şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: #37920423)

  (bkz: #37920761)

  (bkz: #37921459)

  yukarıdaki entryler ile başlayan işkence serüvenim 4 ayın sonunda bitti şükür. bu süreç içerisinde elektronik ürün satın almadan önce garanti servisini araştırmam gerektiğini öğrendim. üçbeş kuruşun lafını yapmayın, gidin olumlu yorumları olan veya türkiye yetkilisi bir servisten alın, yoksa yurtdışından cihaz almaktan hiçbir farkı kalmıyor, üstelik onda bozulduğunda çöpe atabiliyorsunuz, bunda aylarca psikolojik bir harp yaşıyorsunuz.

  son olarak evo veya benzer servislerin tongasına düşmüş mağdur tüketicilerin bu işten nasıl sıyrılacaklarını söyleyim. denedim %100 çalışıyor.

  servise cihazı gönderdiniz ve sorun çıkarmaya başladılar.
  yok sizin hatanız, yok şu kadar para verin, diye.
  bunlardan bir yol olmayacağını anladığınız anda oyalamaya başlayın.
  ben size geri döneceğim, konu ile ilgili avukatım ile konuşacağım ve başka bahaneler ile.
  20 iş günü içerisinde cihazın sizin tarafınıza gönderilmemesini sağlayın.
  ve 20. iş günü oturduğunuz ilçeye bağlı tüketici hakem heyetine 20 iş günü içerisinde yapılmayan cihaz sebebi ile para iadesi talebinde bulunun. paranızın iadesini alın. buraya kadar garantili.

  diyelim ki tarafınıza kargo ile gönderildi, almayın ve geri gönderin.
  20. iş günü yine aynı işlemleri yapın. aldığım bilgiye göre bu yöntem de işe yarıyor.

  kolay gelsin.
 • kendilerini teknik servis sanan ama aslında hırsız olduklarını düşündüğüm şirket. yaklaşık bir hafta evvel gönderdiğim iphone4s telefonumun durumunu internet sitelerinin boktanlığı üzerine öğrenemeyip sürekli telefon ederek sorduğum ve sonunda da kendini otomatiğe bağlamış hiç bir şeyden anlamayan papağan bir sekreterle muhattap olduğum saçma sapan bir firma burası.

  aylardır wi-fi'ı ve ufak tefek bir sürü hatasıyla beni çileden çıkaran ve halen 2yıllık garanti kapsamında bulunan telefonumun, tamamen ücretsiz tamir edileceğini veya yerine yenisi gönderileceğini düşünürken, bu papağan ablamız bana telefonun darbe almış olduğunu bu yüzden wi-fi bilmem nesinin değişeceğini ve bunun da bana 149tl'ye patlayacağını söyledi. telefonun aylardır bu probleminin olduğunu (ki forumlardan anladığım kadarıyla çoğu iphone kullanıcısında da olduğu gibi) , kenarda görülen düşme izinin ise yakın geçmişli birşey olduğunu yani durumun bu izle uzaktan yakından alakası olmadığını üstelik telefonun gönderirken belirttiğim üzere diğer sorunlarının da bulunduğunu ilave ederek,bunların ne durumda olduğunu sordum. papağan ise 149tl'ye onay verirsem yapılacağı cevabını verdi. ben ise yetkili biriyle teknik ayrıntılarını konuşmak için görüşmek istediğimi söyledim, papağan bana ısrarla yetkilinin kendisi olduğunu 149tl'ye onay verirsem tamir edileceğini söyledi. "telefonun içini açıp bakan siz misiniz" diye sorduğumda, ve evet yanılmıyorsunuz papağan ablamız gene aynı cevabı verdi :"teknik servise bağlayamam, 149t'ye onay veriyor musunuz?"

