şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evrenin genişleme hızının yükselen bir ivmeyle artmasından kaynaklanmaktadır. öte yandan evrenin genişlemesi noktasal olarak kabul edilebilecek bir var oluşun patlamasından beri devam etmektedir. (bkz: big bang)

  dolayısıyla bu patlama, boşluğa saçılan cisimlere bir momentum kazandırmıştır. nitekim klasik fizik kanunlarına göre: ortamda sürtünme olmadığından, söz konusu cisimlerin sabit bir hızla uzay boşluğa yayılması gerekirdi. ancak hubble'ın verilerine göre yıldızlar birbirlerinden artan bir ivmeyle uzaklaşmaktadırlar. (bkz: dark energy)

  genişleme nasıl ölçülür?

  yıldızlardan yayılan ışığın (bkz: blackbody radiation) dalga boylarının çeşitli zaman aralıklarındaki değişimleri hesaplanarak. çünkü zaman geçtikçe yıldız sahip olduğu nükleer enerjiyi harcar, dolayısıyla enerjisi azalır, dalga boyu artar. işte bu artışın zamana göre türevi, dünya'ya farklı uzaklıktaki yıldızlar için ayrı ayrı ölçülüp birbirleriyle karşılaştırıldığında bir orantısızlık elde edilir. bu durum yıldızların eşit zaman aralıklarında dünya'dan uzaklaşma miktarının birbirinden farklı olduğu anlamına gelir = artan bir ivme

  şayet evreni oluşturan, bizim henüz tespit edemediğimiz bir madde yoksa evren bu genişlemeden dolayı yırtılmayacak ve ötelere doğru genişlemesini sürdürecektir. bundandır ki dünya'ya hatta diğer gezegenlere ne şaheserler dikersek dikelim; elinde sonunda her şey karanlığa ve soğuğa gömülecektir. (bkz: büyük donma)
  öyle ki gökyüzüne baktığında tek bir yıldız dahi göremeyecek olan tek bir canlı dahi kalmayacak. sevdiğimiz ve nefret ettiğimiz her şey karanlığa gömülecek bir gün.

  kaynakça:
  genişlemeye dair
  büyük donma teorisi'ne dair
 • evrenin genişlemeye devam edip bir noktadan sonra karadeliklere dönüşen süpernovaların birleşip tek bir süper karadelik haline dönüşmesi ve sonra tüm evrenin kendi içine çökmesi olayı. peki bu çöküşten sonra ne olacak?

  "evren genişleyecek. sonra kendi içine çökecek. ardından yine genişleyecek. bu süreci sonsuza dek tekrarlayacak. bilmediğin şey ise, evren bir kez daha genişlediğinde, her şey şu anda olduğu gibi olacak. şu sıralar ne kadar hata yaptıysan, bir sonraki sefer de aynılarını yaşayacaksın. yaptığın her hatayı tekrar ve tekrar, sonsuza dek yaşamış olacaksın." k-pax 2001

  teori: (bkz: bengi dönüş)
 • ne başlangıcını biliyoruz ne sonunu kestirebiliyoruz. belkide sonsuz bir geçmişten sonsuz bir geleceğe giden varlıklarız.