şükela:  tümü | bugün
  • çok hoş, zarif ve çalışkan bir müzikologdur. araştırdığı eseleri de piyanoda çalabilmek gibi bir özellik her müzikologda bulunmaz.. ilgiyle takip ediyoruz çalışmalarını.
  • 2013 yılından itibaren ytü sanat tasarım fakültesi'nde görev yapmaya başlayan hoş insan.
  • doktora tez özeti yerine otobiyografi yazan akademisyenimsi. iyi bir üniversitede sadece bu özet bile jüriye çıkamamak için neden olabilecekken bu arkadaş köklü bir üniversitede öğretim üyesi olabilmiş. elbette ki sorumluluk en başta prof. emel çelebioğlu ve diğer jüri üyelerinde.

özet şudur:

"bu tez, müziğin tüm pazarlama kavramlarında (reklam, perakendecilik, servis ortamı, vs.) kullanımının tüketici davranışını (tercih oluşması, tüketim kararı ve miktarı) nasıl etkilediğini müzik psikolojisinin de teori ve deneylerinin yardımıyla araştırılmasını içerir. kısaca, araştırmam, müziğin perakende ortamı ve reklamlarda kullanımının tüketici üzerinde duygusal, algısal (bilişsel) ve davranışsal etkileriyle ilgilidir. tezimi yazarken yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan kitap, makale, ve internet araştırması yaptım, amerika'daki iletişimde bulunduğum bazı üniversite profesörlerinden kaynak tavsiyeleri aldım, ekim 2005'deki amerika ziyaretim sırasında çeşitli üniversitelerin öğretim üyeleriyle fikir alışverişinde bulunma olanağını elde ettim. tüketici davranışı, müzik psikolojisi, pazarlama teknikleri ana başlıklarına yoğunlaştım. müzik psikolojisinin deneylerinden faydalandım, çeşitli örnekleri tezimin içeriğine ekledim. araştırmamla, müziğin bir pazarlama elementi olarak kullanımının, tüketicinin satışa sunulan ürünle ilgili duygusal, algısal ve davranışsal tepkilerine nasıl yön verdiğini ve bu konunun profesyonel olarak ele alındığında pazarlanan ürünün ya da hizmetin marka imajını ve satış rakamlarını nasıl olumlu etkileyebileceğini bilimsel veriler ışığında ortaya koymaya çalıştım."

dipnot: alıntıdaki boşluklar orijinal metinde de var. özensizlik sebebiyle ben utandım.

dipnot 2: şans eseri ulusal tez merkezinde denk geldi. kişileri tanımamam etmem.