şükela:  tümü | bugün
  • kadın faşizminden ziyade erkek sünepeliğidir. 10 yaşında çocuk gibi kendisine her söylenene, her dayatılana kafa sallayan erkek müsvetteliğidir. adamın kendi evinde kendi yaşam tarzına uygun bi tane mobilya yok, şaka gibi.

alt tarafı bir am sikecek, değer mi bu kadar palyaçoluğa?

sikinizi kesin yerine anamur muzu koyun ama onurlu yaşayın. etraf tasmalı köle erkek dolu.
  • mobilya alınacaksa, kadının istediği alınacak...
    beyaz eşya alınacaksa, kadının istediği alınacak...
    elektronik eşya alınacaksa, kadının istediği alınacak...
    evde tadilat yapılacaksa, kadının istediği malzemeler ve renkler kullanılacak...
    tatile çıkılacaksa, kadının istediği yere gidilecek...

erkek ise hesabı ödemek ve karısına, 'çok güzel bir seçim yapmışsın aşkım' demekle mükellef, aksi takdirde kadın sinirine maruz kalacak, trip yiyecek, başım ağırıyor martavalları dinlemek zorunda kalacak...

neymiş efendim, yuvayı dişi kuş yaparmış!
  • ortak karar alamayacağın kadınla evlenmezsen yaşamayacağın faşizmdir.

her dayatmayı kabul edip sonra niye mızmızlanıyorsunuz ki?
  • daha dün yakın zamanda evlenecek bir arkadaştan aynı serzenişleri dinledim, işin komik yanı kimse bu süreçte gelin adayına yaranamıyor 200 bin liraya grand otelde düğün yapan arkadaşım da muzdarip, 10 bin liraya mahalle salonunda düğün yapan da. gelin adaylarımız ve aileleri terör estiriyorlar. hepsine dediğimi yazacağım “eşini sen seçtin” gayet mütevazı tercihlerle evlenen, konumunu, statüsünü bilip ona göre harcama yapan çiftler de yok değil ama ağırlık bu kaosta.

ev alışverişi yapılırken hep en iyisini alayımcılık, millete hava olsun diye borca batanlar, evladı değere binenler, altın ve takı canavarı çıkan aileler cidden mide bulandıran olaylara şahitlik ediyoruz. sektör her bütçeye göre hizmet sunuyor, bakın “sektör” diyorum ki saçma sapan harcamalar, abartılı ve yersiz detaylarla doluyor süreç.

bu aşamada edinilen stres, biriken entrika malzemesi çiftlerin peşini düğün bitince de bırakmıyor. medeni hali değişiyor ama medeni kalamıyor insanlar. o yüzden bu yola çıktığınız insanı seçebilecek kabiliyette, olgunlukta olduğunuzu düşünüyorsanız hareket edin. kimsenin “desinler” oyuncağı değil sizin huzurlu bir yaşam paylaşma hayaliniz. birini mutlu etme girişiminiz, çabanız mutsuzluk doğuruyorsa ki sizin mutluluğunuz, huzurunuz onun teyzesinin, anasının, babasının saçma sapan isteklerinden dolayı görmeden geliniyorsa yaptığınız şey ruhani bir intihardır. mutsuz insan mutlu edemez.

sevgili hemcinslerim hiçbiriniz saatini, gününü, ömrünü harcayarak edindiği birikimi, saçma sapan kınalara ve aptalca dekorlara harcamak zorunda değilsiniz. zaten türkiye şartlarında yuva kurmak yeterinde masraflı, eşiniz arkadaşlara instagram malzemesi yaratmak için sizinle evleniyorsa zaten dönün o yoldan. zengin ya da fakir olmanız önemli değil, varsa harcarım demeyin ki harcağınız her lira aslında bu coğrafyadaki bu iğrenç uygulamaların artmasına destek. bilinçli çiftler olun, kapitalizmin emdiği gerzekler olmayın.
  • salak salak kadınlarla evlendiğiniz içindir.
    sonra gelip nafaka diye ağlarsınız.

ben düğün nişan isteme falan kabul etmiyorum. aileme de belirttim. "öncesinde sizinle tanıştırırım, sonra gider bir yerde nikah yaparız" dedim. sen evlenmeye uygun gördüysen bize de saygı duymak düşer dediler.

