şükela:  tümü | bugün
 • bunlar kuvvetle muhtemel sınıf arkadaşıdırlar.

  henüz evlenmemiş sevgili okur ve yazarlar. dilerseniz beni bir abla bilin, nasihatlerime kulak verin. tamam aynı okul ve sınıfta harika anlaştığınız bir sevgiliniz var. gezip tozup gününüzü gün ediyor, kah birlikte vizelere hazırlanıyorsunuz kah çocuklarınızı hayal ediyorsunuz. ne mutlu size. şimdi herşeyi geride bırakmanın zamanı. mezuniyeti gelmişler için tam zamanı hatta. yaşadınız ve bitti tamam mı, birbirinizle evlenmeyin. burada mükemmel ilişki diye bir şey yoktur, iyi bir evlilik yoktur diye ahkam kesecek değilim. herkes kendi sanrılarından memnun (mutlu demek iddialı kaçacak). erkeğin kadından geç olgunlaştığını, erkek denen canlının çocuk gibi olduğunu, mal olduğunu, öküz olduğunu, serkeş olduğunu yazıp uyarılarda bulunacak da değilim. zira yılların erkeğin bu üstün meziyetlerine halel getiremeyeceğini öğrenecek kadar büyüdüğümü sanıyorum.

  erkeğin taktir edilesi öyle bir avantajı var ki çok canımı sıkıyor: yaşlanmakta olan erkeğin inanılmaz çekici olması. (kel ve göbekli arkadaşlar bu genellemenin dışında tutulmuştur.)

  bunu, yirmili yaşların son demlerinde taşındığım bir sitede net olarak gördüm ben. benden sadece birkaç yaş büyük çiftlerle doluydu site. kır saçlı çekici erkekler ve yanlarında adeta ablaları gibi duran karılarla dolu bir siteydi. muhtemelen aynı yaştaydılar. diğer ihtimal düşük olduğundan detaylandırmıyorum. yine muhtemelen bu inanılmaz çekici adamlar yirmilerinde sütoğlan imajlı sönük tiplerdi ama zaman hep onların lehine akmıştı. her geçen yıl saçlarına bir kaç kırlaşmış tel, yüzlerine anlam veren bir çizgi armağan etmişken kadınlara.. etraf dip boyası gelmiş kadından geçilmiyordu. yüzdeki kırışıklıktan, gözaltındaki torbadan, mor halkalardan bahsetmeyeceğim bile. erkekleri çekici hale getiren yıllar kadınları acımasızca çökmüş yapıyordu.

  (bkz: şu an ağlıyorum ve entry giriyorum biliyor musun)

  hal böyleyken yanınızda ablanız gibi duran bir kadın yahut inanılmaz çekici bir koca istemiyorsanız, siz sınıf arkadaşları; evlenmeyin!

  edit: çok güzel geribildirimler aldım, teşekkür ederim. bunlardan birinde kellere hakaret etmekle, koca göbekli, yağlı kıçlı olmakla suçlanıyorum. şimdi onların da elbet gideri vardır ama ben bu durumu söz konusu etmiyor, genelleme yapıyorum. her malın bir alıcısı vardır elbet, neye bu öfke?

  evliliğin aşkı öldürebilitesi, ham meyveler, daldan kopmalar falan değil ki kastım. belli bir yaştan ve belli bir sene evli kaldıktan sonra bunları geçiyoruz, çözümsüzlüklere takılmıyoruz evet belki sığlaşıyoruz ölümüne ama çözümü olan problemlere yöneliyor olmadı yaratıyoruz.

  hadi kalın sağlıcakla..

  edit: yılların derdi 40 yaş üstüyledir. henüz kırk yaşına gelmemiş arkadaşlar, biz çok evliyiz çok yaşıtız çok güzeliz çok mutluyuz demeden önce sabredin, bekleyin. farzedin ki bütün genellemelerin dışında mükemmel bir çiftsiniz.
 • kesinlikle tasvip etmediğim durum. yaşıtım olup da evlenecek olgulukta olanını görmedim henüz.
 • (bkz: #16152475)
 • güzel gibi gözükse de erkeğin birkaç yaş büyük olması (fazla nesil farkı olmadan ama, 5'ten fazlası sübyancılıktır) evliliği destekleyici etki gösterecektir. aynı yaşlarda arkadaşlıksal bağlar kurulur ki şorolomsu tandanslar yakalanmasın...

  (bkz: psikolojik sınır)
 • bi sikim ifade etmeyen durumdur. yok yok hiç takılmayın yaşa. bir kadının aldatılması için çirkin olmasına, erken yaşlanmasına, kilo almasına gerek yok. bir evliliğin sağlıklı ve huzurlu olabilmesi için de bu şartlar gerekmiyor. siz siz olun böyle mal mal koşullanmalara bağlı hareket etmeyin. bakın etrafınıza genelde erkek büyüktür, süper evlilikler mi bunlar? boşanma, aldatma, şiddet, geçimsizlik, kavgalar bunlar kesinlikle sınıflandırabileceğiniz, yaşa, sosyal çevreye, aileye bağlı şeyler değil. yoksa herkes çıkıp da ' evlilik aşkı öldürüyor' diye zırlamaz ortalıkta. şans işte, evlenmek istiyorsanız evlenin, olursa ekime olmazsa sikime kadar deyin.
 • erkekler tarafından kadın için ileride dezavantaj olacağı düşünülen durumdur. buna dayanak olarak ise erkekler tarafından ileri sürülen sav kadının çocuk doğurduktan sonra daha çabuk çöküşe geçtiği kabulüdür. bu erkek tiplerinin bir üst versiyonu ise "karım evde tuvalet giysin, makyajlı dolaşsın." diyen can tanrıyar'dır.
 • doğal bir durumdur. seni seven, senin de kendisini öbür boyu sevebileceğin ve yanında mutlu olacağın birisini bulduktan sonra yaşı önemli olmamalıdır. ben, kendi adıma mental yapılarından dolayı kendimden büyük kadınlardan hoşlanma eğilimindeyim. buna rağmen ananelerimizin etkisinde kalmalarından olsa gerek olgun kadınların, kendilerinden genç erkeklerden hoşlanmamaları durumumu kötü etkiliyor. insanların artık bu önyargılarından sıyrılmaları lazım...
 • ille de yaş farkı olsun diye tutturanları anlamıyorum,
  5 yaş bile yeri geldiğinde müthiş bi farktır kişisel algılar, yaşamdan beklentiler, çağın gerektirdiği anlayış ve sayamıycağım daha bi ton şey farklılaşır
 • ideal formülden uzaktır

  her yaşta geçerli olan ideal formül: erkek yaşı / 2 + 7 = kadın yaşı