştiri 90'lı olduğumu sanmış, yok dostum 82'liyim.
    bir diğeri adetleri beğenmiyorsan "siktir git ülkeden" demiş, adama bak beni ülkeden kovuyor. lan yavşak babanın tapulu malı mı ülke?
    en ağırı da, işte fakir, boktan bölüm mezunu ezik demiş, lan top senin toplam düğün maliyetin kadar benim anam geline takı takacak yavşak!!!

debe editi: 20 gündür yazar olup 3. kez debe'ye girince de bir debe editi yapma ihtiyacı hissettim. konuyla ilgili destek veren arkadaşlara teşekkürü borç bilirim. yalnız ben bu adetlerle ilgili bir sıkıntı yaşamadım, başıma gelmedi evlilik aşamasına gelmediğim için bazı arkadaşlar kızı kaçır demiş o yüzden yazayım dedim:)
    hepinize en engin sevgilerimi en derin hürmetlerimi arz ediyorum kabul buyurunuz lütfen.
  • bu adetler bi tek evlilikte diil, kız isteme, kına, nişan ve daha bilumum işlerde de çok pis
  • hali hazırda evliliği uzay kadar uzak görmemin gerekçelerinden biri.
  • başlı başına düğün zaten bir saçmalıktır bu adetler içerisinde. arkadaş evlenen iki kişi konu mankeni gibi bir köşeye oturtuluyor ve saatlerce acaip müzikler eşliğinde, belki de ilk ve son defa göreceğin insanlar halay çekiyor. halayın saçma sapan figüelerine, insanların düğünde girdiği şekillere, koca koca saç stillerine falan hiç girmiyorum da sırf insanların iki-üç saat halay çekmesi için yeni evlenen insanların günlerce stres yaşaması, onca maddi yük altına girmesi nasıl bir adettir arkadaş ya?

bunun daha kına gecesi, düğün konvoyu gibi tuhaf tuhaf alt kümeleri var ki evlerden ırak. iki insan birbirini sevip beraber yaşamak istedi diye mi tüm bu işkenceler yani?
  • sapına kadar 90'lar çocuğuyum ne çek'in ne slovak'ın ne de iskoç'un düğün dernek adetini görsem "oo mistik!" demem! filmlerde, dizilerde gördüğümüz amerikanvari klise düğünlerini de avrupai kır düğünlerini de beğenmiyorum ama davullu zurnalı, ümit besenli halaylı, kurdeleli düğüne tercih ederim, doğru! en azından onlarda bir aşağılama yok... bizimkinde kadının bekareti üzerinden uydurulmuş adetler, zorla dans ettirmeye çalışan pek uzaktan akrabalar gibi saçma sapan utanç dolu şeyler var.

adam davula zurnaya gelenek diye katlanıyor... konvoylarda klakson çalmaya adet diyor, 'kız istemeyen' -bu kadar aşağılık bir ifade olabilir mi?- hafıza diyor? amnezi olsak keşke! tuzluk istenir gibi kız isteniyor memlekette bir de anlamını bilmediği kelimeleri sallıyorlar "allahın emri peygamberin kavliyle..." he allah emir verdi...

saçma salak şeyleri adet, gelenek, görenek diye savunup bunlara karşı çıkanlara da özenti demek çok afedersiniz mallıktır yahut düğün dernek görmemişliktir.

çingenelerin bastığı, paraların havaya saçıldığı, altınların takıldığı, insanların bak şimdi bunlar sevişecek ehiy hobaa diye halay çekip damadın sırtına koçum diyerek vurduğu, kanlı çarşafların bekaret göstergesi olarak ifşa edildiği... mideniz daha bulanmadıysa kusura bakmayın ama ben saymaya devam edemeyeceğim! sokayım böyle adetlere de hafızaya da kültüre de! insanlık daha yüce kültürlere layık...
  • çoğu insan geleneklerine bağlıdır. bir şeye tutunmak isterler. aitlik hissidir bu. insanları rahatlatır. tıpkı takım tutmak, belli bir ırktan olduğu için mutlu olmak, belli bir dine inanmak gibi. kendilerini yalnız hissetmezler böyle olunca.

ama bazı durumlarda bu ait olma isteği insanları kör eder. bir geleneğin mantıklı olup olmadığını sorgulamazlar. çünkü o gelenek öyledir ve kökleri o gelenektedir. ait olma isteği baskın çıkar ve mantık arka planda kalır.

bir de, maddi yönden bir taraf için kârlı olan gelenekler vardır ki, o taraf bu geleneğin uygulanması için ısrarcı olur. aslında gelenek umrunda değildir. maddiyata bakar.

bu gelenekleri eleştiren, ilyas salman'ın başrolde olduğu şaşkın ördek adlı filmi izlemenizi tavsiye ederim.
  • sayfalarca yazmaya gerek yok. video her şeyi açıklıyor. buyrun.

http://youtu.be/d0s4fk74tk0
  • geleneklere saygılıyım evet iyi olan yönlerini koruyalım da ama kaynanaların karşı tarafa iç çamaşırı almasını en azından kaldırsak ? bu gelenek ilk nasıl doğdu ? bir zamanlar gençler kendisine iç çamaşırı alamıyor muydu ? amaç nedir ?
  • özellikle bahar ve yaz aylarında doğruluğunu sıklıkla söylediğim önermedir.