• astrolojiyi yerden yere vurduğu için eleştirildiğini duydumya artık gözlerim açık gitmem.
    astrolojinin bilim dışı olduğunu, bilimi geçtim tamamen yalan yanlış antik masallar temelli bir safsata olduğunu bugün aklı başında herkes bilir.
    astrolojiyi eleştiren, inkâr edenleri yereceksek tüm bilim camiasını işin içine katmalıyız.
    konu hakkında yaptıkları videoda anlattıkları tamamen bilim dünyasının görüşlerini yansıtmaktadır. bir şeyin "kadim" bir geçmişi olması onu gerçek kılmaz, hatta söz konusu bu tarz muğlak kavram ve inançlarsa onu tamamen yalan yapar çünkü atalarımız sadece gözlerinin gördükleri ve akıllarının erdiklerine anlam yüklediler. şimdi ise teknolojinin o imkanları ile çok çok daha ötesini görüyoruz.

kısaca burçlar, fal falan batıl bir eğlence aracı olarak günümüzde varlığını sürdürüyor. ama bunu ticarete dökmüş dolandırıcılardan aman uzak durun, paranızı bunlara kaptırmayın.
    bu işi profesyonel yapan her astrolog dolandırıcıdır unutmayın.

edit: oha lan ne fav almış. hurafeler yerine bilime inanan tüm yazarlara teşekkür ederim.
  • adamlar sana bilgi aşılıyor, sözlükte "anlatımı sıkıcı" "gereksiz bilgi deposu" "ateist" "reklam peşinde" falan diyor. inanılır gibi değil.

tebrik edilesi, güzel ve çalışkan bir ekip olduğuna inanıyorum. severek takip ediyoruz. kendilerinden pek çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum.
  • videolarındaki türkçe kullanımı sorunlu olan (fakat kendisi harika işler yapan, izleyen gençler üzerinde müthiş etkiler bırakan, ilham veren) popüler bilim kanalı. videolardaki konuşma metinlerinin çeviri metinler olduğu bariz. hadi çeviriyorsunuz bari güzelce türkçeleştirin, çevirileriniz doğal kullanımlar içersin; son metinleri kim hazırlıyorsa yapılan çeviriyi öylece kullanmak yerine eğreti durmayacak şekilde düzeltmeli...

mesela neredeyse her videoda daha en başta "... öyleyse hadi bir bakış atalım..." diyor. bakış atmak tabiri ne kadar yapay, ne kadar yapmacık, doğallıktan ne kadar uzak?! "take/throw/cast a look at", "throw/cast a glance" kullanımlarının çevirisi olduğu pek bir sırıtmıyor mu?

mesela "categorically" belirteci, direkt "kategorik olarak" şeklinde çevrilip öylece seslendiriliyor sık sık. "kesin bir şekilde, şüpheye yer bırakmayacak ölçüde, kati surette" anlamına gelen o sözcük, bilimi popülerleştirme hedefindeki bir kanala/sunucuya uygun düşmemekte. kaç kişi o sözcüğü biliyor ya da duydu/denk geldi ki kolayca anlasın, di mi?

şu an için aklıma gelen son örnek de: "... üst üste gelen başarılar, sayısız nesle ilham vermeyi garanti altına almıştı..." ne kadar çeviri koktuğunu tartışmayacağım; "to guarantee" fiilinin kolaya kaçan, soğuk/itici bir çevirisi olmasının yanı sıra "güvence altına almak/güvencelemek" şeklinde çevrilse ne kadar temiz, sevimli olur; genç nesillerin temiz, doğru türkçe bilinçleri üzerinde ne iyi etkiler yaratır...

videoları izlerken anında çeviri koktuğunu fark ettiğim ama şu an anımsayamadığım başka o kadar çok örnek var ki, keşke o an not alsaydım diye hayıflanıyorum; bu paylaşımı yapacağımı bilmediğim için gözlemleyip geçiyordum.

