şükela:  tümü | bugün
  • paralel evrenler kavramıyla çelişen durumdur. eğer bütün evrenler aynı karadeliğin içinde ise sıkıntı büyük.

diğer taraftan karadelik bir varlık ise kendi içinde başka karadeliklerin olması bana mantıklı gelmiyor. yani iki karadeliğin çarpışması bile yeterince katastrofik iken dev bir karadelik içindeki ufak karadelikler nasıl açıklanabilir ki?
  • evrenin aslında küre şeklinde bir karadelik olması teorisiyle uyumludur. tüm uzay bu kürenin merkezine hapsolmuş ve kürenin çemberine doğru çekilmektedir.
  • çok anladığım bir konu olmamakla beraber kafamda şöyle bir soru uyandıran teoridir; eğer evren bir karadeliğin içinde ise ve o karadelikte başka bir evrenin içinde ise bu sonsuz sıralı evrenler anlamına gelmiyormu? evet peki o halde enerjinin korunumu kanununa aykırı değilmi? bir karadelik sürekli içerisine devasa miktarlarda madde ve enerji çekmektedir yani karadeliğin enerjisi sürekli artmaktadır.sonuçta paralel veya çoklu evrenler teorisi bildiğim kadarıyla hala birer teoridir ve kabul edilen genel teori tek bir evrenin varlığı ve enerjisinin de sabit olduğudur.her bir karadeliğin içinde bir evren olduğu varsayılmış olmazmı?bu durumda enerjinin korunumu evrenler arası geçiş için nasıl tanımlanmaktadır?
    not:başta belirttiğim gibi cahil olduğum mevzular, saçmalamış isem affola, bilen birisi açıklarsa sevinirim.
  • ülkecek tayyibin simülasyonunda yaşadığımız için beni ilgilendirmeyen olaydır.
  • metrobüs yolculuğu yaptığımdan dolayı umrumda olmayandır.
  • - gel de bunu akp'liye anlat. daha ben anlamadım.

adam zaten tanrı yarattı der geçer, anlatmana fırsat vermez. hatta, tanrı da demez allah der. bu sayede 3 bonus sevap puanı alır. hadi ben inanmıyorum, gel anlat diyeceğim ama bende de kapasite sınırlı, ne anlarım evrenin sınırlarından; daha ülke dışına çıkamıyorum.

en iyisi bu işleri batılılara bırakalım, onlar bizim yerimize düşünsün, biz onlara inanırız.

onlar ne diyorsa o, var mı ötesi?
  • kara delikler delik filan değildir. önce bunu çok iyi anlamak gerekiyor. bildiğin dünya gibi bir maddeler bütününden oluşur. lakin onun içerisinde fizik, muazzam yerçekiminden dolayı bildiğimiz gibi işlemez.

ışığı emip gözükmediği için kara denir.
    yer çekimi gücü muazzam olup koca koca yıldızları bile, hatta yıldızları geç ışığı bile içine çeken bir cisim olduğu için de delik denir.

çünkü bu yerçekimi etkisine bilinen fizikte hiçbirşey karşı koyamaz.

delik melik yok yani ortada.

içinde büyüyecek bir madde de koyamazsın (evren gibi). içi boş değildir yani...

kara delikler de yerçeimini etkisini dünyadaki gibi yaparsan, üzerinde piknik yapıp, yakar top oynayabileceğimiz bir gezegene dönüşür.

ayrıca bilinen evren 2 boyutlu filan değildir. bildiğimiz 3 boyutludur. fakat fiziğin bir çok dalı 3 boyutlu olmadığını kanıtlar nitelikte tohumlar ekmiştir. mesela kuantum bunun 9 boyut olduğunu anlatır... fakat tekrar diyorum boyut konusu halen konuşulup tartışılıyor. matematiksel olarak bir kesin sonuca varılmış değil. (muhtamalen sonsuza kadar da bulunamayacak)

evren muhakkak ki bir şeyin içinde büyüyor. kimi bilim adamları bizimkisi gibi olan fakat her birinde farklı fizik kuralları geçen sonsuz evren olduğunu düşünüyor.

bazıları bizim evrenimizin aslında hiçlikten olduğunu ve sonucunda da bir hiç olduğunu (bkz: stephen hawking)

kimi bilim adamları da evrenin tek olduğunu...

gördüğümüz en uzak ışık 13.7 milyar yıl öncesine ait. yani gene teoride olan bigbang patlamasına eşit bir zaman dilimi.

demem o ki, zamanın başlangıcı bingbang ile başladığı için biz asla bunun ötesini göremeyeceğiz ve bilemeyeceğiz.

