şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: evrim teorisi)
 • (bkz: kuram)

  yaratanın varlığını kabul ya da inkâr etmeyeni genellikle kabul edilmektedir. yine de insanoğlunu dos'tan evrilmemiş bir microsoft olarak görmek isteyenlerce red üstüne reddedilmektedir.

  sonuçta var mıyız, varız, buglarımız var mı, var, o halde ne duruyoruz?
  (bkz: türklerde kuruyemişçi açma saplantısı)
 • evrim kuramı, yaşayan tüm türlerin yaşayan ilk türden evrilerek oluştuğunu ortaya koyan kuramdır. evrim kuramı türlerle ilgili gerçekliğin bilimsel olarak dışavurumudur. türlerin çeşitliliği görüngüsünü bilimsel olarak açıklar.

  "yalnızca kuramdır gerçek değildir" diyorsanız "kuram" ne demek bilmiyorsunuzdur. "evrim kuramı islam dinine aykırıdır" diyorsanız islam dinini bilmiyorsunuzdur.
 • türlerin kökeni , evrim kuramı sayı ve çeşit bakımından bool olgusal kanıtlara dayanan sağlam bir akıl yürütmeyle ortaya koyar.
  darwin teorisinin temel düşünceleri şöyle özetlenebilir :
  1-) tüm canlı varlıklar , aynı türde olanlar bile az veya çok farklılık göstermektedir.
  2-) bu farklılıklar kalıtsal olup ana-babadan yavruya geçecek niteliktedir.
  3-)türler ve bireyler arasında çetin bir yaşam savaşı sürmekte, farklı özellikleri ile üstünlük sağlayanlar sürekli kazanmakta ve kaybedenler ise yok olup gitmektedir.
  4-)uzun jeolojik dönemler boyu süren bu ayıklanma (elenme) , giderek yaşama gücü daha yüksek türlerin ortaya çıkmasını sağlayarak evrim dediğimiz süreci oluşturur
 • " evrim kuramı, dünya üzerinde yaşamın nasıl çeşitlendiğine ilişkin bir kuram ve dolayısıyla insan varoluşuyla da ilgileniyor.
  ... evrim kuramı, insanları bilimsel bir dünya görüşüne yönlendiriyor, bunun muhakeme usullerini öğretiyor. bu özellik aslında yalnızca evrim kuramına mahsus değil, modern bilimin genel bir özelliği. fakat değişimin mümkün olması fikriyle birleşince, gericiler açısından iyice tehlikeli hale geliyor. "

  http://haber.sol.org.tr/…lanma-mucadelesi-de-225185
 • bugün, dünya'nın güneş etrafında dönüyor olması ne kadar şüpheye açıksa, evrim kuramı da ancak o denli kuşkuludur.
  gen bencildir, richard dawkins