şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sonsuz veya yoktur cevabı verilebilecek cümle*
 • hala muallak olan,biz yasadikca da anlasilamayacagini dusundugum kavram.bulunsa da bize ne fazda saglayacak orasi da ayri bi konu.
 • şuradan şuraya çekeceğiniz herhangi bir çizgi olabilir*.
 • gittikçe daralıyor.

  şimdilik marmaris kadar...
 • aklıma, evrenin sınırları nedir diye düşününce şöyle senaryolar geliverir:

  diyelimki evrenin sınırına ulaşabilecek süper akla ve zekaya ve de teknolojiye sahip olduk, ilerliyoruz, ilerliyoruz, galaksileri geçiyor, samanyoluna dışardan bakıyoruz...
  derken, çaylar içildi, piştiler atıldı, bataklar çevrildi, yenildi içildi fezaya karşı, ve en nihayetinde evrenin sınırına geldik.

  o an nasıl bir görüntü acaba bizi karşılar?

  böyle duvar gibi bir şeye çarpıp silkelenir miyiz? (bu duvarı da buraya kim dikti muaağoyimm serzenişleri binle..)
  yoksa elastik bir şeymi sınır denen zımbırtı? böyle azcık içine girip bizi yaylanarak boinnggg efekti ile geri mi itecek?
  elle dokunabilecek miyiz, yoksa soyut bir şey mi, böyle aynı kutuplu mıknatısların birbirini itmesi gibi bizde geri mi püskürtüleceğiz? alçak sınır!
  sınırın arkasında ne var peki? bizimkisi gibi bir sürü uydu evren kümeleri mi var, herkesin başka evreni var...o diğer evrenlerde ne işler dönmekte? orada hayat var mı? peki bu evrenler kümesinin bir sınırı var mı? aman allahım çok derin konular, iş iyice boka sardı..
  peki bu sınır varsa eğer, ne renk? siyah mı? pembe * mi? görünür mü? kendisine yaklaştığımız vakit ahanda sınıra geldik diye bize ipuçları verilecek mi?
  üzerinde dur! sınır! entrance forbidden! uyarı tabelası mı olacak?
  yoksa zorlamak tehlikeli ve yasaktır! uyarıları mı?
  çok tuhaf düşündükçe farklı farklı senaryolar aklıma geliyor, ve son tespitim, bir truman show mu bu peki...
 • evrende bulunan her bir olgunun sınırlarının olduğu görülür; gezegeler, yıldızlar, taşlar..evrende herşey sınırlama üzerine kurulmuştur herşeyin bir vadesi vardır. yaşamın, varlığın, ömrün. evrende bu sınırlama üzerine kurulmuştur. belirli bir sınırı ve ömrü vardır.

  şimdi bazı teorisyenler evrenin sonsuz olduğunu söylüyorlar benim düşünceme göre bu yanlış. herşeyin sınırlarıyla işlediği bu düzende evrenin sınırlarının sonsuz olduğunu düşünmek saçmalıktan öteye gidemez. evrenin sonunu kestiremeyenlerin düşüncesi bu.

  tek merak ettiğim evrenin dışında ne olduğu..