şükela:  tümü | bugün
 • kendinden tiksinme eşiğinin az ötesindedir.
 • zorla mı evlendiriyorlar bilader?

  (bkz: arap sen evlenme bokunu çıkarıyorsun)
 • sosyolojiyi istanbulda iyi bir üniversitede derece ile bitirmiş bir kızla nişanlanan kardeşim aracılığı ile o saçma geleneklere ne kadar takıldığını, gelinliğin iyisi, mobilyanın markalısı, nişandan sonra bana yat kirala evlenme teklif et sayıklamaları (ve öyle bir çin işkencesi yaptı ki kardeşim lanet olsun deyip 7 bin lira bayıldı yat kiraladı, özel yemek, tekrardan tek taş altın falan), balayı yurt dışında olsun, son model cipimiz de olsun, ay nişan çiçeği kaliteli seçilsin, akrabalarıma çikolata da al, şunu da al bunu da al derkennnn evlilikten tiksinmek ne kelime kustum. zira kardeşim de nişanı attı zaten, hayır dötünü satsa yetişemezdi bu kızın taleplerine.

  edit: kaynana, görümce yermeleri ayrı terane, o zaten işin geleneği midir nedir anlayamadım.
 • evli olsaydım kesinlikle pis bir nefes kokusu aldığımda tiksinirdim.
 • zorla, silah zoruyla, hatta çin işkencesiyle evlenen birinin tespiti. sanki alnına silah dayadılar. sanki evlenmezsen boğazını keseceklerdi. ıssız bir dağ başına mı kaldırıp kıydılar nikahı? ya da evlenmezsen ayaklarını çimentoya gömüp seni denize mi atacaklardı? hadi evlendin diyelim, hadi tiksindin de üstüne. boşan. ayrıl. bitir. hem başkasının hayatını hem de kendi hayatını bok edip, sonra sağda solda kafa sikmek de niye?

  iyi ki evlendiniz. iyi ki evlisiniz. anladık tamam. mutsuzsunuz. kimse evlenmesin. herkes bekar kalsın. evlenenler boşansın. bütün kadınlar da geberip gitsin. erkekler de gidip erkeklerle erkek erkeğe mutlu mesut yaşasın. ne de olsa kadınların yaratılması tam bir hata. neden dünyaya gelip bir de size maruz kalıyoruz ki.
 • zorla mı evlendiriyorlar denmiş, evlilik toplumun geleneğin hem erkeğe hem de kadına dayattığı bir şeydir. kadın için evlenmemek erkek için olduğundan daha da maliyetlidir, toplumun yaptırımları daha üzücü olur kadın için.. bununla beraber ve bundan dolayı, her kadın-erkek (duygusal/cinsel) ilişkisinde, kadının hayatının bir noktasından itibaren bazen zımnen, bazen açık açık, evlilik, kadın tarafından talep edilen bir şeydir, ve en hafifinden terketme ile evlilik tehdidi vardır.. erkek de karakterine bağlı olarak, kadını kaybetmemek için tehdidi göze alamaz ve evlenir, toplumsal baskının gereği olarak da buna evet der. ama ilginç şekilde, hakim rituele göre de evlilik teklifi, kız isteme (adı üstünde erkek isteme değil) erkek tarafının görevidir...
 • "hayat arkadaşı diye yanınıza karı" alıyorsanız bu eşiğe sahip olma hakkınız yoktur.
 • zorla evlendirilmeyen, hatta aşktan ölmek üzereyken evlenen bünyenin, evlilik sürecinde eşinin farklı yüzlerini de gördüğü ana tekabül eder.