şükela:  tümü | bugün
  • ne kadar çok seversen sev artık insanlar birbirlerine tahammül edemiyor. aynı eve girince birbirlerini tanıma fırsatı buluyor. eskiden elalem ne der şu ne der bu ne der düşüncesiyle kimse bir şey yapamıyordu. ancak bu argümanlar artık eskisi kadar önemli olmadığı için herkes kolayca kendi yoluna bakıyor.
  • bireylerin evliliği marifet sanması. aşk, sevgi, mutluluk üzerine evliliği inşaa etmek yerine gösteriş aracı olarak kullanılması.
  • bir cok sebebi vardir lakin onune gecmemin yolu karsi cinsle minumum 2 ay ayni evi paylasmak. 2 ay sonunda olur gibiyse evlenmek.
  • toplum baskısından dolayı evlenenler, sırf evlenmek için evlenenler, gösteriş ve hava atmak için evlenenler, evliliğin ne kadar büyük bir sorumluluk istediğini, bazen susmanın, alttan almanın gerektiğini düşünmeden, tartmadan evlenenler mutsuz olur. tahammülsüzlük, kadının artık daha kolay kendi ayaklarında durabilmesi ve böylece kendisine kötü davranan eşine katlanmak zorunda kalmaması da eklenince, evlilikler kısa sürüp, boşanmalar artıyor.
  • eşlerden maksimum fayda arayışı, fayda bitince evliliğin olma sebebi ortadan kalkıyor. tabi ki benim ilk evliliğimde bu nedenle bitti şimdi düşününce.

ikinci evliliğime düşünce olarak çok hazırdım o da başlamadan bitti. tekrar arındım, şimdi bir şans daha göründü bakalım bunca tecrübeden mutlu bir evlilik çıkarabilecek miyim?
  • insan kalitesinin düşmesinden kaynaklı durum. evlilik, her şeyden önce fedakarlık yapmaktır. başka bir insanla ruhen buluşmak ve onu da ben kabul etmektir. böyle olunca sefaya da cefaya da doğruya da yanlışa da katlanabilme ve paylaşabilme yetisi kazanıyorsun. ilk fırtınada hemen alabora olup köprüleri atıyorsan, zaten hiç çıkmaman gereken bir yola çıkmışsın demektir. hayat bu; her an fırtınaya müsait bir dünyada yaşıyoruz. bu yaz mevsiminde bile bazen rüzgârdan dolayı dalgalanan denizde yüzemiyoruz.
  • turşu suyu sirkeyle yapılır diye diretmeleri
  • çiftlerin evliliği bir araç değil, amaç olarak düşünmeleri en başında geliyor akabinde iktisadi bir düşünce yapısı ile artıları ve eksileri düşünülerek bir işletme mantığı ile hareket edildiği için, aynı evi, aynı yatağı, aynı bütçeyi paylaştığınız insan ile aynı geleceği paylaşamayacağınızı anladığınız hareketleri zamanla daha fazla batmaya başlıyor. sevmeden evlenmeyin sevgili yazarlar, sevmek için de öncelikle bir süre aynı çatı altında yaşayarak birbirinizin her şeyine dahil olun, dahil olun ki onun size kendisini gösterdiğinden daha fazlasını görme imkanı elde edin.
  • nafaka.
  • evlilikler bir kibritin yanma süresi kadar kısa sürede bitebilir. bazı kavgaları büyütmek, ısıtıp ısıtıp tekrar koymak
    "ben bunu dedim ama sen de şunu dedin"gibi cümleler kurmak.
    özel alan yarat(a)mamak, kişisel problemler, karşında ki insanı dinlememek, gününü sormamak, kıskançlık.
    ev giderleri,kira, ödemelerden bir haber olmak(sonra şunlar tatile gitmiş,bunlar meyhaneye gitmiş gibi cümlelerle gününüz tabi zehir olur).
    çiftlerin sadece çiftlerle görüşmesi (başka arkadaşlarınıza da zaman ayırın).
    ikiz gibi gezmek
    sadece kişinin kendi ailesini ziyaret etmesi, araması
    saygısızlık, küfürlü konuşma
    fiziksel ve psikolojik şiddet
    erkeğin yaptığı hiçbir ev işini begenmemek(yemek,temizlik) verin coşkuyu bu işin duayeni sensin deyip geçin.
    bu yazdıklarım daha çok fitili ateşleyen kavgalar için.

diğer sebepler: tanımadan evlenmek, gösteriş yapmak, psiko problemler, üstesinden gelinemeyen düğün borçları, başkasının aklına uyup hemen çocuk sahibi olmak.
    ailenin bulduğu kızla evlenmek
    uzun süren ilişki sonrası evlilik
    aile baskıları ve her b*ka karışmaları
    görüş ayrılıkları * , ten uyumsuzluğu, cinsel doyumsuzluk ya da isteksizlik, cinsel problemler*
    işsizlik,stres
    ani kararlar almak,bencillik,cimrilik,ego,yalan söylemek
    editleyeceğim