şükela:  tümü | bugün
 • cevabı çok basit olan sorudur: çünkü makro evrim diye bir şey yok.
 • canlılar ökaryot ve prokaryot canlılar olarak ikiye ayrılır.
  hayvanlar ökaryot canlıların bir alt kümesidir.
  hayvanlar bundan 3000 yıl önce yüzenler, uçanlar, karada yaşayanlar vs. diye sınırlandırılırdı.
  güncel olarak basitçe memeli hayvanlar, sürüngenler, balıklar, anfibiler , kuşlar olarak temel başlıklar altında toplanabilir, tabi bu neye göre sınıflandırmak istediğinize göre değişir.
  hadi diyelim sadece hayvanlar canlıdır, ot sararmaz, ağaç uzamaz, hayatımız da hiç biyoloji kitabı görmemişiz, hayat bilgisi dersi almamışız.
  akıl nedir? akılda ölçüt nedir? insan neye ve kime göre akıllıdır? her canlı türü bulunmuş ve sınıflandırılmış mıdır? sadece okuma yazma bilen bir kişi, kendi seviyesinin çok üstünde olan evrim teorisini ne kadar zamanda ve nasıl okuyup anlayabildi?
  sonuç olarak ortaya bir önerme atılmıştır, fakat benzeri sorulara cevap verebilecek düzeyde bir tez hazırlanmadan hiç bir şey ifade etmeyecektir.
 • tek akıllı tür olarak kendilerini görenler merak eder bu sorunun cevabını. düşünebilmek bir akıllılık göstergesi değildir canlarım.

  tiwit atmayı öğrenerek tamamladığın son evrim, seni daha akıllı yapmaya yetti mi?

  bir tiwit'in sence kaç yıl retivit hakkı vardır?

  seni takip etsem, sen de beni takip eder misin?

  ''kendi düşen ağlamaz'' derken kendi düşmeyenlere ağlama hakkı verildiğini biliyor muydun?

  iyi geceler.
 • görünmez olacak kadar evrimleştikleri için diye cevaplanabilecek bir soru.
  (bkz: görünmezlik)
 • "daima biraz daha akıllı türün diğerini yok etmesinden" diye yanıt verilebilecek soru. homo sapiens neandertallerin amına koymuştur söz gelimi...
 • çünkü evrim teorisi gerçek değildir.net...
 • var kanka sen görmemişsin.
 • insan türünün akıllı olduğunu zanneden insan kişisi sorusu.

  gezegende 7,5 milyar insan var bunların çok ama çok büyük çoğunluğu ortalama bir primat zekasında.

  birkaç yüz kelime konuşabiliyor olması bu gerçeği değiştirmiyor.
 • carl sagan yanılmıyorsam "cennetin ejderleri" kitabında "denizde ateş yakılabilseydi ilk uygarlığı yunuslar kurardı" der. ama bunu yazdığım biri carl sagan'a popülist bilimci gibisinden aşağılayıcı bir ifade kullanmıştı, anlaşılan bilimi anlatmayan bilim adamı daha makbul, neyse.

  aynı şekilde balinaların da sesleri kaydedilip analiz edildiğinde arada tekrarlanan bölümler olduğu görülmüş. hatta balina şarkılarının bir çeşit halk destanı olduğu filan düşünülmüştü. tabii biz insanlar anlamadığımız için hemen reddetmeye hazırız bu türden iddiaları.

  edit: @bu nick turkce harf icermez hatırlattı: "hatta birbirleri ile teması olmayan balina gruplarının şarkılarının belirli kısımlarını her yıl değiştirdikleri tespit edilmiş. unutma değil, değiştirme söz konusu."

  ortada olan bir gerçek var ki, gelişkin canlıların bazıları akciğerleri bile oluştuktan sonra denize dönmeyi tercih etmiş, karada kalan primatlar da ateşi kontrol edip, yiyeceklerini yalnızca avlamak ve toplamak yerine üretmeye başlayıp uygarlığı kurmuş. sonuçta başarılarımız ihtiyaçtan doğmuş. ama görece tek akıllı tür biz olmayabiliriz.
 • insanda akıl olmuş da ne olmuş. koskoca gezegende tüm yaşamı kendi eliyle bitirecek tek canlı olacak "topraktan kusursuz bir şekilde yaratılmış"(!)o insanoğlu.

  dilini anlamıyor diye diğer canlıları akılsız sanan, akılsız bir yazarın sorduğu soru.

  edit: ulan troll başlık sanmıştım, baya baya katılanlar var... evrimsel içgüdüleri yüzünden!!!! seks peşinde binlerce lirasını veren mi dersin, evrimsel içgüdüleri yüzünden kıtlık bilincine kanıp su altına dönüşecek diye inanıp 50 rekat namaz kılan mı. bu mu akıllı sandığınız insanlık? hepiniz çoğu *hayvan*dan aptalsınız.