şükela:  tümü | bugün
 • allahım ya !

  adama bak.
  beyni yok, evrim sorguluyor!!!
 • hani, senin rabbin melaikeye "ben yeryüzünde bir halife tayin edeceğim" dediği zaman da şöyle sormuşlardı: yeryüzüne fesat çıkaran ve kan dökeni mi atayacaksın; üstelik biz seni hamd ile tesbih ve takdis edip dururken?" (allah) cevap verdi: "şu kesin ki, ben sizin bilmediğiniz şeyleri de bilirim." (2/30)
 • akılsız canlı görmedim. hepsinin birbirinden iyi tedbirleri, şevkatleri, hayatta kalma çabaları var. zevkleri var. eğlenceleri oyunları var. hepsi o kadar muhteşem ki.
 • belki de vardır.

  eğer ki bizden daha zeki bir tür varsa muhtemelen kendilerini kem gözlerimizden gizlemek istemişler ve bunu istedilerse hiç şüphe yok ki istediklerini başarmışlarrdır. kendileri bir yolunu bulup başka bir gezegene yerleşmiş olabilirler zira bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz uzaylıların bu kadar insansı olmasının başka bir açıklaması olamaz. *belki de burada kalıp bir şekilde görünmez olmayı başarmışlar ya da kendilerini az gelişmiş bir tür gibi göstererek kamufle etmişlerdir.

  evet o kertenkeleler illuminati.
 • e bunlar hep yazıyor zaten, açıp okumak lazım.
 • umudunu yitirme bir kaç bin yıl sonra belki sen de akıllı bir türe evrilirsin...
 • sayamayacağım kadar " akıllı " tür var yeryüzünde
  fakat bunu göremeyen algılayamayanlar var
  ve ne tesadüftür ki kendilerini akıllı zannediyorlar
  heyhat!
 • homo sapiens ne akıllı tek tür ne de dik bir yürüyüşe sahip tek türdü. aynen kedi ailesinin aslan, kaplan, çita gibi bir çok üyesi varsa, insanvari yaratıklar da vardı değişik bölgelerde.

  bunlar ya birlikte yeni bir tür oluşturdular. yada neanderthal ırkında olduğu gibi yok oldular. ve evet neanderthaller*, rakiplerinden daha zeki bir ırkdı.

  baltık ülkelerinde neanderthal genleri daha yaygındır. daha uzun boylulardır. ama asya da filipin taraflarında başka bir türün genleri daha sık rastlanır gelir ve bu küçük boylu olmaları ile ilişkilidir. bahsi geçen tür daha kısa boylu, ortalama bir buçuk metre boya sahip bireyleri olan bir türdür*.
  bazı arkaik dönem insan türleri: homo neanderthalensis , denisovan, homo rhodesiensis, homo heidelbergensis, homo antecessor

  peki ne oldu neanderthallere. savaşıp kaybettiler. ve dişileri sayesinde belki genlerini aktardılar bir derecede

  evrim ile ilgili en basit şeyi bilmeyen mallar gelip böyle başlık açıyor. evrim zekaya ulaşmak için yapılmaz. evrim hayatta kalma yetenekleri ile ilgilidir. mesela bir virus salgını olursa, en zekilerimiz değil o virüse en dayanıklılarımız hayatta kalacak. bu bir kuş bile olabilir. sonra evrim o tür üzerinden ilerler şüphesiz.

  peki bu yazarın sıçmık iddiası nereden geliyor. insanvari diğer türleri yok ettikten binlerce yıl sonra, çevreye bakıp benim gibisi de yok. ben çok özelim. muhakkak ki ben böyle özel olmak için yaratıldım diye düşünen bir iki mutlu birey çıkacaktır. işte tanrı yanılgısını çıkaran da bu gözlemdir.
  edit:
  @ubess uyardi, neandertalleri bilişsel üstünlüğümüz ile yenmişiz. yani bizden daha zeki değil daha irilermiş. buda şuan ki baltık ülkeleri vatandaşlarının iri olmasını açıklayabilir. ben zeki olmalarını açıklar diye düşündüğümden böyle bir sonuca varmıştım. o büyük ihtimalle balık yemek ve kitap okumaktan kaynaklanıyor :)
 • türleşme, ciddi bir çevresel sorundan sonra ortaya çıkar. yalıtılmış bir türün yeni bir sert duruma uyum sağlama çabasını temsil eder. çoğu tür bu çevresel sorun düzeyinde yok olur ki bundan sonra oluşur.
 • bu nasıl soru yaa? orklar var, elfler var, cüceler var, hobitler var...