şükela:  tümü | bugün
  • (101) (001) (010) (111)
  • laplace nin seytani bir gün gerçek olabilir, bunun için yapilmasi gereken tek sey, daha güçlü bilgisayarlar yapmak. ïlerde bir gün sayisal loto benzeri sans oyunlari tarih olacak çünkü o güçlü bilgisayarlar tüm faktörleri alip sonucu söyleyecek.
  • önemli bir noktasının maxwell'in cini araştırmalarında ortaya çıkacağını düşündüğüm şey. evet evrende ortalama değerde entropi yani düzensizlik hep artıyor olabilir. ama bunun yanında spesifik (ortalamaya yani norma yakın olmayan) durumlarda düzen oluşabilmekte.
  • tesadüf kavramı insan bilincinden bağımsız var olamaz. bir olayı veya olay örgüsünü başka bir olayla veya olay örgüsüyle ilişkilendirmek için göz, birleştirici faktördür. sonra, insan bilincinden bağımsız bir mavi de yoktur, tuzlu da; bunların hepsi insanın evrimsel gelişim sürecinde edindiği* olgulardır. insan devreye girmiştir ve dünyanın alternatif milyonlarca yorumundan biriyle yaşamaya başlamıştır. bir mantis karidesi, insanın algılayamadığı dalga boylarını* algılarken bambaşka bir dünya yorumuyla yaşar örneğin.

tesadüf de insana ait dünya yorumunun bir parçasıdır. kendince bir nedensellik zincirini yorumlayan insan, bunu sözüm ona zincirin bir parçası olarak yaptığı için oldukça yerel bir yorum verebilir (genel bir yorumu varsaymak da büyük ölçüde zor değil midir zaten?).

bir uzaylı, istiklal caddesi'nde terk edilmiş bir ahşap binanın ikinci katından caddeye doğru bakıyor olsun. 30 ağustos 2017, sabah saatleri. uzaylının düşünce deneyinde caddeden geçecek olan ilk 10 kişinin cinsiyeti incelenecek; diğer(ler)*ine sayısal olarak üstünlük kuran cinsiyet hangisi olursa, ona göre bir adım atılacak. işte, salt erkeklerden oluşan bir bando yaklaşıyor! uzaylı sayımı tamamladığında, 10/10 erkek sonucuna ulaşıyor. bu noktada uzaylının "tesadüf" algısı için ne söylenebilir? zincirin bir parçası olmaktan (ya da olmamaktan; shakespeare'in söylediğinin aksine, bu sadece küçük bir mesele) kaynaklanan bir handikap mı söz konusu yoksa?
  • eksilemek için gelen ekşicilerin ilk cümleden tarafın belli edilmesiyle "haa şöyle" edalarıyla şükelayı bastıkları başlık.

allah var, bir gün herkes bilecek.
  • (bkz: westworld)
  • (bkz: determinizm)

bildiğim kadarıyla kuantum fiziği rastlantısallığın gerçekten var olduğunu gösterdi ve böylelikle newtoncu determinizm akımı geçerliliğini yitirdi.

yani efendim zaten öbür türlü olsaydı, big bang'de ortaya çıkmış olan ilk parçacık da fizik kurallarina bağımlı hareket ettiğinden, evrenin son saniyesi ilk saniyesinden itibaren bilinebilir olurdu.
  • bir an evvel "allah'ını seven üzerime kuantum mekaniği atsın." demesi gereken klasik determinist zırvasıdır.