şükela:  tümü | bugün
 • evrenin oluşumu ve tanrıların doğuşu
  "hesiodos'a göre evrenin başlangıcında khaos yatar. khaos; karışıklık , belirsizlik ve sonsuz boşluk anlamına gelir. tanrılar içinden önce gaia doğdu. gaia toprak anaydı. daha sonra ölüler ülkesinin en derin yeri tartaros ve aşk tanrısı eros doğdu. ardından yeraltı karanlığı erebos ve yeryüzü karanlığı nyks birleşerek dünyayı saran ışıklı göğü ve günü (hemera) meydana getirdiler.
  toprak ana tek başına uranos (gök), pontus (deniz) ve dağları yarattı. bunlarla birleşerek şekillenmeye başlayan evreni tanrısal varlıklarla doldurdu. tanrılar arasında çeşitle savaşlar meydana gelmeye başladı. kronos, babası uranos'u öldürerek yönetimi ele geçirdi. uranos'un yere düşen kanından toprak ana hamile kaldı ve yıllar sonra öç tanrıçaları olan erinys'ler doğdu. nyks (gece) ölümü, uykuyu, düşleri, kader tanrıçaları olan moiraları, ölçüsüzlüğü cezalandıran nemesis'i ve kavga tanrıçası eris'i doğurdu,
  toprak ana denizle (pontos) birleşerek deniz, tanrı ve tanrıçaları doğurdu. phorkys ile kardeşi keto'nun birleşmesinden graialar ve gorgo'lar doğdu. gorgolardan yalnızca medusa ölümlü idi.
  perseus, medusa'nın başını kesmiş ve akan kanından kanatlı at pegasus ve khrysaor doğdu. kronos ile kızkardeşi rheia'nın evliliğinden üçüncü kuşak olymposlu tanrılar olan hestia, demeter, poseidon, hades ve zeus doğdu. zeus hakimiyeti ele alarak olympos'dan (yüksek dağ) evreni kardeşleri ile beraber yönetmeye başladı.
  bu tanrılara on iki olymposlu tanrı deniliyordu."

  kaynak:kum saati yayınları