şükela:  tümü | bugün
  • çok basit bir şekilde kanıtlanabilecek durum.

moore yasası hesaba katılırsa, önümüzdeki maksimum 20-30 yılda bilgisayar teknolojisinin eksponansiyel gelişimi ile bizim evren benzeri bir evreni evimizdeki bilgisayarlarda simüle edebileceğiz. hatta bir 20-30 yıl sonra her bilgisayarda milyonlarca evren bile simüle edilebilir. her bilgisayarda milyonlarca evrenin simüle edildiği milyarlarca bilgisayar vasıtasıyla, sadece bizim ufak dünyamızda sonsuza yakın sayıda evren simüle edilebilmektedir.

bu simüle evrenlerin de kendi simüle evrenlerini yaratacağını düşünürsek ve bizim evrenin tek gercek evren olduğunu varsayarsak:

bir evrenin sanal değil de gerçek olma ihtimali sonsuzda birdir. bu da matematiksel olarak sıfıra eşittir.

özetlemek gerekirse yaşadığımız evrenin sanal olmama ihtimali sıfırdır.

ayrıca
    (bkz: teknoloji ile geleceği bilmek)
    (bkz: double slit experiment)
    (bkz: tanrının canı sıkılırsa)
    (bkz: yapay zekanın dünyayı ele geçirmesi)

edit: ayrıca farkındalık için (bkz: adama erkek diyen anaerkil zihniyet)
  • sokak hayvanları kadar ilgi çekmemiş gerçeklik. ulan o sokak hayvanları falan hepsi simülasyonda bi script. sözlüğün seviyesini göstermiştir.
  • bunun yüzde yüz önemsiz bir konu olduğunu gösterir.
  • (bkz: simulception)
  • beni ilgilendirmeyen durum.
    simülasyon olması varoluş acısı yaşamama engel değil. gerçekse de simülasyonsa da mutsuzum ve sadece bunu düşünüyorum.
    ama bu bilgisayar, simülasyon vb işlerden anlayan insanlara hayranım. bence dünyanın en zeki insanları sizsiniz, siz diyorsanız doğrudur. ikna oldum olmadım değil. ama bane ne?
  • fikir olarak matrix'le aynı şeyi savunmasından öte mantıksal olarak bu durumun neden sadece bir bilim kurgu konusu değil de 100% bir gerçeklik olduğunu açıklayan başlık.
  • matematik olarak doğru gibi gözükse de, simüle etme becerimizin algılama kapasitemizle kısıtlı olduğu göz önünde bulundurulunca yanlış olmaya daha yakın durduğu söylenebilecek önerme.
  • bu bir simulasyon evrense -ki bunu kabul edersek simulasyonun sadece geleceğe değil geçmişe de odaklı bir simülasyon olduğu sonucu çıkar- an itibariyle aynı şeyleri yaşayan binlerce kopyamız var demektir.

ancak bu bir simulasyon evren değildir. simulasyon evrenin gelecekte yaratılacağı düşünülürse bu tarz bir yapının yaratılışının tamamen big bang'ten başlaması çok saçmadır. geçmiştense geleceğe odaklı bir simülasyon yapılması çok daha odaklıdır.

zaman bir yanılsamadır hepsi aynı anda yaşanmaktadır argümanıyla gelecekseniz de cevabım yine aynıdır, o halde zaman çubuğunun eski ve işe yaramayan kısmı kesilir ve yine -en azından- işe yarar kısmı olan bilim çağı kısmı baz alınır.

bence.

sevgiler.
  • mantıksız değil... matrix deyip de ergence basite indirgemeyin...

(bkz: the thirteenth floor)