şükela:  tümü | bugün
 • sonsuz + 1 = sonsuz

  olduğu için çelişkili olmayandır.
  sonsuz bir şeye yeni bir şey ekleyebilirsiniz ve gene sonsuzluk elde edersiniz.

  not: bu arada bu spesifik soru ile doğrudan alakalı olmasa da hatırlatmak istediğim bir husus da, sonsuzluk (infinity) ve sınırsızlığın (unbounded) arasındaki fark genelde karıştırılıyor.
 • evrenin mutlak anlamda reel bir yapı olmayıp bizim için ayarlanmış bir sanal ortam olmasından dolayı, sorun teşkil etmeyen durumdur.

  kaynak:lord rutherford atomaltı deneyleri.
 • bir kağıt, kalem ve demir para alın. para yardımıyla kağıdın üzerinde saat yönünde çember çizmeye başlayın. aynı çember üzerinde aynı hızda defalarca dönün. yaptığınız hareket harmonik salınıma örnektir ve ideal şartlarda sonsuza kadar devam edebilir.

  bu sefer daha büyük bir demir para alıp etrafında daha büyük çemberler çizmeye başladığınızda yaptığınız hareket de yine harmonik bir salınımdır ve yine ideal şartlarda sonsuza kadar devam edebilir. sadece frekansı değişmiştir.

  burada sonsuz olan bir hareketi iki boyutlu bir kağıtta genişletmiş oldunuz. şimdi bu genişlemenin kağıt üzerinde değil de, zaman ekseninde ya da başka bir boyutta olduğunu düşünün. genişleme her zaman sizin algılayabileceğiniz/kavrayabileceğiniz bir boyutta olmak zorunda değil. o yüzden indirgeme ve modellemeler konunun daha rahat anlaşılmasında size yardımcı olabilir.
 • evrenin şeklinin, bizim bildiğimiz lastik şambriyeline benzer bir şekil olduğuna dair baya yaygın bir görüş var bilim insanları arasında. bir nevi üç boyutlu bir çember. bu tür bir şekilde nereye giderseniz gidin bir kenara ulaşamayacaksınız. bu da bizde evrenin sonsuz olduğu algısını uyandırıyor imiş.

  düzeltme: gelen mesajlarda şambdel kelimesinin şabmriyel olduğu noktasında uyarılar aldım. uyaran arkadaşlarıma teşekkür ediyorum
 • evrenin sonsuz olduğunu kim söyledi?
 • hala evrenin sonsuz olduğunu sananlar varmış dedirten başlık.

  atom da maddenin bölünemeyen en küçük parçasıdır sayın yazar.
 • evren sonlu onu kapsayan uzay sonsuzdur. evren uzayın içinde maddesel gruplaşmaların olduğu bölümlerdir. evrenler big-bang patlaması sonucu oluştukları kabul edilir. uzayın içinde bir çok evrenler vardır. çok evrenli sistemler kısaca makro sistemlerdir. makro sistemler yapı ve mekanizma olarak mikro sistemlere benzerler. mikro sistemlerde bizi ve çevremizi oluşturan atomik sistemlerdir.. aşağı yukarı mikro ve makro sistemler birbirinin benzeridir.
 • sınırsız internette nasıl adil kullanım kotası oluyorsa aynen öyle oluyor.

  bkz: oluyor efendim durduramıyoruz.
 • yine de mümkündür. eğer başka bir şeyin içinde genişliyorsa

  (bkz: paralel evrenler)