şükela:  tümü | bugün
7034 entry daha
 • yuval noah harari tarafından yazılan sapiens a brief history of humankind kitabının 3. bölümünde evcilleşen ilk hayvanın köpekler olduğunu belirtmiştir.

  aklıma şu soru geldi:
  eğer ki evrim gerçekten var ise neden ilk insanlarla birlikte evcilleşen köpekler, insanlar gibi konuşma yeteneğini kazanamadılar?

  konu hakkında fikri olan yazarlar aydınlatacaktır muhakkak ama aklım bir türlü almadı.
  yani bir balıktan sürüngene, oradan şempanzeye evrilen insan iklime, doğaya, her şarta uyum sağlayıp gelişmişken, on binlerce yıl insanların yanında kalabilmiş köpek türü neden evrimleşemedi?

  şöyle bir mesaj aldım: köpeklerin insanlarla iletişime geçmesi için insan dilini konuşmaya evrimleşmesi zor ve onlar için gereksiz bir şeydi. bu yüzden köpekler, nesillerini devam ettirecek olan diğer köpeklerle havlama dilini geliştirip, bu yönde evrildiler. evrim, en kolay yoldan dna aktarımı imiş. bunu da köpekler (her ne kadar evcilleştirilseler de) insanlarla değil kendi cinsleri ile gerçekleştirmişlerdir. (via heyli hala hulada hamburleyli)

  kirikkaleli adlı yazar da “köpeklerin aslında evrim geçirdiğini, fakat bunun insanlar gibi konuşma yönünde değil birçok köpek türünün ortaya çıkması yönünde ilerlediğini” belirtti. eğer ki gerekli bir zaman dilimi ve uygun şartlar sağlandığı takdirde köpekler de konuşabilme yeteneğini kazanabilirlermiş.
 • evrim konusunda kafası karışık olan insanlardan belirli özellikleri zaman içinde "kazanamayan" hayvanların neden bu özellikleri kazanamadığı gibi çok soru geliyor. bu kötü bir şey değil, anlaşılmayan bir konuda soru sormak kadar doğal ve harika bir şey yok.

  "köpekler neden konuşamıyor" ya da "insanlar neden uçamıyor" gibi sorulara tek tek cevap vermek yerine "give the man a fish, you'll feed him for a day. teach the man how to fish and you'll feed him for a lifetime." yaklaşımıyla buradan bu mekanizmanın nasıl işleyeceğini rahatlıkla anlayıp böyle sorulara, soruyu soranın kendi kendine cevap vermesini sağlamayı tercih ediyorum.

  ama özetle anlatmak gerekirse köpeklerin konuşamamasının nedeni evrimlerinin bu yönde olmaması. köpekler yapay seçilim yoluyla insan eliyle türetilmiş varlıklar olduğundan eğer atalarımızın atalarının atalarının atalarının... ataları sadıklık ve koruyuculuk gibi özelliklerle birlikte insan gibi ses çıkaran (ses telleri bir şekilde mutasyona uğramış) köpekleri seçip sadece onları çiftleştirseydi belki de bugün söylediklerimizi tekrar eden köpekler olabilirdi. tabii "konuşma" yetisi beynin çok farklı çalışmasını gerektirdiğinden asla bizim gibi kompleks cümleler kuramayabilirlerdi.