• 5milyar sene once: hic canlı yok
    4milyar sene once: 1milyar sene boyunca sadece tek hucreliler
    3milyar sene once : virusler
    900milyon sene once: cok hucreliler
    ...
    25milyon sene once: kuyruksuz maymunlar
    6milyon sene once: insanlar diger kuyruksuz maymunlardan ayrıldı....
    .....
    yani zamanın hangi donemine baktıgına gore denge degisiyor.
  • entropi evreninde düzen olduğunu sanan dincilerin tersten sorgulamaya çabaladığı soru öbeğidir.
  • değildir. seçimlerimiz için yollarımız var, bu yolların sonu önceden belirlenmiş. olması gereken şeyler olması gerektiği yerde, olması gerektiği zaman oluyor. düzensizmiş gibi görünse de her şey bir düzen içinde.
  • evren matematiksel bir düzenle ifade edilebiliyorsa tesadüf değildir.
  • tesadüf müdür bilemem ancak simülasyon gibi geliyor bazen
  • morgan freeman belgeselinde denk gelmişti, bir şehirde bir çocuk uçan bir balona adını soyadını yazıp yolluyor, aynı balon aynı ad-soy olan başka bir insanın evinin bahçesine düşüyor. evet bu tesadüf. evrendeki düzen de bu şekilde oluştu'ya bağlanıyor konu. ama benim demek istediğim; atıyorum, balonu gönderenle alan kişilerin annelerinin adlarının da aynı olması gibi bir tesadüf olabilir mi?

bilmediğim için soruyorum, en cok fav alan entariler düzen müzen yok demiş.
    linç etmeyin ama düzen derken, tesadüfün böylesi nasıl olur onu merak ettim.
    ne bileyim mesela gözümüm götümde olmaması gibi.. yani insan anatomisinin her detayıyla kusursuz olması gibi. hislerimiz duygularimiz gibi.. unutkan olmamiz mesela. buyuk aci yasadigimizda 10 yil sonra ilk günkü gibi aci cekmiyor olmamiz. vs vs. cok uzar bu.
    dünyanın tam anlamıyla yaşanabilir bir yer olması gibi.. öyle ki, yaşamın oluşmasında sayısız sebep var ve 1 tanesinin olmaması/veya olması yaşama etki edecek bir sebep olması gibi..
    not :evrene inanıyorum, şüphem bile yok, hatta çoğu ülke bu konuyu tartışmıyor bile..
  • cevabı tertemiz evet olan soru. aklınız anlamlandırmaya çalıştığınız olgunun sonucu olduğu için sağlıklı bir yaklaşım değildir.
    dinci kusursuzluğundan da kusacağız artık. madem kusursuzluğu cümleye dökemiyorsunuz bir şekilde. sürekli argümanlar "yav kardeşim şu vücuda bak" ise kusuru açıklayın da bilelim artık ne saçmalıyorsunuz. hangi taşı çeksek kusursuzluk bozulurdu, tek örnek. gözüm kafamın arkasında olsaydı şu kusursuzluğa bak her tehlikeyi görebiliyoruz kusursuz tasarım diye ötecektik.
  • madde madde;

1: evren düzenli değildir.
    2: evrende kaos hakimdir.
    3: termodinamik yasalarından olan entropi üstteki iki maddeyi doğrular niteliktedir.
    4: içinde bulunduğunuz galaksi dahi komşu galaksi olan andromeda ile çarpışacaktır.
    5: galaksilerin merkezlerinde karadelikler vardır ve düzenli denen sistemleri yutmaktadır.
    6: evrensel ölçekte zaman tanımı bizim algılarımızdan farklı olduğundan durağan,değişmez ve düzenli yanılgısına kapılmanız son derece doğaldır.
    7: entry başlığı teist inanca sahip olanların mottosudur.
    8: evren düzenli olmadığından tesadüf mü sorusu önemini yitirmiştir.
    9: ayrıca şüphesiz ki neden sonuç ilişkisi yabana atılmamalıdır.
  • ya bizi ne ilgilendirir evrendeki düzendi şuydu buydu dediğim soru. biz önce bi kendi kıçımızı toparlayalım ondan sonra 128 milyar ışık yılı uzaklıkta bir şey var mı yok mu, evrenin sınırları varsa, ötesinde ne var, falan filan o zaman dert ederiz

ayranımız yok içmeye, ay'a gidiyoruz sıçmaya
  • evrende düzen yok ki.
hesabın var mı? giriş yap