şükela:  tümü | bugün
 • elon musk, bill gates, mark zuckerberg gibi isimlerin gündeme getirdiği konudur...

  yapay zekaların ve robotların iş hayatında bir çok sektörü etkilemesi ve işsizliğin ciddi boyutlara ulaşması durumunda devletlerin bu işsizler ordusuna maaş vermesidir...

  şu şekilde işlemesi öngörülüyor;

  yapay zeka ya da robot çalıştıran firmalar devlete belirli oranda vergi verecek bu vergiler de yapay zeka ya da robotlardan dolayı kendi işini yapamayan kişilere maaş olarak verilecek...

  bu en çok istihdam sağlayan kamu ve bankacılık sektörleri için gelecekte elzem olarak görünüyor.

  türkiye'de halihazırda 2.5 milyon devlet memuru ve yüzbinlerce bankacı bulunuyor.

  eğer bu model hayata geçerse insanlar kendilerine daha fazla zaman ayırabilir ve ev-iş arası mekik dokumanın sonu gelir...

  yani robotlaşmanın iyi yönleri de bulunuyor.
 • mevcut kapitalist düzende de, üstü kapalı olarak uygulanan model.

  burada amaç insancıl politikalar, tüm bireylerin (bir katma değer üretmese de) insani yaşam standartlarında yaşayabilmesini sağlamak ya da suç oranını düşük tutmak... gibi romantik idealler değildir.

  amaç, üretilen (otomatizasyon sayesinde çok daha yüksek hacimde üretilecek olan) mal ve hizmetlere pazar oluşturmaktır.

  yani teknoloji sayesinde üretim ne kadar verimli ve yüksek hacimli hale gelirse gelsin, üretilen şeyin değerini belirleyecek olan şey tüketimdir. üretilen mal/hizmetin, satılacak müşteri olmadığı sürece ne kadar verimli üretildiğinin bir önemi yoktur. vatandaşlık maaşının (ya da daha süslü bir isim bulunur büyük ihtimalle) amacı da bu pazarı yaratıp para dolaşımını daha büyük sosyal sorunlara neden olmadan devam ettirebilmektir.

  zaten otomatizasyonun ilk dönemlerinde üretinen şeyler, kompleks/niche ürünlerden çok, daha basit ve geniş kitlelere (otomatizasyon nedeni ile işini kaybeden ya da yaptığı işin değeri düşen) hitap eden ürünler olacaktır.

  şu anki sistemde, aşırı artan insan nüfusunu istihdam etmek ve tüketimin sekteye uğramasını engellemek için, basit işler bile onlarca adıma bölünüp, hiç bir katma değeri olmayan iş kolları yaratıldıysa, bunun bir sonraki adımı da, bunu üstü kapalı yapmayı bırakarak parayı direkt parayı tüketicilere verip bir şey üretmedikleri halde tüketmelerini sağlamak ve ekonomiyi devam ettirmek olacaktır.
 • tabi öncesinde bir dünya savaşı çıkarıp nüfusu onda bir düzeyine indirmezlerse
 • (bkz: idiocracy)
 • çok güzel. anlaşılan enflasyon-büyüme-işsizlik ilişkisine makro ekonominin yeni açıklamalar geliştirmesi gerekecek.

  çoğu işletmenin büyük gider kalemlerinden biri olan personel giderleri yerine büyük sabit yatırım kalemleri (robotlar), ayrıca bunların yıllık bakım onarım maliyetleri gelecek. yetmeyecek işçi çıkardığı için bir de devlete fazla vergi ödeyecek ki, devlette bunları boşa çıkan personele versin.

  işletme bu örnekten hareketle büyük teşvik programları olmazsa kar edemez. diyeceksiniz ki robotlar 24 saat çalışır. robotlar 24 saat çalışıp işletmenin arzını artırsa bile eğer pazarda talep yoksa envanter şişmesi yaşanır.

  dolayısı ile tamamen robot teknolojisine geçilmesi sancılı ve sanıldığı kadar kolay değil gibi gözüküyor.