erkekten hiçbir beklentim yok. isterse sözleşme de imzalarım nafaka için. he değer verildi mi? asla. peşinden koşturan, kukusu altından gibi hareket eden kadınlara kapılıyorsunuz. para vermediğiniz hiçbir şey çoğunuz için kıymetli değil.
  • e sen de kendi ekonomik özgürlüğü olan, birey olmayı başarmış bir kadın bul o zaman? ama bir uyarı, o kadınlar sırf ev işi yapıp çocuk bakınca mutlu olamazlar. sen özgürlüğüne düşkün bir kadını kıskanmam, kısıtlamam, ev işlerini ve çocuk bakımını da berebar yaparız diyebiliyor musun? diyemiyorsan paşa paşa alıcaksın o ev eşyalarını. he anlattığım gibi bir kadın istiyorsan da zaten neden böyle bir kadınla evlilik yolundasın?
  • ev kadınındır. evde perde değişse farketmeyen birisi eve perde seçse ne olacak. ha çok ince zevkin vardır zaten eşini ikna edersin . kadınlar genelde elektronik eşya seçmez. siz de gider orta üst pahalılıkta bir şey alır getirirsiniz. kasmayın mutlu olun. yaşam birbirine üstün gelme dediğini yaptırma çabaları ile geçmez.
    başlığa yazılan giriler genelde köle gibi çalışan adam evde yatan kadın örnekleri ile dolmuş. ekşisözlük genel ergen beklentilerine göre kadın okumaz yazmaz bilmez eşini punduna düşürüp nikahı basmıştır çocuk doğurup bağlamıştır adama hayatı zindan edip seks ile terbiye edip (şunu yapmazsan vermem) sonrasında ayrılıp tazminat ve nafaka bağlatacaktır. ya canlar hiç mi ayakları üstünde duran çalışan paylaşan kadın tanımadınız. eti budu gözü götü güzel diye diye kendini geliştirmemiş iki kitap okumamış kadınlarla evlenirseniz size müstahak. bunca güzel yürekli kadın varken nasıl bu kezbanlara sarıyorsunuz anlamıyorum.
  • perde, halı vb sebeplerle nişanı bozulan erkek arkadaşlarım mevcuttur. birisi de her şeye "hee olur" demişti çocukları doğduktan bir ay sonra boşanmıştır.
  • evlenmeye karar verdiğiniz insanı iyice tanımadan evlenmeyin. mümkünse bir süre beraber yaşayın, mutlaka birlikte tatil yapın. hadi diyelim ki dindar falansınız, bunların hiçbirini yapamıyorsunuz; o zaman mutlaka ailesi ve başka insanlarla olan ilişkisini iyi gözlemleyin. ailesi ile çok bağımlı mı, yoksa çok çatışmalı bir ilşikisi mi var, bunu mutlaka anlamaya çalışın? annesinin babasının sözünden çıkmayan, her konuda onlara danışan birey olamamış eziklerden hayır gelmez. yine ailesi ile çatışmalı bir ilişkisi olabilir ama arkadaşları ve iş arkadaşları gibi etrafındaki diğer insanlarla ilişkisini sorgulayın. yakın arkadaşı var mı, bağ kurmayı becerebiliyor mu bir bakın? yine çatışma varsa bu tüm aile bireyleriyle mi, yoksa sadece bazıları ile sınırlı mı dikkat edin? hem ailesinin tamamı ile çatışmalı bir ilişkisi olup, hem arkadaşı olmayan, hem de iş ortamında geçimsiz insandan hayır gelmez. belli ki çözmesi gereken pek çok sorunu var.

ortak kullanacağınız mekanın düzenlenmesinde, çıkacağınız tatilde vs. beraber karar almanız gereken konularda sizin fikirlerinizi dikate almayan, kendi isteklerini dayatan insan sizi önemsemiyordur, bencildir. ha sürpriz yapıp, size bir tatil ayarlar o ayrı.

o yüzden kırk kere düşünüp, karşı tarafı tanıdığınıza emin olmadan sakın evlenmeyin. sonra böyle saçma sapan başlıklar açıp, dünyanın yarısını oluşturan bir cinsiyeti aşağılarsınız işte.
  • ayrıca düğün salonlarında gelin odası olması, damatın gelin odasında sığıntı gibi takılması, ayrı bir damat odası olmaması.