  bu muhabbet benzeri bir şekilde bir kaç cümle daha uzadı gitti. ben ısrarla sorunların nasıl çözüleceğini, bu telefonun garantisinin olduğunu, 149tl'ye ayrıntıları öğrenmeden onay vermeyeceğimi, bir wi-fi bilmem nesinin değişince diğer sorunların nasıl hallolcağını sordum ; o ise aynı şeyleri tekrarladı durdu. hiç birşey bilmiyordu, ayrıntı verememesi yada teknik servise bağlayamaması, durumu direk darbeye bağlaması bana haksız kazanç sağladıklarını açıkça gösterdi. kaldı ki internette onlarla ilgili tek bir tane olumlu yazı dahi yok, bu da gösteriyor ki evo garantisiyle aldığınız telefonlarınız aslında garantisiz, kandırıldınız ve enayi yerine kondunuz. telefonumu geri göndermelerini söyledim. evo garantili telefon sakın satın almayın ve aldırmayın,uzak durun! bunlardan değil teknik servis, mahalle bakkalı bile olmaz. tüketici mahkemesine veriyorum sizi desem, 149tl dicek bana kadın hala.. fe subanalahhhh !
 • bünyesinde çalıştırdığı elemanları "bir çizik dahi bulsanız garanti dışı bırakın, yazılımsal problem dahi olsa suçu anakarta atın, soyun soğana çevirin. telefonlara asla bakmayın" diye tembihlediğini düşünüyorum.
  firmayla ilgili şikayetlerin %95'i haksız yere garanti dışı bırakılan ürünlerle ilgili. hiçbir şekilde değişim yaptıklarına şahit olmadım, servis sonrası sorunsuz ürün gönderdiklerine de.
  özetle, eğer carrefour gibi, metro gibi yerlerden evo garantili iphone samsung flan alıyorsanız garantisiz ürün alıyorsunuz demektir. uzak durun, durdurun.
 • zaten onlarca entry yazılmış ama okumaya üşenenler için önce bir tanım yapayım:
  yurtdışından elektronik alet ithal eden, garanti kapsamındaki telefonunuz çizildiği için bütün elektronik entegre sisteminin hasar gördüğünü iddia eden, garanti dışı bırakmak için size manipülasyon uygulayan, aletin resmi türkiye servisinden (aynı telefondan bahsediyorum) 2-3 kat fazla fiyat çeken, kurumsallıktan zerre nasibini almamış firmamsı.
  üşenenler burada bize veda edebilir, şimdi ben bu firmayla nasıl tanıştım uzun uzadıya anlatacağım.
  carrefour sa'dan indirime girmiş bir samsung s5 aldım. (nereden bileyim yurtdışı ithal olduğunu) aldığımdan beri telefonla hoparlörden konuşamıyorum. hoparlöre alınca mikrofon sapıtıyor.
  neyse dedim servis mervis uğraşmayayım. kullan gitsin.
  aradan birkaç ay geçti, telefon git gide çıldırıyor, sorunlar artıyor. dedim ben bunu alayım bir samsung servisine götüreyim, ne de olsa garantisi var.
  servise götürdüm. incelediler. dediler ki telefon yurtdışından ithal (o an öğrendim) biz de garanti geçmez. 100 tl masrafı var ama gidin ithalatçı firmanın servisi ücretsiz yapar.
  hay dedim ne güzel söyledin. o parayla iyi bira içilir. gideyim şu ithalatçının servisine. aradan 2 ay geçti anca fırsat bulup gidebildim servise.
  verdim telefonu. sorunları anlattım tek tek. sağolsunlar yarım kulak da olsa dinlediler. sonra dediler ki telefon sağında solun çizikler var, bir de hafif ezilmeler var.(o ezilmeyi gündüz gözüyle görmeniz imkansız.) bunları not düşücez ama servis inceler zaten falan çektiler. o an anlamalıydım aslında ama biliyorum ya telefon fiziksel bir darbe almadı. dedim okey yazın.
  sonra telefon bi 15 gün serviste durdu ses yok. sonra aradılar. efendim telefonun şu şu entegresi sorunlu. darbe almış o yüzden. dedim nasıl darbe almış? işte önüme servis bilgisayarla incelemenin notunu düşmüş (benim yanımda 0.003 sn'de yapılan insan görünümlü bilgisayarlı inceleme) orada böyle böyle yazıyor. o yüzden ücret 200 lira.
  okey dedim yapmayın. ben gelip alayım. (bunlara kazandıracağıma başka yere yaptırırım.) sonra bir gün işten erken çıktım, gittim telefonu almaya adamlar ofis değiştirmiş. çağrı merkezlerinde "muhtemelen" bir (rakamla 1) kişi çalıştığı için telefon düşmüyor. yeni yeri öğrenemiyorum. yanımda akıllı telefon da yok internetten de bakamıyorum. baktım saat de 6 oldu hadi dedim kapattılar.
  ertesi gün tekrar izin aldım işten 1 saat erken çıktım. bu sefer yeni yeri de biliyorum ya. gittim ucu ucuna saat 17.50 dedim ben telefonumu alıcam. dediler burası merkez ofis, teknik servis şurada. (ofis ve servis ortamı hakkında tek kelime dahi etmiyorum farkındaysanız, yazı ikiye katlayacak yoksa.)
  dedim ki bakın ben gidicem ama saat 6'ya geliyor. kapanır falan sonra? yok yok dediler olur mu? dedim herhalde olmaz. gittim teknik servisin apartman dairesine. kapıda karşıladılar sağolsunlar. çünkü çıkıyorlarmış. merkez ofis sağolsun aramamış bile müşteri geliyor diye. servistekilerin tavrı zaten şahane. merkez ofis yanılabiirmiş. sistem kapalıymış (neremle gülsem) falan filan. biraz uğraştım baktım olmuyor zıtlaşmadım. eve dönüp bunları yazıyorum ki;
  (ben okumadım ama birisi burayla rastlaşmadan önce olur da okursa)
  1- mümkünse alacağınız elektronik eşyayı kendi resmi bayiisinden alın
  2-yok illa ithalatçıdan alırım 200 bana kalır derseniz, mümkünse o ithalatçı evo olmasın
  3-illa evo ithalatlısını alıcam. (halihazırda bilerek veya bilmeyerek aldım) diyorsanız da boşu boşuna bunların servisine gitmeyin. dışarıda daha ucuza daha hızlı yapacak bin tane adam var.
  çünkü tek yapacakları şey, ürünüzü günlerce esir etmek, üzerine garanti dışı bırakmak için manipüle etmek, üzerine kötü muamele ve (yersen) fahiş tamir ücreti.
  bize de tebrik etmek düşer. helal olsun, güzel işmiş.
 • okumayı üşenenler için özet: allah belasını versin bu firmanın, kesinlikle uzak durun!

