şükela:  tümü | bugün
 • günümüzde mikro biyoloji, gen teknolojileri, evrimbilim ve dna araştırmaları sonucunda ulaşılan bilim ve teknik düzeyi sonucunda artık bir teori olmaktan çıkıp bir olguya dönüşen, insanın ve yaşayan tüm organizmaların nasıl varolduğuna, genlerin ve canlı türlerin hangi koşullarda mutasyona uğradığına dair aydınlatıcı bilimsel bakış açısı, realite.
 • (bkz: toka cismi)
 • kisaca evrim.

  sonucta yercekimi olgusu, f=ma olgusu falan demiyoruz.
 • yaratılış teorisini çöpe gönderen olgu.
 • evrim teorisinin olgu olduğunu iddia eden başlık.

  bu arada not olarak belirteyim, olgular bilimde kanun olarak geçer teori olarak değil. evrim doğru mu yanlış mı tarştışmasına girmeyeceğim, ancak kanun olmadığı kesin, laboratuar'a getirip test edilemeyen hiç bir şey kanun değildir bilimde, doğru da olabilir yanlış da.

  sakın gelip bakterilerin konjugasyonu gibi alakasız örenkler de vermeyin. laboratuarda cansız maddelerden canlı elde etmedikçe buna kanun ya da olgu diyemezsiniz. bu onun yanlış olduğunun ispatı da değildir tabi ama kanun olmadığının ispatıdır. yarın bunu başarıp ispatladığınızda kanun oluverir.

  yerçekimi ya da termodinamik kanunu laboratuarda test edilebilir ve denenerek şu anda herkese gösterilebilir, evrim nasıl aynı kategoriye giriyormuş anlayamadım.

  teori olmaktan çıkıp olguya dönüşmesine gelince, kime göre bu? şahsi fikriniz ise beni ilgilendirmez. ancak bilim dünyasında kanun denilen şey labouratuara getirilir ve ispatlanır, bu yüzden dünyada yerçekimine itiraz eden kimse bulamazsınız. zorlamanın manası yok.

  ancak sadece desteklediğinizi teoriyi öven yayınlar okur o alanın uzmanlarını dinlerseniz herkes o şekilde düşünüyor sanırsınız. aksi fikirleri de okumalısınız konuşmadan önce.
 • sadece biyolojide değil, fen bilimlerinden sosyal bilimlere kadar pek çok konuda varlığını hissettiren olgudur.

  siyasete baktığımızda pek çok ideolojinin ve hatta siyasi partilerin önceki ideoloji ve siyasi partilerden evrilerek bugünkü halini aldığını görebiliriz.

  bu yüzden evrim yadsınamaz bir olgudur, evrim teorisi de bu olgudan yola çıkılarak kurgulanmış bir teoridir ve bu teori canlılarla ilgili pek çok sorumuza cevap vermektedir.