fazla uzatmadan, bu metnin iyi niyetle yazıldığını, kendilerini çeviri hususunda uyarmak üzere kaleme alındığını arz edip dinin, yobazlığın, gericiliğin hâkim olmaya başladığı, karanlıklaştırılmaya çalışılan ülkemizde bilimin mum ışığını söndürmedikleri (ve bilakis daha da güçlendirdikleri) için yaptıkları bu değerli çalışmalardan ötürü kendilerine teşekkürlerimi iletirim.
  • astroloji denilen şeyi bilim sayanların, 2023 yılında "aya gidilmedi" diyen birine mantıklı açıkmama yapılabileceğine inanların, bilimsel makale de yazan insanların bilimsel makale çevirdiği için kendini birşey sandığını yazanların, bilimsel konuları uzatıyor diyenlerin (videodalar da 10 ila 25 dk) bok attığı oluşum.
    sırf şunlar bile ne kadar güzel iş yaptıklarının kanıtıdır.
  • yıldızların ve gezegenlerin insanın davranışlarını etkilediğine inanan gerizekalıların uzak durması gereken kanal. yani bir çok arkadaş astroloji denen saçmalığın bir bilim olmadığını nazik bir dille yazmış ama ben potu yükseltip direk bu safsatalara inanana gerizekalı diyorum. merkür anasının amına doğru dönmüş balık burcu etkilenecekmiş, venüs güneşe doğru domalmış koçları zor bir sene bekliyormuş. gezegenlerin de işi gücü yok dur berkecan'ı sinirli yapayım diye güneşin etrafında dönüp duruyorlar.
  • daha çok youtube kanalı olduğu yönünde övgüler alıyor ama dikkate değer bir web sitesine sahip. hatta asıl olay orada dönüyor.

evrim ağacı

pek çok ilginç yazı okuyabilir, sayfayı kaç dakikada okuduğunuzu görebilir, seslendirilmiş olanları dinleyebilir; notlar alabilir, sorular sorabilir, öğrendiğiniz yeni bir şeyi paylaşabilir, aklınıza takılan bir şeyi uzmanlara sorabilir, sorulara cevap verebilir hatta kendi blog sayfanızı oluşturabilirsiniz. böyle sayısız müthiş özellik var ve her geçen gün durmaksızın kendini yeniliyor ve kusursuz çalışıyor. zaman geçirmesi en keyifli web sitelerinden biri. daha da yaygınlaşması nefis olurdu. yakın bazı örnekler olabilir ama gerçekten çok özgün görünüyor. çok iyi bir iş çıkarmışlar.

kendinize profil oluşturmaya karar verdiğiniz andan itibaren bir şeyler öğretmeye başlıyor. size dair herhangi bir bilgiyi vermek isterseniz örneğin dini görüşünüz; bilinen tüm dinlerin sıralandığı uzun bir listeyle karşılaşıyorsunuz. katılım formu bile ufuk açıcı olan kaç tane site vardır?

eşinize dostunuza önermekten geri durmayın.

yaşam ağacı

gerçeklik analizi sayfası

periyodik tablodan çıkış yapan kimya platformu.

eser önerileri

weasel code

ekleme:
    astrolojinin bilimsel analizi

astrolojiye inananlara hatalarını nasıl gösterirsiniz?
  • detay veriyor diye eleştirilen mükemmel kanal
    fes başıma
    çüüüüşşşşşş!
    başım kapıya

lan adam bilgi veriyor, bunu ilgi çekici ve akıcı şekilde getirip önüne sunuyor. hem de en anlaşılır hale getirerek yapıyor bunu! bi’ zahmet anlayamadığın “temel” konular varsa da git araştır öğren. ısrarla her vidosunda “fizikle/bilimle az çok haşır neşir olanlar bilir” diyor zaten. senin hiç ilgin/bilgin olmayan konuları daha nasıl açık şekilde anlatacak adam?
    bu yazarlara iki çift lafım daha var ama,
    (bkz: bu da başka bir entry’nin konusu)
  • astrolog islamcı ayırmadan yobaz üstüne yobaz kudurtan nefis kanal. türkiye'yi geri tutan üfürükçü entelektüel virüslere dehşet veren bir panzehir. deepak chopra müritlerini üzmektedir. götünü şehvetle siktirip içine zerre çapında iğne sokmaya korkanların kalbini kırar. bilimsever cumhuriyet gençlerine umut kaynağı olur.
  • (#147516407) direkt ben savsatasever malın tekiyim deseydin kral. ne diye o kadar uzattın ki yazını?

çok fav eklemesi: evrim ağacı muazzam bir bilim kanalı/oluşumudur. ancak en iyisi için #147533639

(bkz: holosen)
  • ekşi sözlük trolleri bambaşka yemin ederim... beslendikleri çok ilginç motivasyonlar olsa gerek. çünkü bu kadar boş entry'lerin bu kadar emek verilerek girilmesi mümkün değil.

evrim'i bilim dünyasının siktir ettiği bir mesele olarak görmenin üst düzey trollükten başka açıklaması yok.
hesabın var mı? giriş yap