şükela:  tümü | bugün
 • her evrenin kendine göre varolan fiziksel yasalarıdır, evrende gerçekleşen bütün olaylar bu yasalar gereğince gerçekleşir bu yasalar evrenin yaratıcısı tarafından ya da evrenin kendi iç düzeninden ileri geldiğine dair iki tip inanç yaygındır
  (bkz: teizm), (bkz: ateizm)
 • bir 3 yasası vardır:
  ne yaparsan yap sana 3 kat katlanmış olarak geri döner.. bu iyilik için de kötülük için de geçerlidir.
  ayrıca herşey birbirini etkiler.. bir yaprağın düşüşü de, bir adamın ölüşü de.. astrolojinin temeli de bu prensibe dayanmaktadır.
 • genelde klozete otururken bir sigara yakıp malum eserinizin delikten içeri girip kaybolmasıyla üzerine düşünülmeye başlanan yasalardır. en basitinden "ben kimim, nereye gidiyorum" diye düşünüyor sonuçta insan. yasalar diyordum evet...

  evrenin yasaları bence asırlar boyunca ve günümüzde de değişmez olarak atadığımız bazı kanunların değişebilir olduğunu bize bir gün göstermesi olasılıklar dahilinde olan ve bunların da ötesinde henüz bilmediğimiz bir takım değişmezler de taşıması/belki de hiç taşımaması muhtemel yasalardır. bilim anayasının ilk maddelerinden sayılabilecek termodinamik kanunlarının da aslında yıkılabilir olduğu fikri şimdilik kabul etmesi gerçekten zor ve mantıksız bir düşünce çünkü şu anki bilgimizle böyle bir şeyin olduğunu iddia edersek deli gömleği giymeye de hazırlıklıyız demektir. bir yandan ise termodinamik yasalarına olan günümüzdeki bu katı yaklaşım bana asırlar önce dünyanın evrenin merkezinde yer alıp tüm gezegenlerin onun etrafında döndüğü fikrine olan değişmez bağlılığa benziyor gibi geliyor. yıllar geçtikçe insanoğlunun zekasının da evrilerek geliştiği gerçeğini kabul edersek bu benzetme belki biraz uyumsuz kaçabilir ancak bilim insanının zekasını kullanıp kendine fazla güvenmemesi kadar kendinden aşırı derecede emin olması da da eksi bir durumdur. yerçekimi dediğimiz şeyin özünde uzay-zaman bükülmesi olduğunu fakat buna neyin sebep olduğunu dahi henüz bilemiyorken bir örnek olarak termodinamik yasalarını bilimin temeli olarak kabul etmek şu an için gayet mantıklı ve gerçekten de işleyişli iken bunun her zaman geçerli olmadığı ve olmayacağı gerçeği/düşüncesi bilim insanlarını evrenin işleyişini olabilecek en geniş şekilde kapsaması gereken yeni yasa arayışlarına itiyor. bunları yaparken ise henüz bazı temel kabul edilmiş yasalardan kopmuş değiliz çünkü bilim bu şekilde ilerleyen bir şey ve bu yasaların aksini kanıtlayan yasalar henüz ortada yok. ancak bu demek değildir ki bu yasaların aksi hiçbir zaman kanıtlanamayacak. bu olasılık kısmı da sonuçta bilimin temellerinden sayılır. öyle yani.
 • yasalardan bazıları:

  willoughby yasası: birine bir makinenin çalışmadığını kanıtlamaya çalışırsanız makine o anda çalışacaktır.

  axwell yasası: eğer havayı soluyabiliyor ama suyu içemiyorsanız geri kalmış bir ülkedesinizdir. oysa suyu içebiliyor ama havayı soluyamıyorsanız kalkınmış bir ülkedesinizdir.

  lofta yasası: hiç kimse sizi kendinizi iyi hissettiğiniz zaman terk etmez.

  fant yasası: bir eliniz dolu iken diğer elinizle kilitli bir kapıyı açmak zorunda kaldığınızda, anahtar kesinlikle elinizin dolu olduğu taraftaki cebinizdedir.

  monly kuralı: mantık, yanlış sonuca özgüveninizi yitirmeden sistematik bir biçimde ulaşma yöntemidir.

  fulton yasası: düşen bir nesneyi sakın tutmaya çalışmayın. bırakın düşsün. daha az zarar görecektir.

  campbell yasası: ne kadar az iş yaparsanız işleriniz o kadar yolunda gider.

  kovac yasası: telefonda yanlış bir numara çevirdiğinizde asla meşgul çalmaz.

  anonim bir yasa: beklenmedik bir yerden gelen para beklenmedik bir harcamaya gider.