şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
128 entry daha
  • bir kaç gün önce, sabah 6.30 ta babamın koğuş kalk sesi ile uyandık kardeşimle..

kendisi 30 yıl boyunca devlette mutemetlik yapmış, akabinde hacı anamı alarak köyüne yerleşmiş emekli memur..

bizde naçizane kurbanda, ramazanda yıllık izinlerimizin bir kısmında elini öpmeye gidiyoruz. hakları ödenmez ama napalım..
    tabi bizim peder, köye gidince civciv, tavuk, horoz, hindi, kaz işine merak saldı..
    senede en az 2000 tl bunlara yem alıyor. aldığı senede totalde 5-6 tane büyütüyor ama olsun be eğlencesi yeter, siz yokken bunlarla vakit geçiyoruz der durur..
    birde babasından kalma yaklaşık 7-8 dönüm fındık bahçesi var.
    bu sabah kalkmamız ile birlikte, kardeşimle fındık bahçesinde bulduk kendimizi. aslında tarım sektörünün belki en zor işi ama 70 sinden sonra gönlümüzde elvermiyor tek çalışmasına..
    fındık bahçesinin kenarlarına anam karpuz dikmiş, yazın tatilde gelince çocuklarım torunlarım yesin diye. hacı ana işte..
    fındık topluyorum. bu arada da, arada bir kırıp yiyorum. mübarek fındıkta taş gibi kırmaya kırılmıyor. bazı fındıkların içine yarım milim çapında delikler vardı. bilenler bilir. fındık kurdu..
    benim dişlerim ile kıramadığım fındığı, yaklaşık 2- 3 mm uzunluğundaki fındık kurdu, yarım milim çapında delik açarak yediğini gördüm..
    hemde onlarca fındıkta.

sonra anamın yetiştirdiği karpuza baktım..
    içimden gelen bir aşk ile,
    ey yüce yaratan dedim. "eğer sen olmasaydın bu fındık kurdu kabuğu daha ince ve tadı daha güzel olan bu karpuzu yerdi"
    sen ne büyüksün ki, herkesi kodlamışssın..
    ve karpuza baktım.. en güzel tat sende ama hiç bir meyve kurdu sana yaklaşmıyor..
    sonrasında derin düşünceler, düşünceler...
    tesadüf mü... tevafuk mu

saygıyla ve
    saygılarımla....
  • (bkz: aramaya inanmak)

(bkz: düzen)

(bkz: kaos) / (bkz: karmaşa)

evrenin kusursuz bir düzenle işlediğini ve hatta içerisindeki bir zerrecik üzerinde yaşayan insanın bedeninin dahi mükemmel bir ayarla işlediği düşüncesi nasıl olur da zihinlere böylesine derin bir şekilde kazındı bilemiyorum.

2020 yılında bari teolojik görüşleri savunurken böyle basit bir argümanla gelinmesin, biz de sizi oturup dinleyelim.
  • "evrendeki düzen" den sonrasını okumadım.
  • evrende düzen olduğunu sanan adam tesadüf olabilir mi sorusuna cevap arar. bırak evreni dünyada bile düzen yok. en basiti hayvanda konakçı olan bir virüs düzensiz, hatalı bir mutasyon sonucu insanda konakçı oluyor covid-19. sonra oturup düzenden ve mükemmeliyetten bahsediyorsunuz.

eğer düzen olsaydı her gün aynı saatte evden çıkar, aynı yollardan geçer, aynı arabaları, aynı insanları görürdün. her gün hatasız aynı işi yapardın. yıl içinde hiç hasta olmazdın ya da hangi tarihte hasta olacağını bilirdin.

eğer çok düzenli olsaydı hangi gün hangi saatte öleceğini bilirdin.

işte tüm bu kaos ve karmaşaya hayat deniyor. ve bu kaos ortamında hayata devam etme mücadelesi içine giriyorsunuz.

edit : evrendeki kaosu dünyaya indirgememdeki sebep anlayabilin diye. dünyadaki kaos evrendekinin yanında nokta kalır. çok düzenli sandığınız evrende her an kaotik bir olay oluyor. bir gezegene göktaşı çarpıyor. kara delikler yıldızları yutuyor. hatta güneşimiz düzensiz patlamlar yapıyor. anlat anlat bitmez.

edit 2 : fizik kuraları var diyen arkadaşım o kurallar kağıt üstündeki hesapta var. fizik kuralları evrenin her yerinde aynı değil. dünyada bile kağıt üstündeki hesaplar bire bir tutmaz. dünyanın ekseni kayıyor, kayacak ve senin o mükemmel dediğin tüm fizik kuralları yeniden yazılmak zorunda kalacak.

insan vücudu çok düzenli, mükemmel yaratılmış diyen hödükler. eğer o kadar mükemmel bir vücudumuz olsaydı kanser olmazdık. bebekler ölü doğmazdı, kadınlar düşük yapmazdı. şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı, tansiyon gibi genetik hastalıklar olmazdı. akraba evliliklerinden sakat çocuklar dünyaya gelmezdi. en önemlisi down ya da up sendromlu insanlar olmazdı. mükemmel bir vücudun mükemmel bir savunma sistemi olurdu. hepatit, aids, covid, kızamık, kabakulak ve en basitinden grip olmazdın mal herif. azıcık siz kitap açın okuyun. kafanızı o şıhınızın yazdığı zırvalardan kaldırıp, o ateist dediğiniz beğenmediğiniz insanların kitaplarını da okuyunuz. okumazsınız çünkü gerçekler yazar orada, mükemmel olmayan bir evrende boktan bir dünyada yaşadığınız ve o şıhınızında sizin gibi sıçıp işeyen biri olduğu gerçeği sizi rahatsız edip uykularınızı kaçırıyor.
  • (bkz: entropi)
  • evren bütünüyle işleyen bir mekanizma. içindeki küçük parçacıklar düzensizlikten ibaret. atomun içi gibi.

o yüzden ne insan olarak kendimizi ne de sahip olduğumuz dünyayı bir bok sanmayalım. bu dünya yarın patlar, evrenin afedersin sikinde bile olmaz. farketmez bile. milyonlarcası oluşuyor, yıkılıyor, patlıyor, çarpışıyor; bildiğin kaos yani.

tıpkı senin içindeki hücrelerin sürekli ölmesi, yenilerinin gelmesi gibi.

evrendeki düzen yazmak mantık hatası...
  • evrendeki düzeni görmeyen insan bu aptallığının bedelini ağır bir şekilde ödeyecektir.
    kibir abidesi kişi yaratıcıya boyun eğmemek için kainattaki düzeni bile inkar eder ancak söz konusu bilim olduğunda bilimden başka yol olmadığını bilime inanmamız gerektiğinden falan bahseder.
    peki o bilimsel faaliyet düzenin bir sonucu değil mi?
  • evrende bir düzen yoktur. her şey kaotiktir. bugün büyük bir ahenk ile güneşin etrafında döndüğünü düşündüğünüz gezegenler, saniyeler içerisinde yok olabilir. “muhteşem” gözü ile baktığımız yıldızımız güneş, kendi içersine çöküp tüm sitemi tek başına bitirebilir. elbetteki bu yok oluşlar yeni başlangıçlara sebebiyet vermekte ama buda tamamen kaosun içerisinden çıkan bir durum.

en basitinden gezegenimizi bile ele aldığınızda hiçbir düzenin olmadığını gözlemleyebilirsiniz.
1278 entry daha