şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: revolver)
 • bir thinkrbell design lab. projesi.

  http://www.thinkrbell.com/evolver

  evolver nedir?
  thinkrbell design lab. tarafından size sunulan evolver kolayca parçası olabileceğiniz online bir kavramsal mimarlık dergisidir.

  her sayıda sizin tarafınızdan geliştirilecek (-evolve- edilecek) bir tema bulunur. bu temayı (ki bir nesne, olgu, felsefe vb. olabilir.) analiz eder, içindeki ana veriyi süzer ve onu bir mimarlık ürününe dönüştürürsünüz. ürün ölçeği önemsizdir, yeni bir kentsel alan veya bir kapı kolu olabilir.

  geliştime süreci bir objeyi bina formuna sokmak değildir. temayı kırmanız; onun tarihine, etimolojisine bakmanız; ilişki kurulabilecek her şeyle olan bağlantılarını araştırmanız; düşüncenin sınırsız yollarını denemeniz ve bunları göstermeniz beklenmektedir. [bu kötü bir örnek ama anlamanıza yardımcı olacaktır: “sanat”. palet şekilli bir ressam stüdyosu fikri kulağa pek zihin açıcı gelmiyor, sanatın içine dalın. politikayla, dinle, sanatçının kendisiyle olan ilişkilerine bakın; sanatın ve sanat türlerinin özgürleştirilmesini ve sınırlanmasını tartışın; birinde karar kılın ve dahası, bu tartışmaları tasarımınızda gösterin !

  neden evolver?

  asıl düşünce, basitçe, düşünce egzersizi yapmak. mimarlık öğrencisi veya mimarlık yapan bir mezun veya mimarlıkla ilgilenen herhangi biri olmanız farketmez; “evolver” zekanızı sivriltmek, kavramsal düşünebilmenizi geliştirmek içindir. bir yarışma değildir, gönderilen her iş yayınlanacaktır; “evolver” ne kadar düşünebileceğimizi görmek, eski tarz mimarlığın kurallarını kırmak içindir. vizyonu genişletmek, sınırları yok etmek içindir.

  unutmayın, “evolver” tüm diğer thinkrbell projeleri gibi bir “think-tank” (düşünce deposu) projesidir; kendimizi(mimarlık camiasının üyelerini) yaptığımız işte daha iyi yapmak dışında hiçbir amacımız yoktur.

  nasil katilirim?

  tüm süreçte olduğu gibi sunum metodunda da özgürsünüz. sonunda 72 dpi çözünürlükte yatay 100x707 piksel veya düşey 500x707 piksel büyüklüğünde sabit resim (jpg, png..) halinde bize gönderin ki, projeleri kataloglayabilelim ve tüm projeler elimizde aynı formatta bulunsun. [büyük dosya boyutları ile çalışmanız önerilmektedir. örneğin işiniz burada birileri tarafındna görülürse ve bir sergiye davet edilirseniz, elinizde baskıya uygun kalite-büyüklükte dosya olması işinize yarayacaktır.] 3d bilgisayar modelleme programları ve/veya çocuğunuzun, kardeşinizin boyama kalemlerini kullanabilirsiniz. bir final projesi sunmakla zaman kaybetmeyin; “evolver” için eskiz işler çok daha iyi. okuası kolay, anlaması kolay. düşüncenizi anlamak, aklınızın nasıl çalıştığını görmek istiyoruz. sadece ürünü değil.

  tema

  “obscurity” = karanlık, belirsizlik, anlaşılmazlık. kelimeyi düşünebildiğiniz her şekilde kullanın. sizi sınırlanmamak için daha fazla ipucu vermiyoruz.

  son katilim tarihi

  “obscurity” ile ilgili işinizi evolver@thinkrbell.com adresine en geç 1 ekim 2007 tarihine kadar göndermeniz halinde, işiniz bir sonraki “evolver”da yayınlanacaktır.

  sorular

  eğer proje veya tema ile ilgili sorularınız varsa info-evolver@thinkrbell.com adresine gönderin. sıkça sorulan sorular bu adreste yayınlanacaktır.

  şartname

  “evolver”, mimarlığın ortak geleceği için hazırlanmış deneysel bir projedir. thinkrbell design lab. projelerin yayınlanmasında sadece aracıdır ve sunulan işlerin üçüncü kişiler tarafından kullanılması halinde hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir. eğer projenizin hakları ile ilgili endişe duyuyorsanız, lütfen projenizi yollamayın.
 • atari salonundaki bir oyunda rekor kıran başroldeki elemanımıza hediye edilen robotun bir süre sonra kontrolden çıkması ve bir ölüm makinesine dönüşmesini konu alan gündüz kuşağı filmi. aynı zamanda filmdeki robotun adı. evolver mutfaktan aldığı bıçakları fırlatmayla başlar, takla atmış arabadan dökülen benzini emerek kendini flame thrower'a * dönüştürmeye kadar bilimum öldürme teşebbüsünde bulunur.

