şükela:  tümü | bugün
  • suphesiz insanda haz uyandiran en narin duygulardan biri de kesfetmektir. bu kesif seruveni yas arttikca (bilgi edindikce) sekteye ugramaya baslar ve eninde sonunda biter. bunun temel sebebi kesfedilecek gizemlerin sinirli olmasindan kaynakli. yani sira, insanlarin sadece yasamak icin gerekli olan temel bilgilere deger verip, digerlerini pek umursamama durumu da hatiri sayilir olcude etkili (inkilaba yeterli ehemmiyeti gostermemek). kesfetmek, uzun suredir maalesef benim de yasamaya nail olmadigim ve israrla bekledigim hissiyat... eminim benim gibi bir an once bir seylerin kesfedilmesini niyaz eden; siradisi canlilar, mekanlar veya formullerin ozlemi ile yanip tutusan milyon tanesi vardir.

siyasi partiler artik koftiden vaadler yerine bu tarz orijinal ve marjinal sozler ile gelmeli. 21. yuzyilda hala asgari ucret, is istihdami, enflasyon gibi cag disi soylemlerden usanan onemli bir guruh soz konusu. gerci benim artik bu dunyadan ve dunyalilardan cok umudum kalmadi. su siralar herkes her seyi biliyor zaten. umarim tesla marsdan gizemli gerceklerle donerde keyfimiz yerine gelir.

bu arada formata uygunluk acisindan suan da benim icin en gizemli diyebilecegim bir kac sey: euler özdeşiği, mısır piramitlerinin inşası ve tabiki musa’nin denizi yarması (yazar burada tanri’nin varligi/yoklugu durumuna gonderme yapiyor). basligi acmamdaki esas maksat ise: belki ilk defa duyacagim cezbedici bir muamma ile tanistiracak bir entry bekleyisi.