şükela:  tümü | bugün
 • evrimin aklın yolu birdir deyimiyle gayet güzel bir şekilde açıklığa kavuşturduğu sorudur.
 • (bkz: akıllı)
 • birincisinin bile vahim hali ortada iken akildan bu kadar iddiali bahsetmek saçmalik.
 • evrimin çoğu zaman olduğu gibi yanlış anlaşılması ve yorumlanması sonucu, zorla da olsa konuşma düşünme yetisine ucundan sahip yaradılışçılar ve dahi yobazlar tarafından sarılınan evrim çürütme sorusu.

  bu sorunun neden yanlış olduğuna gelince:

  evrimin çalışma mekaniği türlerin soylarını sürdürebilecekleri özelliklerini öne çıkarmasıyla olur. bu özellik zürafa gibi üst dallardaki yeşil otları yemeye olanak sağlayacak uzun bir boyun da olabilir, baykuş gibi gece görüşlü gözler de, insan gibi doğayı kontrol almasını sağlayacak zeka da.
  ayrıca doğadaki canlılar arasında sürekli bir rekabet vardır ve genelde aynı boşluğu dolduran türler etrafta yeterli kaynak yoksa birbirlerini yok eder. bu sebepten dünyada aklı ile doğayı kontrol etmeye çalışak ikinci bir tür olsaydı ya insanlık olmazdı yada insanlar bu türü yok ederdi. ki zaten yaygın antropolojik kanıya ve tezlere göre homo sapiens sapiens (evrim özürlüler insan okuyabilir) ile homo sapiens neanderthalensis aynı atadan gelen iki akıllı sapiens türü idi ve neandarteller sapiensler tarafından yokedildi.
  kıssadan hisse evrim birden fazla akıllı tür yaratmıştır ancak gene evrimin kuralları gereği sadece biri dünyayı domine edecek kadar gelişmiştir.
 • düşünmek, akıllı olmak tek başına bir şey ifade etmediğinden, böyle bir soru sormak yersiz.

  bugün biliyoruz ki, yunuslar ve balinalar gayet zeki türler olup, kendi aralarında konuştukları karmaşık bir lisana dahi sahip hayvanlardır. sosyal yapıları, yardımlaşmaları, hatta aile düzenleri mevcuttur. düşünürler, iletişim kurarlar. hatta balinaların binlerce kilometre menzile sahip sonik bir haberleşme ağları dahi vardır.

  buna rağmen, ne balinalar ne de yunuslar bir medeniyet geliştirememişlerdir. çünkü bu hayvanların zekalarını "alete edevata" dönüştürecek bir organları yoktur. dilediğin kadar zeki ol, yüzgeçle av aletleri veya ev yapamaz, şehir kuramazsın.

  dediğimiz gibi, zeka tek başına gelişmişlik göstergesi değildir. o zekanı kullanabileceğin bir vücut yapısına da ihtiyacın vardır.

  hatta ve hatta, insan kadar zeki olabilirsin, elin kolun olabilir. fakat yine de ilkel kalmaman için bir sebep yok. dileyenler güney amerika ve okyanusya'da binlerce yıldır hala taş devrinde yaşayan kabilelere bakabilir. sizce bu insanlar niçin hala çakmak taşından mızrak yapıyor, yalın ayak başı kabak gezip hala aya güneşe tapıyor?

  yan yana iki kaplan geldiğinde bunların köylerini nasıl hala darmadağın edebiliyor? niye hiç gelişmemişler? bırak dünyaya hakim olmayı, gariplerim bütün köy birleşse dahi daha iki kaplandan kendilerini koruyamıyor.

  nerede o "müthiş" insan zekası? binlerce yıldır 1 mm bile niye ilerleyememiş bu insanlar? bana bunun cevabını verebilir misin o süper argümanlarınla?
 • konu ile ilgili akademisyen murat eren'nin yazısı, anlayana epey açıklayıcı şekilde evrim akıl ilişkisini anlatıyor.

  neye göre,kime göre akıllı.

  http://www.formspring.me/…eren/q/209344191921167750
 • evrim kuramını tek soruyla çürüten adamın hızını alamayıp sorduğu bir diğer sorudur.

  http://www.youtube.com/watch?v=hmb4ved0qci