şükela:  tümü | bugün
 • çeşitli operayonlardan sonra insanın tanınmayacak bir hale gelmesi .
  (bkz: bambaşka biri)
 • (bkz: evrilmek)
 • imkansız eylem. belki evrim teorisinin insanlar arasından yanlış anlaşılmasının bir sebebi de bu sözcük öbeğidir. evrim geçirmek bir canlının yapabileceği birşey değildir, karanlık yerde yaşayan bir balığın ışık saçan bir anteni oluşmaz, veya bir maymun durduk yere kendi kendine evrim geçirip iki ayak üstüne çıkmaz, konuşmaz.
  evrim denilen olay, içinde pek çok hata ve istenmeyen şeyler, bir değişiklik yaratmayacak şeyler, veya olumlu şeyler barındıran, devasa bir olasılıklar havuzundaki olasılıklardan olumlu olanının üst üste rastgelmesidir. yani kimsenin oğlu da çok büyük olasılıkla evrim geçiremez, bu jenerasyonlarca sürecek bir değişimdir.
  bireyler değil, ama türler evrim geçirebilir.

  yanlış anlaşılmış kavram.
 • zaman ve mekanın etkisiyle canlı'nın geçirdiği ve geçireceği dönüşüm. evrim geçirmek yoktur diyen evrim karşıtı hristiyan kardeşlerime şunu sormak isterim: geleceğe ilişkin evrim yoktur demek, zaman'ın ve mekan'ın sahibi tanrı'ın işine karışmak olmuyor mu?
 • canlı türlere, ekonomilere, dinlere, siyasete, bilime, sanata özgüdür.
 • mesela fare zehirleri bir süre sonra işe yaramazlar, aynı şekilde sivrisinek fısfısları ve saire.

  evrim deyince illa ki maymundan insana, balıktan kaplana bir dönüşümü düşünmeye ille da bu kadar geniş boyutlarda zorlamaya gerek yok. işte en basitinden formülü ile bir tür canlıyı öldürebilen bir zehire karşı o farenin kendi genlerindeki değişim sonucunda geliştirmiş olduğu bağışıklık, evrime en basit örnek ve kanıt. bu günümüzde mütemadiyen yaşanan bir olgu ve evrimin ta kendisi. bu işin ampirik kısmı.

  ama bundan binlerce yıl önce maymundan mı gelindi yoksa insan yaratıldı mı bu ise evrim tartışmasının teorik boyutu.
 • eğer bu dalga hala devam ediyorsa artık durdurmanın vakti gelmiştir, geçirdiğimiz evrimin bize pek faydası olmadığını her akşam haberleri izlerken yeniden görüyorum. bir tür parasıyla rezil olur mu lan her gün, trafikte saatlerini yer mi, akbil yetersiz çığlığıyla şoförün yanında dikilip de bir sürü sınav yaratır mı? kuşlar kadar özgür ve teoride tek bir dili konuşmak varken, evrim gerçeği ve özel sektör bizi memur olmak için kpss+kpds'ye mahkum etti. bugünden itibaren kelime ezberlemeye, baktım olmuyor başbakanlığa danışman olmak için yanık sesimle ilahi söylemeye başlayacağım. aldığın puandan daha önemli tek şey, bağlı bulunduğun cemaat olabilir ve göründüğü kadarıyla bu yandaşçılık da yine bizim türde var. memelilerin en başarısızı açık ara biziz ve hala evrim geçiriyorsak, dilekçe vermenin vakti gelmiştir.

  sordum sarı çiçeğe sonuçta, annen baban var mıdır? i asked to the yellow flower that "have you got father mother?"

  you motherfucker!
 • haftaiçi ve haftasonu hallerimin her ikisini de yakından bilen adamın bana yakıştırdığı söz öbeği. iltifat mı etti, hakaret mi bilemedim şimdi.