şükela:  tümü | bugün
  • büyük ev ablukada şarkısı.

yakınlarda bi gezegende
    unuttuğum tüm şeyler
    hepsi ayrı bir ağrı gibi
    uzanıyor yerinden
    yakınlarda bi gezegende
    unuttuğum tüm şeyler
    hepsi ayrı bir ağrı gibi
    bağırıyor yerinden
    gel beni bul beni bul beni bul
    kaçtı bak elinden tuttuğum çocuklar
    kimin bugün doğum günü
    ne vardı aklımda
    geçti bak saatler
    uyanmayı unuttum
    takside bıraktığım kocaman gitar
    kaçtı bak elimden tuttuğum çocuklar
    ne kadar sevdim seni, ne kadar çok
    hepsini bulucam
    bir bir
    yerine koyucam
    bir bir
  • ıslak çeltiklerde dogan çocukların elini tutan.
  • bea belki bu şarkıya biz dinleyenler kadar anlam yüklememiş, es geçmiş olabilir ama duyduğumdan beri kafamın içinde dönen, dinlemediğim zamanlarda da söylediğim bir şarkı haline geldi evren bozması. gözlerinizi kapatıp, şarkıyı çoğunluk filminden karelerle birleştirebilirsiniz. böylelikle bir klibiniz de olur. neredeyse melodisi gözlerimi doldurmuştur.

daha çok yazmak isterdim ama...

--- spoiler ---

geçti bak saatler, uyanmayı unuttum...

--- spoiler ---
  • şarkının özeti şöyle;

- seni bulacam oğlum!!!

güzel şarkı vesselam.
  • hepsini bir bir bulup yerine koyamamaya denir. insanın bozduğuna benzemez.
  • sehpada çok değişik içkiler var. sandalyede sopa yutmuş gibi oturmak yerine birkaç ev yapımı meze, birkaç tabak bayat cips sponsorluğunda ikametlerini yerin üstünde duran minderlere aldırmış birkaç genç güya sohbet etmek, dertleşmek için bir evde toplanmış ama yalan. esas amaç hafiften sarhoş olup kendilerine bile itiraf edemedikleri şeyleri kamuyla paylaşmak. amaca giden yolda önce siyaset alet ediliyor, sonra diktatör olunca yapılacak ufak şımarıkların en bir güzeli olan ulusa sesleniş safhası başlıyor. tam o an paralel evrenden bir şarkı duyuluyor şafılda. ertesi gün olay mahalindeki tanıkların anlattığına göre konuşmaya başlayan bir genç, bir elindeki rakıyı sehpaya vurup diğer elinin işaret parmağını orhan pamuk akıllı olsun der gibi sallayarak ''hepsini bulucam! bir bir! yerine koyucam!'' diyor ne kadar sevdiğinden ve elini tuttuklarının elini bırakıp gidişinden bahsederken. hatta buraya yazıyorum demek isterken az önce salladığı parmağını önce tozlu sehpaya sonra ağzına götürüyor yanlışlıkla.

işte öyle bir şarkı. bir yandan uyanmanın unutulduğu günlerde üstten hiç çıkmayan depresyon hırkası, bir yandan işbu versiyonundaki halinde ''yaşayan biri var burada'' ve ''gel de bul beni''leriyle yavuz çetin'i anımsatıp güldüren ekşi erik.

sahi, kimin bugün doğum günü?
  • (bkz: fringe)
  • havadar ve tayyar ahmet'in sonsuz sayılı günlerinin yeri ayrı olmakla beraber, bence evren bozması büyük ev ablukada'nın en iyi şarkısı..
    ne kadar sevdim seni ne kadar çok..
  • her dinlediğimde iç dünyama döndüğüm, onun* * * aşkından öldüğümü hissettiğim en çok da ne kadar sevdim seni, ne kadar çok kısmında içimden binlerce parçanın koptuğunu hissetmem... kısacası her dinlediğimde paramparça olduğum bir şarkı işte *