  internette haklarında yazılan her ne kadar olumsuz yorum varsa yazılanları onla çarpın. eğer bu firmanın garantisi altında bir ürün aldıysanız geçmiş olsun. tüketici hakem heyetinin yolunu tutabilirsiniz şimdiden.

  hepsiburada üstünden bu firmaya ait bir lg g4 aldım. bu ürün alındıktan 10 gün sonra hoparlöründen ince bir cızırtı geldiği fark edildi. hemen kargoyla bu firmaya gönderildi. 15 gün geçtikten sonra her gün aradık bu firmayı. servis sırasında, servis sırasında, sırası gelince yapılacak diye oyalandık.
  20 iş günü yasal süresi dolmadan 1 gün önce (yani 29 gün boyunca serviste kaldı ürün) ürün tarafımıza geri gönderildi, buzzer değişimi yapılmış sözde. yetinmemiş bir de kontrol etmişler! bak sen! ben ürünü kontrol ettim, o da nesi! üründe aynı arıza devam ediyor. hiçbir işlem yapılmamış görünüyor.

  ürünü en başından iade talebiyle göndermediğime pişman oldum ve bu defa iade talebiyle hepsiburada üstünden geri gönderdim. bu defa ne yaptı dersiniz firma? düşürmeye bağlı darbe kaynaklı arıza diyerek 120 tl çıkardılar.

  sizin cibiliyetinizi seveyim.

  piyasadan onlarca telefon alır, satarım. delta, fonotel, ritzy, doğanlar, intel, güncel gibi adını dahi duymayacağını firmaların servislerine ürün gönderdim böyle pişkinini görmedim.

  haklarında internet aleminde (şikayetvar, donanımhaber, ekşi, uludağ) dolandırıcı oldukları yönünde ithamlar var. itham olmaktan çıkmış artık mevzu. hala bu firmanın iş yapmasına izin veren kurumların allah belasını versin.
 • hakkında okuduğum tüm olumsuz yorumlara katıldığım şirket. geçen yıl garanti süresi içinde bozulan samsung s3'ümü çizik yüzünden garanti dışı bıraktılar. oysaki sorun anakarttaymış. tamir edilip edilmeyeceğini de 200 tl ödeme yaptıktan sonra söyleyeceklermiş. edilmezse 200 tl havaya.. edilirse ilave 300 tl daha verecekmişim. üstelik tüm bu bilgileri de telefon başında onlara ulaşmaya çalışarak zar zor öğrenebilmiştim.
 • garantili telefonu tamire götürünce "telefonunuz darbeli, garanti kapsamı dışında, parasını verin tamir edelim" şeklinde sms gönderen firma. araştırdım, herkese aynı terane.
 • bu terbiyesizler ekranın yarısının sapsarı olmasına kullanıcı hatası der 350 tl para ister, çekmeyen telefonu iki defa gönderilmesine rağmen bir sıkıntı yok diyerek geri gönderirler. telefonun garantisi başka ne halta yarıyorsa artık.
 • komikler, hakikaten. şöyle bir şey var web sitelerinde:

  "cep telefonu ve teknik servisimizle ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorunun cevabını buradan görebilirsiniz."

  altında 4 maddelik saçma sapan bir yazı var. aklımıza gelen her türlü şey 4 madde ile açıklanmış. ne güzel lan.
 • garanti kapsamları saç kılından ince olan firma. uzak durun.

  bunların ithal ettiği bir cihazı alma gafletinde bulunduysanız, cihaz bozulduysa, garanti kapsamında ücretsiz onarım yapmadılarsa hemen yasal yollardan hakkınızı arayın.

  o değil adamı paralel ithalatçıdan soğutuyorlar. bu nedenle sadece bize değil tüm sektöre zarar veriyorlar.

  (bkz: tüketici hakem heyeti)
  (bkz: tüketici mahkemesi)