şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ifade tam olarak "evrensel olamayan bir insan milli fayda sağlayamaz" şeklindedir. türkiye'nin mevcut durumuna atfen söylenmiştir ve duyduğım anda ağzımı açık bırakan, şahane bir tespittir.

    eğitim sisteminin yalnızca türk tarihini/coğrafyasını anlattığı, gazetelerin sadece iç politika haberlerini yayınladığı (çin'de, güney amerika'da, afrika'da olan bitenlere ilişkin bir satır yazı bile yazmadığı), spor programlarında yalnızca türk sporunun konuşulduğu, insanların ne günlük hayatlarında ne de mesleklerinde dünyada olup biteni takip etme ihtiyacı duymadığı, üzerine tüm bunların iyi bir şeymiş gibi gösterilip "yerli ve milli" olmanın pohpohlandığı bir ülkeye atılmış tokattır. eğer daha iyi anlaşılsın diye yerli ve millileştirecek olursak adeta bir osmanlı tokadıdır.

    programın bu cümlenin sarf edildiği kısmı için: https://www.youtube.com/watch?v=xiuvtuxupwm
  • çok güzel tespitlerde bulunmuştur. bu tür ideolojisi olan insanların devlet yönetiminde söz sahibi olması gerektiğini düşümekteyim. yani işi bilen birine teslim etmek. düşünsenize cem seymen 'in , özgür demirtas'ın bakan oldugu tarım - bilim -sanayi ve eğitim'de nokta atışların yapıldıgı bir türkiye.

    (bkz: olması beklenilen veya olacağı düşünülen şey, umut)
  • kafayı kuma gönmeyecek kişilerin takip edeceği vizyondur.