üzerinden 1 milyar yıllık teknoloji geçse bile kendi evrenimizin sınırlarını aşla aşamayacağız. (bkz: e=mc²)

belirli kurallar doğrultusunda bu da sadece evrim teorisi gibi teoride kalacak birşey. çünkü asla nasıl olduğu tam olarak matematiksel olarak bulunamayacak. evrim devam ettiği için teori deniyor. bu evren oluşum süreci de sürekliliği olduğu için sadece teoride kalacak...

çok anlatılacak şey var da işte izleyin birkaç bilim belgesi
  • burada bahsedilen teori.

ilginç olan şu ki; malum, bir kara deliğin milyonlarca g değerindeki kütleçekiminden ışık bile kaçamaz. olay ufku'nu geçen hiçbir şey oradan geri çıkmayı başaramaz. 13,7 milyar yıllık evrenimizde, gözlemlediğimiz kadarıyla, bir fotonun evrenin bu "sınırlarından" çıkabildiğini gördük mü?
  • anaerkil ezoterizm ile paralel bir görüş.

bu görüşe göre evren öncesi (big bang öncesi) birçok nedenden dolayı dişi (ana) kabul edilen bir varlığın sinesinde bir düzen vardı. bu düzen kötülük tarafından saldırıya uğradı ve -buraya dikkat buyurun- “bölünerek” içinde yaşadığımız evren oluşturuldu. söz konusu bölmeyi yapan kendini yaratıcı olarak tanıttı, ama sadece önceden var olanı bölerek, farklı, kendine uygun, bir biçim vermişti. bu kabaca dile getirdiğim teori birçok eski inanç ve mitolojinin yaratılış mitlerinde çarpıcı benzerlikle yinelenir.

teoride iki argümana öne çıkar:
    1. öncel olan ve kötülüğe yenilip esir düşen bütünlük derin ve dipsiz bir kuyuya atılmıştır.
    2. öncel varlık (farklı antik kaynakların neredeyse tümüne göre) dilimlenerek ve parçalanarak evren yaratılmıştır.

bu iki veri yüzünden “bölünme” bilgisinin big bang, “dipsiz kuyu” bilgisinin ise kara delik olduğuna inanılır. “electrons are shredded” bilgisi ise “dilimlenme” olayına...

nikodem poplawski’nin teorisi -tek bir karadelik inancıyla- eski mitlerde yer alan bilgileri daha da doğrular nitelikte:
    öncel evrenin bir dişi ve ana olduğu inancına gönderme yapan, “we might be the product of another, older universe. call it our mother universe.”
    ve
    öncel varlığın (ana’nın) kara deliğe atıldığı ve bölündüğü inancına gönderme yapan, “the seed this mother universe forged inside a black hole.”
    sözleri hayli anlamlıdır.

ama hepsinden öte evrenin karadelik dibinde oluşması "the seed of our universe was forged in the ultimate kiln, likely the most extreme environment in all of nature: inside a black hole" düşüncesi ilginçtir. zaten ezoterik görüş, ana'nın karadelik dibine atıldıktan sonra parçalandığı inancını taşımaktadır.

toparlayalım:
    anaerkil okültizme göre, “kötülük, ana’ya saldırdı, onu yenerek kara deliğe attı ve bölerek evreni yarattı.”
    dr. poplawski’ye göre, “reach a point where it can be crushed no further. this "seed" might be incredibly tiny, with the weight of a billion suns, but unlike a singularity, it is real.
    the compacting process halts, (...) because black holes spin. (...) this spin endows the compacted seed with a huge amount of torsion. ıt's not just small and heavy; it's also twisted and compressed. (...) make that a big bang.”

okültik, ezoterik ve mitolojik verilerin bir açıdan temelsiz ve ahmakça görünebileceğinin bilincindeyim. bunların akıl dışı olması, okültistlerin akıl dışı şeylere bayılması anlamında değil, bu bilgilerin sadece ataerkil inançlar yaygınlaşmadan önce yazılmış verilerden elde edilebilmesidir. bilimciler (bu sözcüğü “scientist” kelimesi karşılığı olarak kullanıyorum), ezoterik inançları yeni arayışlar adına ilk adım ya da yönlendirici olarak alırlarsa, gerçeklere belki de çok daha hızlı ulaşabileceğiz tüm insanlık olarak el ele.

ve entryme michael finkel’in sözlerini yineleyerek son vereyim:
    “we might be the product of another, older universe. call it our mother universe.”

wikipedia

ekleme: link girdim.