şükela:  tümü | bugün
 • aslında sanıldığının aksine önümüzde duran bilgisayarlar universal turing machine sayılmazlar çünkü turing machine'ler hafızanın** sınırsız* olduğunu varsayarlar.
  yani bilgisayarlarımız hafızaları sınırlı olduğundan kelli matematiksel olarak universal turing machine değillerdir. ancak bir universal turing machine bilgisayarların matematiksel modeli olarak, teorem ispatlamak için vs. kullanılabilir, caizdir.
 • evrensel turing makinaları ile neler yapılabileceğinden ziyade neler yapılamayacağı ilgi çekicidir bana kalırsa. bu makinalarla ilgili en büyük sorun, makinaların hangi girdilerle hangi algoritmaları sonlandırabileceklerini hangilerini sonlandıramayacaklarını bilememeleri ve bilmelerini sağlayacak bir makina da yapılamamasıdır.

  iyi tanımlanmış bir formal sistem üzerinde çalışan evrensel turing makinesi, kendisine , a, b, c .. büyüklükleri ile # işlemi verildiğinde işlemin sonucunu hesaplayabilecek, yani tüm turing makinelerinin işlevlerini tüm büyüklükler için gerçekleştirebilecek bir makinedir. bu makineye 1 ,2 topla girdilerini verdiğiğimizde makine çıktı olarak 3 sayısını vermeli ve bunun kesin çıktı oldugunundan emin olabilmemiz için de durmalıdır. ve fakat kimi makineler kimi büyüklüklerle (başlangıç değerleriyle) çalıştıştırıldıklarında asla durmayacak, sonsuza kadar çalışmaya devam edeceklerdir, üstelik, hangi makinelerin hangi başlangıç değerleri için durmayacağını hesaplamakta kullanılabilecek bir algoritma da yoktur.
  (bkz: durma problemi)

  bir a turing makinesi oldugunu ve bu makinenin girdi olarak denenecek turing makinesinin sıra numarası ile başlangıç değerlerini algıdını, çıktısının da makine duracak anlamında 1 ve durmayacak anlamında 0 oldugunu kabul edelim. formal sistem sayılar teorisi iken böyle bir a makinesinin olmadığını turing, cantor'un köşegen yöntemi ile ispatlamıştır.
 • roger penrose 'un evrensel taklitçi olarak tanımladığı sanal makine, bu makinenin yaptığı tek iş aslında turing makinelerini* taklit etmektir evrensel denmesinin sebebi budur galiba.