şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evrim ağacı kurucularından çağrı mert bakırcı'nın muaf kitap yayıncılığıyla çıkardığı yeni kitap. alın, destekleyin evrimin bilinçlendirmesine yol açın. kendinizi evrimin ihtişamına teslim edin!

  --- spoiler ---

  evrenin karanlığında evrimin ışığı, evrimsel biyolojiyle ilgili çok sık sorulan, “evrimi bilsek ne olur, bilmesek ne olur?” ya da “evrimin bilime ne faydası var ki?” gibi birkaç soruya cevap vermek amacından yola çıkarak yazıldı. bu tür sorular genellikle, evrimin bir doğa yasası olarak reddedilemeyeceğinin farkına varan kişilerin evrimi küçümsemek için sordukları sorulardır. oysa bu sorulara verilecek cevaplar, evrimsel biyolojiyi gerçekten anlamak isteyenler için yepyeni bir dünyanın kapılarını aralar: disiplinler arası ve çok disiplinli bir bilim dalı olarak evrimsel biyoloji!

  evrimsel biyoloji farklı bilim dallarıyla nasıl bir ilişki içinde? bu bilim dalları evrimsel biyolojiden gelen verileri nasıl kullanıyor? kendi sahaları içerisinde eriştikleri bulgular evrimsel biyolojiye nasıl katkı sağlıyor?.. yanıtlar, evrimsel biyolojinin akademik altyapısına bir pencere aralıyor ve evrimin, “insan maymundan mı geldi?” konusundan çok daha detaylı, çok daha geniş bir bilim sahasını kapsayan gerçeğine yaklaştırıyor.
  modern bilimin bütünleştirici harcı olan evrime disiplinler arası bir bakış sunmayı amaçlayan bu kitap, alanında uzman, güncel tartışmaları yakından izleyen genç bilim insanlarımızın kaleminden çıktı. bir yandan, popüler bilimin sınırlarında kalan haberlere ve bilimde son gelişmeleri içeren araştırma sonuçlarına yer veriliyor; diğer yandan, okurları teknik verilere boğmamaya özen göstererek evrimsel biyolojinin matematiğine, teorisine, pratiğine ve daha nicesine olabildiğince detaylı olarak değiniliyor.

  evrimi giriş düzeyinde güvenilir bir kaynaktan okumak isteyen, kendisini evrimsel biyoloji konusunda geliştirmek isteyen, evrimin ışığında aydınlanan, modern bilime heyecan duyan herkese…
  --- spoiler ---
 • birbirinden güzel on iki bölümden oluşan, bilim kitabı olmasına rağmen sürükleyici bir kitap. okurken inanılmaz keyif aldım.

  sırasıyla şu bölümlerden oluşuyor:
  evrimsel biyoloji
  matematiksel evrim ve popülasyon genetiği
  jeoloji ve paleontoloji
  ekoloji
  botanik
  etoloji
  entomoloji
  antropoloji
  arkeoloji
  evrimsel tıp
  evrimsel mühendislik
  insan zekasının evrimi