şükela:  tümü | bugün soru sor
 • imkansızdır, evren olmasa boyutlar ve haliyle mekan diye bir konsept olmazdı.
 • sadece bizim bulunduğumuz boyutların var olduğu düşünülerek varılmış yanlış kanı.

  hawking yanılmıyorsam sicim teorisinde teorik olarak evrenin 11 boyutlu olabileceğinden bahsetmişti. şurası kesin ki evrenle ilgili bilgilerimiz bir bebeğin dünyanın düzeniyle ilgili bilgilerinden farksız, belki bu evren içerisinde birbiri içinde yüzlerce boyut var ve bizim boyutumuzdaki bir yıldız, 90. boyutta yaşayan varlıklar için toprak tanesi gibi bir şey belki.

  ateistlerin dinleri eleştirdiği temel noktalardan biri "insanın kendini evrenin merkezi, en üstün varlığı gibi görmesi", ama aynı hatayı kendileri de yapıyorlar gibi. sadece bizim bakış açımıza göre değerlendirilemez evren ve boyutları.

  kaldı ki, insanı üstün yapan şey (islam dinine göre) onun kainatın en muhteşem varlığı olması gibi bir iddia değil. insan allah'ın bütün isimlerinin tecelli ettiği bir varlıktır ve böyle başka varlıkların bulunmasına engel değildir. cebrail, bütün kanunları ( melekleri ) kuşatan en genel kanundur ( şuurlu yasalar ) oldukça üstün özellikleri vardır, kur'an'da "göklerde ona itaat edilir" deniyor. ama allah'ın bütün isimlerinin tecellisine sahip değildir. bazı isimleri o'nda çok fazla olarak tecelli etmiş olabilir insana göre, ama bu onu üstün yapmaz.

  sanatı üstün yapan şey, sanatkarın ona verdiği değerdir.
 • müsriflik. evet, soruyorum. bu kadar uçsuz bucaksız olmasına ne gerek vardı. her yer boş alan. boşluk. atıl bekliyor öyle. israf haramdır. kullanmıyorsan söndür pls.
 • evren sana göre boş olabilir, bir kediye göre boş olabilir ya da bir baykuşa göre de boş olabilir. ama bunlar tamamen sana,bana ve onlara göredir.
  (bkz: sicim teorisi)

  bizim türümüzün geçmişi 50 bin yıl ila 200 bin yıldır.
  (bkz: big bang) ise 13 milyar küsür yıl öncesine dayanır. yani şöyleki; bir bebekten kuantum teorisini anlamasını beklemek gibi birşey evrenin israf olduğunun düşünülmesi ki bunun nedeni, henüz evreni bilmiyor ve tanımıyor olmamız.

  o israf ve boşluk denilen yerde, bizim algılayamadığımız bir takım aksiyonlar gelişiyor olabilir. sicim teorisi bundan bahseder. yani burda cevaben "kime göre, neye göre" denilebilir.

  bilmiyoruz, daha küçücük bir bebeğiz belki de doğmadık bile.
  bize göre gelişmiş görünen ama evren söz konusu olduğunda, gelişmemiş bir ırkız. zira ay'dan başka ayak bastığımız bir gezegen yok. mesafeler uzun, teknolojimiz gelişmemiş, örneğin ışık hızına (300000km/sn) erişebilmemizin bile 500-1000 yıldan önce imkansız olabileceği öngörülüyor.

  bütün bunlar ışığında bizler henüz küvezde olan bir bebek, evren ise güneş sistemi.
  o boşluklar aslında boşluk olmayabilir azizim.

  not: olabilir de. we don't know!
 • katıldığım önerme. ve arttırıyorum;

  (bkz: evrenin komple israf olması)
 • tamamen hak verdiğim tespit. öyle boş boş duracağına köprü, bina falan yapmamız lazım.
 • fakir fukaraya seçimlerde birer tane gezegen verseler de işe yarasa diyerek katıldığım önerme.
 • valla "madem insanlar maymundan geldi, o zaman niye şimdiki maymunlar insan olmuyor" gibi güya evrimi yıkan dinci saçmalıklarından daha iyi bir söylem.

  soru basit, ama din tehlikede akkıllar, dikkat edin :)