şükela:  tümü | bugün
 • evrim ağacı sitesini hazırlayanlardan biri olan çağrı mert bakırcı'nın yazdığı, evrimi daha yalın, günlük ve anlaşılabilir bir dille anlatmayı planlayan kitabı.

  bakalım henüz elime geçmedi ancak geçtiğinde hakkında bir iki tuşa basarız.
 • çağrı mert bakırcının yazdığı ve evrim kuramı'nı hayatı boyunca pozitif bilimlerin yanından bile geçmemiş insanların bile kolaylıkla anlayabileceği basitliğe indirmiş güzel kitaptır. kendisinin bir miktar indirim yapması halinde alabildiğim kadar alıp ''ihtiyaç sahiplerine'' dağıtmayı planlamaktayım.
 • şimdiye kadar evrim konusunda okuduğum en derli toplu kitaptır.

  gerek yeni başlayıp fikir edinmeye çalışanlara gerek altyapı sahibi olupta temelini biraz daha sağlamlaştırmaya çalışanlara şiddetle tavsiye edeceğim kitap.
 • basitlikten cikip ayni seyleri 138362 farkli sekilde soyledigi icin bazi zamanlarda sikici olmus kitaptir. "anladik yahu gir artik su konuya" dedirtiyor bazi zamanlar. fakat aciklayicilik konusunda bir numara.
 • çağrı mert bakırcının kitabı.

  bence de türkçe'de evrim teorisiyle ilgili en toparlayıcı, genel bilgiler çerçevesinde en doyurucu, konudan habersiz olanların kolayca anlayabileceği güzel giriş öyküleriyle yazılmış kitaptır.

  tamamını okumaya eriniyorsanız, son sayfalardaki, özetleyici 20 maddeyi okuyun yeter.

  son not: bakırcı "insanla şempanzenin atası ortaktır" demeyi bile eksik bulur. "insan maymundur, bir maymun türüdür, maymunlar içinde sınıflandırılır" deyip , "nasıl yani?" dedirtir.

  okunasıdır.
 • evrimsel biyoloji alanında türkiyede bir boşluğu doldurduğunu düşündüğüm kitaptır. ön sözünde yazarın sözünü ettiği gibi evrim kuramıyla ilgili yazılmış kitapların geneli okurun konuyla ilgili temel birçok bilgiyi daha önceden öğrenmiş olduğunu varsayarak akademik düzeyde bir içerik sunarlar. bu kitap ise yalın üslubu ve terminolojiye boğulmamış haliyle genel okuyucuya hitap etmekte ve evrim kuramıyla yeni tanışanlar için ilk basamak niteliği taşımakta. konuyla ilgili birikimi olanlar içinse bilgilerini tazeleyip gözden geçirme fırsatı sunmakta.
 • evrim hakkinda yazilmis, evrimin çogu basamagini kisa ornekler ve kapsayici aciklamalarla basit bir sekilde anlatmaya calismis cok faydali bir kitap. hele ki evrime yabanci olan, yada bugune kadar bilimle alakasi olmayan şarlatanlari dinlemis bireyler icin.
 • evrim kuramını herkesin anlayabileceği dile indirmeyi başaran çok başarılı eserdir. kitabın anlatım dilinin güzelliğini anlayabilmek için hiç yoktan bir evren'i okuyup karşılaştırma yapabilirsiniz.
 • çağrı mert bakırcı* tarafından 17 aralık 2014 tarihinde yazılmış, evrimi en basit şekliyle anlatan kitap. alanı olmayan birisi bile bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için okuyup evrim teorisi hakkında belli bir bilgi sahibi olabilir.

  yazar, popüler evrim ağacı sitesinin kurucusu ve sitedeki birçok içeriğin yazarı. evrim ağacı’nı 2010 senesinde kurdu ve o günden bu güne bu kitap da dahil olmak üzere birçok içerik üretti. türk halkının diğer bazı toplumlarda olduğu gibi dinden kaynaklı olan evrim teorisine karşı ön yargısını kırmak adına evrimi en basit dille anlatmaya çalışıyor. sitenin popülaritesine bakılırsa bunu da başarıyor olduğunu söylemek pek yanlış olmaz.

  kitap 295 sayfa ve e-kitap hali de alınabilir durumda. evrim gibi kapsamlı bir konu için oldukça ince olduğunu söylemek mümkün ancak bu konuya giriş niteliğinde bir kitap olduğunu düşünürsek ideal uzunlukta olduğunu düşünüyorum. konu hakkında temel bilgiye sahip olmak isteyenler, kitabı okuduğunda istedikleri bilgiyi fazlasıyla öğrenmiş olacaklardır.

  yazar hakkında bilgilere, yazı içinde bahsettiğim sitesindeki yazılara bakmak için buradan evrim ağacı internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  (bkz: okunması gereken kitaplar)
 • kitapta doğadaki evrim sürecinin adım adım gelişimi veya homo sapiens'in oluşma evresinden ziyade evrimin daha kolay anlaşılmasını sağlayacak ve evrim teorisinin gelişimini inceleyecek referans noktaları vererek katkı sağlayan kısa ve faydalı bir eser.ülkemizde şu an evrim karşıtlığının artmasıyla gelen baskı yazarın yer yer sert ifadelere başvurmasına,anlatımı sade tutabilmek adına yer yer öğretmen kimliğine bürünmesine sebep olsa da pek çok şeyi oturtmama yardımcı olmuş ve bana bir kaç araştırma konusu vererek amacına ulaşmış güzel bir eser.
hesabın var mı? giriş yap