şükela:  tümü | bugün
 • evrese yollari türküsüyle ünlenen çanakkale'ye bağlı mini yer.
 • evreşe yolları türküsünün etkisinde herhalde, aşağıda adresi verilen sitede sadece yollarının fotoğraflandığı çanakkale' nin gelibolu ilçesine bağlı belde. eski adı kadıköy'müş.

  http://www.geltag.com/…sh/z_photo/ph_pn_evrese.htm#

  ayrıcana, http://www.yerelnet.org.tr/evrese adresinde belde için şöyle yazmakta: "beldemiz 1880-1885 yılları arasında çakıllık köyünden geldiği bilinen 16-17 hanelik bir topluluk ile şimdiki adıyla taşağıl denilen mevkiide "efredosiye" isimli rum kraliçesinin yönetimi altındaki topluluğun kuraklık nedeniyle buraya taşınmasıyla kurulmuştur. marmara bölgesinde koru dağları ile ganos dağları arasındaki ovada saros körfezine kıyısı bulunan kasabamız trakya'nın en eski nahiyesi konumundadır. yazları kurak ve sıcak, kışları ise yağışlı ve soğuk geçmektedir. belli başlı geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olup son yıllarda zeytin ve meyve ekimlerinde gözle görülür önemli değişikliklir meydana gelmiştir."

  düzeltme: eski adı evreşe imiş, halen adı kadıköy olarak görünmekteymiş haritalarda. mis gibi evreşe ismini neden kadıköy gibi istanbul ile özdeşleşmiş bir isimle değiştirirler anlayamadım. teşekkürler propontis
 • organize işler filmiyle yeniden çıkış yakalayacak olan minik yerleşim alanı:))
 • 12 eylül darbecilerinden nurettin ersin'in memleketidir. evreşeliler yetiştirdikleri bu "büyük" askere olan gönül borçlarını kendileri olmasa da, açtıkları orgeneral nurettin ersin ilköğretim okulu ile çocuklarına ödetmişlerdir.

  hadi evreşeliler hemşerisiydi; peki etimesgutlulara ne oluyor yahu? (bkz: #8305602)

  ayrıca: (bkz: kenan evren'nin adının okullardan kaldırılması)
 • merkez nüfusu 2,285'tir
 • sorsanız türküsünü herkes bilir; lakin nerededir diye sorsanız burası kimse bilmez. öyle güzel bir yerdir işte..
 • çanakkale'nin avrupa yakasında kalmaktadır.

  birkaç yıl önce balıkesir burhaniye'den istanbul'a bir de çanakkale boğazı üzerinden gideyim dedim. gelibolu yarımadasının bittiği yer civarlarında, tepelere tırmanmaya başlamadan, arazinin alabildiğine düz olduğu yerde yolun sağında evreşe tabelasını görünce afalladım birden. hemen aklıma malum türkü geldi. yolları da pek dar değildi. neden böyle demişler acaba?
 • "evreşe belediye başaknlığına,
  sayın başkan,
  evreşe yolları hala
  dar mı?
  genişletme çabaları
  var mı?"

  sene 94, geyik muhabbetleri-1 10. baskıda böyle geçen bir beldemiz. tabii çocuk kafasıyla ilk kez böyle tanıştık kendileriyle. o günden beri evreşe belediyesine bu mesajı atmak isterim.
 • (bkz: eurasia)