şükela:  tümü | bugün
402 entry daha
  • * konuşun durun siz, sistem, nizam, intizam, mikemmel düzen diye. kaos hakim ortama. yarın bir göktaşı gelip çarpar soyunu sopunu kırar veya anasının örekesinde bir yerde, bir süpernova patlar, siker atar gezegenin manyetik alanını, kozmik radyasyonla pişerken görürsün düzeni düzüleni.

tek bildiğim mikemmel düzen, bir parçası olmakla bahtiyar olduğum ekşici erkeklerin kurduğu asgari 19 cm’lik sikle yine asgari 52 dakika makine gibi çalışan bir “düzen”dir.* **
  • düzen halinden memnun düzülen ne zaman değişecek , ee şey pardon

düzen mi ne düzeni? (bkz: entropi)
  • evreni bilmem

fakat dünyada hatrı sayılır derecede bir düzen var,

çok anlamam ama güneşin dünyaya yakınlığı yani ısıtması ve aydınlatması (bahsettiğim şey, güneş içinde yaşam olmayan bomboş gezegenlere de yakın olabilirdi),

yer çekiminin tam ayarında olması, oksijen seviyesi vb liste uzar, onun haricinde binlerce ham madde, yiyecek falan. hayatın devam edebilmesi için gereken her şey sağlanmış sanki ?

mükemmel olmasa da bir dokunuş olduğu aşikar

bu kadar çok tesadüf olmaz.
  • evet, tam olarak öyledir. düzen falan da yok.
  • herşeyin sadece tesadüf olduğunu düşünen inançsızları bir kenara bırakın. evet bir yaratıcının olmadığını düşünmeleri konusunda haklılar ama argümanları yanlış.

tesadüften kastın, türünün var olmuş olması mı?

neden evrendeki herşeyi kendine yoruyorsun ki? sen bir sebep değil sonuçsun. hiçbir şeye sebep olmadın. bazı şeylerin sonucu olarak varsın. sen varsın diye bazı şeylerin açıklaması olması gerekiyor düşüncesi niye?

bunu idrak edebildiğin gün, aslında tesadüfün sözkonusu falan olmadığını, sadece bir sonuç olduğunu çözeceksin.

ışık diye bir şey var evrende. aslında yok. hızına erişebildiğinde uzay/zaman duruyor.

sen konuşabildiğin, düşünebildiğin için “bu kadar muazzam bir yapı tesadüf olamaz” diyorsun. ben ise “neden ışık hızına ulaşamıyorum!” diye ne kadar aciz bir varlık olduğumu düşünüyorum.

hani kardeş, benim düşünce yapıma göre bu muazzam tesadüf bu işin neresinde?

evrende ise düzen ve kaos aynı anda gerçekleşiyor. evren sürekli genişliyor. bu bir düzen. ama genişledikçe hareketlilik ve yapı değişiyor. bu da bir kaos. evrende hiçbir şey sabit değildir. bu bir düzendir. ama sabit olmayan her şey kaos da içerir.

edit: bu yazıya, ateist olduğumu bile anlamayacak kadar gerizekalılar itiraz etmiş. okuduğunuzu anlayın önce bi
  • böylesine kompleks bir sistemin tesadüf olma olasılığına, ihtimal verebilen hiç kimsede zeka kırıntısı bile yoktur.
  • tesadüf olma olasılığıyla olmama olasılığı aynıdır.
    (bkz: we'll never know)
  • evrende big bang anı dısında düzen hiç olmadi, tersine her an düzensizlik yani entropi artıyor.
  • evrende bir düzen olmadığını bilmeyen kişi beyanı? yıldız gezegeni kapar. yeterli çekim gücü varsa gezegen etrafında yörüngeye girer. çekim fazlaysa ya yıldızın merkezine gider ya boşluğa savrulur.

mesele kütle meselesi. ve milyar kere milyar yıldız ve onların etrafında dönen irili ufaklı buz, kaya, ateş,gazdan oluşan gezegenler var.
574 entry daha