şükela:  tümü | bugün
 • dünyayı evrenin merkezi olarak kabul edip evrenin bu merkeze doğru yavaş yavaş yok olmaya başladığını varsayarsak mümkündür. hatta %99.999999999999 falan gibi bir kısmı da yok olmuş olabilir. yıldızların ışıkları dünyaya ulaşıyor olsa da aslında kendileri binlerce yıl önce yok olmuş olabilirler. galaksiler arası yolculuk hayali kurarken marsın, jüpiterin falan iki saat sonra gotumuzde patlaması ilginç bir tecrübe olurdu herhalde.

  edit: evrenin merkezi dünya değilmiş ya lan. aboooovvv.
 • konu hakkında bir şeyler yazmak isterken böyle düşünen birilerinin olduğunu görmek çok sevindirici.
  ışık hızı 300.000 km/sn. bir de buna yıldızların ve gezegenlerin büyük patlamadan sonra oluşan savrulma ivmelerini de eklerseniz çok daha fazlası. büyük patlamadan sonra oluşan ışıklar savrulmuş her tarafa ve milyarlaca yıldır bu ışıklar süzülüyor ve şimdi biz sadece o ışıkları görüyor olabilir. ışıkların çıkış yeri çoktan yok olmuş olabilir.
 • %50'dir.

  ya yok olmuştur ya da yok olmamıştır.
 • (bkz: ne diyon la sen değişik)

  o öyle değil işte...

  hareket eden en hızlı şeyin ışık olduğunu düşünürseniz, ve gözlemlenen en uzak ışığın 14 milyar yıl sonrasına ait olduğunu da hesaba katarsanız, evrenin dediğiniz şekilde %99.9 olarak küçülmesi için 14 milyar yıl daha var demektir. ayrıca evrenin merkezi dünya değildir. aslında devamlı genişlediği için bir merkezi de yoktur. nasıl anlatayım şimdi bunu size...

  he unutmadan ışığın hızı da sabittir. ne patlarsa patlasın, cisim ne kadar hızlı hareket ederse etsin veya dursun nesneden saniyede 300 küsür bin km hızla çıkar. bu hızlanmaz ya da yavaşlamaz.

  bak valla yazmaya üşendim. ama o öyle değil işte...
 • hadi biz sallıyoruz, öylesine ihtimal veriyoruz kafamızdan da sen neye dayanarak mantıksız önerme diyorsun. dalga geçmek popüler olmak için abuk subuk yazan dalyaraklardan farkınız ne böyle yaparak. youtube mis gibi videolarla doluymuş da pepe izleyip fizik yapmayınmış da. sen bunları bizim önermemize yazıp naptın saki bilimsel makaleleri kaynak gösterip yazdın bunları. sanki yazdıklarımızı ispatlarla yıktın. tartışmayı da bitirdin burda dağılın lan bi ben akıllıyım siz aptal mısınız dedin.

  (bkz: dalyaraklarla dolu evren gerçeği)