  http://ecx.images-amazon.com/…jher7yhdl._aa240_.jpg
 • john legend ın 2008 yılında çıkardığı albümünün adıdır.
 • john legend'a ait olan albümün parça listesi de şu şekildedir:
  1. good morning intro
  2. green light (feat. andre 3000)
  3. it's over (feat. kanye west)
  4. everybody knows
  5. quickly (feat. brandy)
  6. cross the line
  7. no other love (feat. estelle)
  8. this time
  9. satisfaction
  10. take me away
  11. good morning
  12. i love, you love
  13. if you're out there
  14. can't be my lover
  15. it's over (teddy riley remix)

  albüm genel anlamda tam bir john legend albümü olmuş diyebiliriz. sakin bir yapıya sahip. ama düet yaptığı kişilerin müzikal kişilikleri, eşlik ettikleri şarkılara da yansımış. mesela andre 3000 ile yaptığı parçada hem outkast hem john legend tadı alıyoruz. kanye west ise genel olarak sürdüğü "featuring yapacağım zaman şarkıya girerim hızlı şekilde söylerim giderim, ama albümümde böyle bir şey yapmam" tutumunu sürdürmüş. estelle ve brandy ise john legend'a uyum sağlayarak huzur vermeye devam etmişler.
 • şimdilik favori şarkımın take me away olduğu albüm. ilerde başka favoriler de çıkacak elbet diğer john legend albümlerindeki gibi.
  edit: satisfaction da başarılı
 • john legend'ın beni en az tatmin eden albümü. ha etraftaki işlerin ezici çoğunluğundan üstün bir çalışmadır yine orası ayrı.

  "if you're out there" politik duruşunu net bir şekilde ortaya koymuştu legend'ın. barack obama'nın sitesinden de bedava yayınlandı bu şarkı. bence başarısız bir çalışma ya hadi neyse. ilk single "green light"ı "kaliteli hareketli şarkı" olarak türk dinleyicisine anlatabilirim. çok sevecen ve gürültülü şarkılardan hoşlanmam ama illa dinleyeceksem legend'dan dinleyeyim. bu boşluğu iyi doldurmuştu yani bir iki sene önce. "satisfaction" için de benzer bir yorum yapacağım. john legend bu şarkıyı will.i.am ile hazırlamıştır ki will.i.am'den hoşlanmam pek. fakat illa onun tarzı şarkıları dinlemek zorundaysak john legend söylesin. daha çekilir oluyor. "cross the line" ile de r. kelly tarzına selam çakmış sanırım legend. "sen en iyi arkadaşımsın, gel bu işi yatağa taşıyalım" nasıl bir şeydir yahu. "again," "ordinary people" ve "she don't have to know"dan sonra yakışmadı. ayrıca evet... bu şarkıda da will.i.am imzası var. ne imzaymış arkadaş. eklemeden edemeyeceğim; "quickly" adlı şarkıda da sıkıntı var. "bir yere yirmi milyon dolar zulalamış olsaydım bebek!" diye başlıyor şarkı ya! ben daha üzerine konuşmak istemiyorum.

  sonuçta piyasa tarz şarkıları üstün bir vokalden dinlemek istiyorsanız iyi bir albüm. dur bir saniye... üstün vokalin bu işlerle uğraşmaması lazım en baştan zaten. kazandığı grammy'lerle bowling oynayabilecek kadar kariyerli bir sanatçıdan söz ediyoruz burada. tamam şanını bir adım ileri taşımak istemiş belli ki legend. 20 kişinin bildiği gizemli piyano sanatçısı olmak zorunda değil bu kadar yetenekliyken. yine de eski albümlerinde gözettiği değerlere geri dönüş yapması gerektiği açık. neyse ki evolver yolun sonu değil.
 • bir evol waves prodüksiyonu, o nasıl bassline lan!
 • --- spoiler ---

  türkçesiyle "robot", mark rosman'ın yönettiği 1995 abd yapımı, b sınıfı ve epey vasat, ama yine de ilgiyle izlenebilen bilimkurgu-gerilim filmi. televizyon kanallarımız tarafından da birçok kez yayınlanmıştır. filmin başrollerinde ethan randall, cassidy rae, cindy pickett, john de lancie, paul dooley ve william h. macy yer almışlardır. filmden özellikle manyak robotun adam öldürme sahneleri ve kızların soyunma odasına girdiği sahne aklımda kalmıştır. son olarak, filmin imdb.com puanı 5,6/10.

  konusu
  kyle (ethan embry), bilgisayar oyunlarında ustalaşmış bir lise öğrencisidir. evolver adlı oyunu birincilikle bitirdiği için, bu oyunu tasarlayan şirket, oyunun kahramanı olan robotu kendisine hediye eder. fakat zaman geçtikçe, kyle ve kız arkadaşı jamie (cassidy rae), bu robottaki gariplikleri fark etmeye başlarlar.

  imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt0112993/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/evolver_(film)

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=cb09abgono8

  --- spoiler ---