şükela:  tümü | bugün
1159 entry daha
 • insanlar maymun olma yolunda bu kadar ilerlemişken, vardır elbet bi bildikleri demişlerdir ve maymun olmanın mutluluğunu yaşıyorlardır.
 • şu yazıdan sebebi okunabilir.
  ~>

  --- spoiler ---

  firstly, humans did not evolve from monkeys. ınstead, monkeys and humans share a common ancestor from which both evolved around 25 million years ago.
  -
  yani diyorki; birincisi insanlar maymunlardan evrimleşmedi. bunun yerine, maymunlar ve insanlar, her ikisinin de 25 milyon yıl önce evrimleştiği ortak bir atayı paylaşıyorlar.

  --- spoiler ---
  düzeltme.
 • çünkü maymunlar da aslında insanlar gibi evrimleşmiş bir türdür. yani aslında sanılanın aksine insan maymundan gelmemiştir. insan maymunla beraber ortak bir atadan türemiştir.

  ayrıca
 • insanların bile insan gibi davranamadığı bir dünyada hayvanlardan insan olmasının beklenmesi sorunsalı
 • valla ben camasir yikayanini, kagit oynayanini, kendine hamak yapanini, bisiklet suren. para kazanani gordum. şu saydiklarimi yapamayan tonca tanidigim var. bu yuzden benim icin insan sayilirlar
 • hallerinden memnun olsalar gerek. yoksa niye olmasın..
 • lisede öğrenciyken çevre ve insan dersi hocasına sorup siz bunlarla kafanızı yormayın şeklinde cevap aldığımız soru.
 • önce şunu belirtelim, biz insanlar hala bir maymun türüyüz. kuyruksuz insansı maymunlar sınıfındayız.

  insan denen canlı türü maymunlar ailesinin bir üyesidir ve türleşme sonucu ortaya çıkmıştır.

  kabaca belirtmek gerekirse, bir şempanze ile kuzeniz aynı atadan gelip biz insan onlar şempanze olmuş. tıpkı gülgiller ailesinin içinde kirazın , eriğin , kayısının olması gibi. bu bitkiler de ortak bir atadan gelip yeni türlere dönüşmüşlerdir.

  düzenleme: aşağıdaki liste eklenmiştir.

  aşağıdaki listede

  hayvanlar

  omurgalılar

  memeliler
  primatlar
  önmaymunlar
  maymunlar

  insansılar
  kuzenlerimiz
  gibon
  şempanze
  goril
  orangutan

  insan "biz"
 • eşekler neden at olmuyor. köpekler neden kurt olmuyor. soru bile değil o yüzden soru işareti koymadım yani.

  ama haydi soru sayıp cevap verelim.

  çünkü aslında evrimin bütün ayakları insan maymundan geldi diye bir şey söylemiyor. eşek ve at, kurt ve köpek nasıl çok related (akraba, birbiriyle ilgili) türler ise, şempanzeler ve insanlar da öyledir. bunun için dna, embryo bilgilerine bakmak yeterli.

  anne karnında kuyruklu bir şey gibisin sonra o hücreler intihar ediyor. balinaların hala bacak şeklinde çıkıntıları var çünkü ataları (ki onlara balina demiyoruz, onlar başka türlerdi) kara hayvanıydı, sonradan denize adapte oldular. işte evrimi anlama ve özümseme noktası da şimdi başlıyor. evrim bilinçli bir şey mi ki denize adapte oldu vücutları gibi bir soru soruluyor. hayır. sadece adapte olabilen türler var oldu, olamayanların soyları tükendi. 1 milyon yıl önceki hiçbir tür şu an yaşamıyor zaten. hepsinden hayatta kalabilip üreyebilenler bugüne geldi, ve doğal olarak aynı kalmadı.

  sen de maymun değil, maymunlarla insanların ortak ataları olan primatlar ailesine ait bir canlısın. onlar adapte oldukları yerde. uyum sağlayamazlarsa yine yok olurlar. insan çok uzun yollar kat ederek iki ayak üstünde durabilen (biped) bir tür olarak hayatta kaldı (homo erectus), onbinlerce, yüzbinlerce yıl yürüyüp durdu, yerleşik hayatta değildi. bu devasa süre içinde daha iyi yürüyebilenler, yol kat edebilenler hayatta kaldı. yine tekrar edeyim, o maymunumsular iki ayakla yürüyebilen canlılara dönüşmedi. yürüyemeyenler yok oldu veya başka bir tür olup başka şekilde evrildi. iki ayak yürümek zorunda kaldı. sonrasında pençesiz, kürksüz, incecik derisiyle, et parçalayacak kadar güçlü azı dişi olmayan o ilkel insan türleri nasıl hayatta kalacaktı? doğaya karşı o kadar aciz olan bu türden yalnızca karmaşık denklemleri çözebilip (zeka) ne yaptığının farkında olan (bilinç) ve onları hatırlayan (hafıza) canlılar hayatta kalabildiler.

  yani ortaya çıktı, evrildi, eski halini bıraktı, bilmem neden geldi gibi ifadeler yüzünden anlaşılmıyor. olan oldu, elimizdeki bu. belgesel izlerken de o hayvanların nasıl savunma mekanizmaları geliştirdiklerini, kamufle olduklarını, nasıl hamleler yaptıklarını falan görünce aa mucizeye bak diyorsunuz. onu yapamayan belki milyarlarca benzer türü evinde plastik olarak kullanıyorsun. bir zahmet o kadar kabiliyetli olsunlar, milyonlarca yıldır gelişmiş, hiç yok olmamış türler hepsi..
 • tamam bu sorunun soruluş biçimi biraz saçma ama, insandan başka hiç bir canlının insan zekasında evrimleşmemiş olması size de biraz anormal gelmiyor mu? yani bizim ayrıcalığımız ne, nede bütün canlılar yarınları için hesap yapmadan sadece an'ı yaşayacak bir zeka ile duruyorlar da, biz insanlar farklı evrimleşmişiz? bakın inançtan bağımsız olarak soruyorum, neden insan zekasına sahip farklı bir canlı türü yok?
663 entry daha