şükela:  tümü | bugün
  • 14 milyar yaşında bir evren, en az 10 sekstilyon yıldız, gözlemlenebilir evrenin çapı 92 milyar ışık yılı uzaklıkta [şu anlık], rastlanabilecek yaşanabilir ortamlar ve olası medeniyetler, uzay zaman bükülmesi, tam gaz yoluna devam eden voyager 1.

bütün bu büyüklük ve sonsuzluk insanları nasıl çıldırtmıyor veya çıldırmak için enflasyon oranı yetiyor mu emin olamıyorum.
  • dünyanın okyanuslardaki bir tozdan bile küçük olduğunun bilincinde olursak. hic olmaz denilen bir tesadüf olabilir ve cansız maddelerden canlı maddeler türeyebilir.
  • paralel evrenler,11 boyut, uzay-zaman bükülmesi, nebula , kuantum vs... insanı çıldırtmaz dünyadaki kötülüklerden başını kaldırıp bu muazzamligin seyrine dalsa keşke şu insan denilen müsvedde...
  • dışımızda gibi gözükse de bir parçasıyız. belki sebebi budur.
  • kendisi çıldırmadığı halde başkasının çıldırmasını beklemek de çılgınlık sayılıyor mu?
  • çıldırmaya gerek yok, allah'ın yüceliğine götürmesi gerekir insanı.
  • ulvi bir amaç için burada olmadığını bilen kişi için sıkıntı olacağını sanmıyorum.

varolan tek şey merak.

tüm evrenin kendisi için yaratıldığını düşünen insan zaten o noktaya gelemedi henüz. önce bir doktora görünmesi lazım normal şartlarda.
  • bence bu durum insanı halvete teveccühe de itebilir; ki ortalamada o da yok. nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan ahmakça.
  • bu konu üzerine düşünmedikleri için çıldırmıyor olabilirler. düşünenleri deli bu diyip 4 duvar arasına kapatıyoruz çünkü. "düşünmek insanı delirtir.."
  • erteleme ve her şeyi sorgulamamak gerektiği iç güdüsünden kaynaklanır , yoksa dünya üzerinde ki adalet yapısının dahi insanları çıldırtması gerekir.