şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: bi .iktir git)
  • bunun yüzde yüz önemsiz bir konu olduğunu gösterir.
  • (bkz: simulception)
  • beni ilgilendirmeyen durum.
    simülasyon olması varoluş acısı yaşamama engel değil. gerçekse de simülasyonsa da mutsuzum ve sadece bunu düşünüyorum.
    ama bu bilgisayar, simülasyon vb işlerden anlayan insanlara hayranım. bence dünyanın en zeki insanları sizsiniz, siz diyorsanız doğrudur. ikna oldum olmadım değil. ama bane ne?
  • matematik olarak doğru gibi gözükse de, simüle etme becerimizin algılama kapasitemizle kısıtlı olduğu göz önünde bulundurulunca yanlış olmaya daha yakın durduğu söylenebilecek önerme.
  • bu bir simulasyon evrense -ki bunu kabul edersek simulasyonun sadece geleceğe değil geçmişe de odaklı bir simülasyon olduğu sonucu çıkar- an itibariyle aynı şeyleri yaşayan binlerce kopyamız var demektir.

ancak bu bir simulasyon evren değildir. simulasyon evrenin gelecekte yaratılacağı düşünülürse bu tarz bir yapının yaratılışının tamamen big bang'ten başlaması çok saçmadır. geçmiştense geleceğe odaklı bir simülasyon yapılması çok daha odaklıdır.

zaman bir yanılsamadır hepsi aynı anda yaşanmaktadır argümanıyla gelecekseniz de cevabım yine aynıdır, o halde zaman çubuğunun eski ve işe yaramayan kısmı kesilir ve yine -en azından- işe yarar kısmı olan bilim çağı kısmı baz alınır.

bence.

sevgiler.
  • mantıksız değil... matrix deyip de ergence basite indirgemeyin...

(bkz: the thirteenth floor)
  • (bkz: ya tutarsa)
  • 20-30 yıl sonra bilgisayarlarda simule edilecek evrenlerin, içinde bulunduğumuz (hadi algıladığımız diyelim) evrenle eşdeğer olacağı önyargısıyla hareket eden iddia. dur bakalım genç sen algıladığın evreni gerçekten her yönüyle simule edebilecek misin?