şükela:  tümü | bugün
  • bugün kendisinin verdiği konferansa katıldığım ve sağlam şeyler öğrenip çok keyif aldığım insan. kanımca çok da kafa bir hatun. jenarasyonlar üzerine verdiği konferans oldukça doyurucuydu. şimdiye kadar "jenerasyon farkı" deyip deyip kestirip attığımız pek çok şeyin çok sağlam temellendirmeler üzerinden hiç de öyle olmadığını bugün bana düşündürttü bu hatun. konferansında anlattığı sessiz kuşak, babby boomers, x, y ve z jenarasyonları üzerine herkesin şöyle bir bilgi edinmesini kesinlikle salık veririm. türkiyede çok da üzerinde durulmayan fakat tüm insanlık tarihini dünü bugünü ve yarınıyla her özelliği ve getirileriyle öne sunan hatta öngören oldukça değişik bir alanmış. bugüne kadar bu kadar temellendirilmiş bir alan olduğunu hiç düşünmemiştim. bu alanda bu ciddiyetle çalışan birisinin olduğunu görmek ve ondan haberdar olabilmek de ayrıca keyifliydi.

en azından sizin, çocuğunuzun, anne- babanızın, büyük annelerin-babaların, patronunuzun ya da çevrenizin hangi jenerasyonda olduğunu ve karakteristik özelliklerini bulmanız açısından şu aralıkları da vermekte yarar var:

sessiz kuşak (1929-1946)
    baby boomers (1946-1964)
    x kuşağı (1965-1979)
    y kuşağı (1980-1999)
    z kuşağı (2000-2012)
  • http://www.hurriyet.com.tr/…m_campaign=yazarsonyazi

bu anlar ile ilgili söyeşi ..

tanım: tespitleri hoşuma giden araştırmacı / kuşaklar araştırmacısı
  • bazı insanlar o kadar hırslıdır ki; hırslı olmamakla ilgili size çok başarılı dersler/konferanslar verebilirler.
    hayatla ilgili okuyup/izleyip öğrendiklerini düşündükleri çok şey vardır ve sonuç olarak hayatı nasıl yaşamaları gerektiğini kontrol etmedikleri bir anları olmaz.

hep bir hesap içinde ilişkiler matematiği yürütürler.
  • çok güzel, çok akıcı ingilizce konuşmaktadır. bir başkasından türkçe olarak dahi dinlesem muhtemelen sıkıntıdan patlayacağım bir konuyu kendisinden ingilizce olarak son derece buyuk bir keyifle dinledim. tabi bunun tek sebebi ingilizcesi degil. degisik biri.
  • bugün verdiği seminerde "ekşi sözlük çok x kuşağı bir şeydir." diyerek tespitin gözüne vurmuş akıllı hatun. "y kuşağı etkileşim arıyor, biri bir şey yazınca altına 'hayır o öyle değil' yazabileceği bir yer arıyor." diye de açıkladı düşüncesini. "aaaaa bir üstteki entry'ye cevap veren entry'ler yazanların motive'i buymuuuş" derken ampül yanıyor. format çok baby boomer kuşağı bir şeymiş.
  • plaza insanlarının bug'ını bulmuş.

(bkz: baby boomer)
    (bkz: x kuşağı)

falan gibi modası 10 sene önce geçmiş olan terimleri bizim cahil keko beyaz yakalılara çok önemli bir iş yapıyormuş gibi anlatınca "strong bir presence'ı olan legendary generation" boynunda fular oluştuğunu hissediyor her halde. bu kadar da boş teneke bir toplumuz. yöneticilerimiz böyle tiplere prim, para, değer verdikçe, daha da bizden bir halt olmaz.

kadın ingilizce öğretmenliği mezunu lan?! insan kaynakları yüksek lisansı yapınca guru olmuş... yerseniz... kişisel gelişim kitabı okuyup şirket yönetmeye çalışan kafalara hitap ediyor işte.
  • 8 mart mesajına bayıldığım:

hanım değil, bayan değil, bacın hiç değil, çiçek değil, prenses değil, adam gibi değil, kadın gibi kadınım. anneyim diye değil, insanım diye kutsalım. bugüne has uyduruk indirim kampanyaların, ikiyüzlü aktivizmin, kozmetik empatin senin olsun, dilindeki faşizmden kurtulamadıktan sonra. evde, sokakta, plazada, tarlada ter döken, kendini salt erkek tacizinden değil, kimi erkekten beter hemcinsinin duygusal teröründen de korumaya calisan emekçi kadının bir günü değil, her günü kutlu olsun. #8martdünyaemekçikadınlargünü
  • evrim ve kuran temalı sözlük tartışması umarken içinden yaşam koçu çıkan isim

(bkz: bin ses buldum isminde bin renk buldum yüzünde)
  • ilk olarak ismi ilginç geldiği için dinlemek istediğim sonrasında hitabet ve öğretim yeteneğine hayran kaldığım şahsiyet.

adı ve soyadı arasında bu denli kavram farkı olan bir insan nasıl bir karaktere sahiptir sorusuna duyduğum merakımdan açıp dinledim ve iyiki dinlemişim. kendini çok iyi yetiştirmiş, konuşurken hiç bir anlatım bozukluğu yaratmayan, kelimelerin ve cümlelerin arasına ııııııı - aaaaım gibi sesler eklemeden dosdoğru anlatmak istediği şeye ulaşan, verdiği örneklerle konuyu destekleyen mükemmel bir konuşmacı.