şükela:  tümü | bugün
46 entry daha
 • var kanka sen görmemişsin.
 • insan türünün akıllı olduğunu zanneden insan kişisi sorusu.

  gezegende 7,5 milyar insan var bunların çok ama çok büyük çoğunluğu ortalama bir primat zekasında.

  birkaç yüz kelime konuşabiliyor olması bu gerçeği değiştirmiyor.
 • carl sagan yanılmıyorsam "cennetin ejderleri" kitabında "denizde ateş yakılabilseydi ilk uygarlığı yunuslar kurardı" der. ama bunu yazdığım biri carl sagan'a popülist bilimci gibisinden aşağılayıcı bir ifade kullanmıştı, anlaşılan bilimi anlatmayan bilim adamı daha makbul, neyse.

  aynı şekilde balinaların da sesleri kaydedilip analiz edildiğinde arada tekrarlanan bölümler olduğu görülmüş. hatta balina şarkılarının bir çeşit halk destanı olduğu filan düşünülmüştü. tabii biz insanlar anlamadığımız için hemen reddetmeye hazırız bu türden iddiaları.

  edit: @bu nick turkce harf icermez hatırlattı: "hatta birbirleri ile teması olmayan balina gruplarının şarkılarının belirli kısımlarını her yıl değiştirdikleri tespit edilmiş. unutma değil, değiştirme söz konusu."

  ortada olan bir gerçek var ki, gelişkin canlıların bazıları akciğerleri bile oluştuktan sonra denize dönmeyi tercih etmiş, karada kalan primatlar da ateşi kontrol edip, yiyeceklerini yalnızca avlamak ve toplamak yerine üretmeye başlayıp uygarlığı kurmuş. sonuçta başarılarımız ihtiyaçtan doğmuş. ama görece tek akıllı tür biz olmayabiliriz.
 • insanda akıl olmuş da ne olmuş. koskoca gezegende tüm yaşamı kendi eliyle bitirecek tek canlı olacak "topraktan kusursuz bir şekilde yaratılmış"(!)o insanoğlu.

  dilini anlamıyor diye diğer canlıları akılsız sanan, akılsız bir yazarın sorduğu soru.

  edit: ulan troll başlık sanmıştım, baya baya katılanlar var... evrimsel içgüdüleri yüzünden!!!! seks peşinde binlerce lirasını veren mi dersin, evrimsel içgüdüleri yüzünden kıtlık bilincine kanıp su altına dönüşecek diye inanıp 50 rekat namaz kılan mı. bu mu akıllı sandığınız insanlık? hepiniz çoğu *hayvan*dan aptalsınız.
 • allahım ya !

  adama bak.
  beyni yok, evrim sorguluyor!!!
 • hani, senin rabbin melaikeye "ben yeryüzünde bir halife tayin edeceğim" dediği zaman da şöyle sormuşlardı: yeryüzüne fesat çıkaran ve kan dökeni mi atayacaksın; üstelik biz seni hamd ile tesbih ve takdis edip dururken?" (allah) cevap verdi: "şu kesin ki, ben sizin bilmediğiniz şeyleri de bilirim." (2/30)
 • akılsız canlı görmedim. hepsinin birbirinden iyi tedbirleri, şevkatleri, hayatta kalma çabaları var. zevkleri var. eğlenceleri oyunları var. hepsi o kadar muhteşem ki.
 • belki de vardır.

  eğer ki bizden daha zeki bir tür varsa muhtemelen kendilerini kem gözlerimizden gizlemek istemişler ve bunu istedilerse hiç şüphe yok ki istediklerini başarmışlarrdır. kendileri bir yolunu bulup başka bir gezegene yerleşmiş olabilirler zira bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz uzaylıların bu kadar insansı olmasının başka bir açıklaması olamaz. *belki de burada kalıp bir şekilde görünmez olmayı başarmışlar ya da kendilerini az gelişmiş bir tür gibi göstererek kamufle etmişlerdir.

  evet o kertenkeleler illuminati.
 • e bunlar hep yazıyor zaten, açıp okumak lazım.
 • umudunu yitirme bir kaç bin yıl sonra belki sen de akıllı bir türe evrilirsin...
195 entry daha