şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evrenin olası sonu hakkında ortaya atılmış bir teori. bu teori evren ve yıldızların işlerindeki benzerlikten yola çıkılarak oluşturulmuştur.

  fiziksel olarak incelendiğinde süpernovalar ile evrenin genişlemesi tam olarak aynı sebepler itibariyle gerçekleşmese de söz konusu olayların meydana geliş biçimleri hemen hemen aynıdır.
  öncelikle iki olayda da merkezde toplanmış devasa bir kütle çekim kuvveti (bkz: gluon) mevcuttur. ancak bu kuvveti dengeleyen diğer kuvvet, evrenin ve bir yıldızlarda farklılık gösterir.

  evrenin merkezinde olduğunu kabul edilen, veya daha doğru bir ifadeyle, evrenin çıkış noktası olarak addedebileceğimiz, big bang‘in meydana geldiği yerde çok güçlü bir kütle çekimi mevcuttur.
  yıldızlarda ise bu kütle çekimi yıldızların çekirdeklerinde üretilen yüksek sayıda protonlu elementler tarafından yaratılır. (bkz: demir)
  öte yandan söz konusu çekim kuvvetini dengeleyen kuvvetler de birbirlerinden farklıdır.

  öncelikle evren şu aşamada kendi kütle çekimini aşan bir genişleme olgusuyla karşı karşıyadır. söz konusu genişleme, kütle çekimin dengelenmediğini gösterir. evren’in genişlemesini sağlayan bu kuvvet, doğası hakkında pek fazla bilgiye sahip olmadığımız dark energy tarafından oluşturulmaktadır.
  ayrıca evren’in genişleme hızı, artan bir ivmeye sahip olduğu için, bu genişlemeyi big bang sonucu boşluğu savrulan maddelerin momentumlarının korunumu olarak düşünemeyiz. * zaten kara enerji ifadesinin çıkış noktası da burasıdır.

  işte tam da bu noktada inanılmaz bir benzerlik vardır: yıldızlar da sürekli genişlemekte ve çekirdeklerini yoğunlaştırmaktadırlar. hatta öyle ki, bu genişleme hızı, yıldız’ın ömrünün son dönemlerinde, artan bir ivmeye sahiptir. yıldız sahip olduğu, artık az sayıda kalan tüm hidrojeni helyuma dönüştürürken aceleci davranır.
  söz konusu nükleer enerji tükendiğinde kütle çekim kuvveti baskın gelir ve yıldız kendi içine çöker, en genel ifadeyle süpernovalar bu şekilde oluşur.

  bundandır ki evrenin tamamen karanlığa gömülecek olması düşüncesi (bkz: büyük donma) bazen gerçekten de kulağa pek basit gelmekte, hatta gülünç kaçmaktadır. belki de, gerçekten de ani ve şiddetli bir kuvvetle evren, noktasal bir boyutta tekrar toplanacak (bkz: büyük çöküş) ve tekrar patlayacak; sevdiğimiz ve nefret ettiğimiz her şeyi oluşturan atomlar tekrar boşluğa savrulacak!
  kim bilir, belki de tıpkı daha önceden milyonlarca kez olduğu gibi...
  (bkz: bengi dönüş)