şükela:  tümü | bugün
7168 entry daha
 • insan'ın ortaya çıkışıyla ilgili çok ciddi çelişkileri olan teori.

  evrimci bakış açısına göre doğal seleksiyon doğada en iyi özelliklerin kalıcı olduğunu, işe yaramayan özelliklerin elendiği söyler. maymun deyince evrimciler kızıyor ama evrimci kaynaklarda primatların ortak atası olarak öne sürülen varlık günümüzdeki şempanzelerden pekte farklı değil. neden maymun gibi doğada her türlü yaşama kabiliyetine sahip, güçlü bir canlıdan insan gibi tüysüz, narin, zayıf yapılı bir canlıya doğru bir evrim olsun?

  evrimciler bu ortak ata denen maymun türünün iki ayak üzerinde yürümeye başlaması ile ilgili ortaya iki senaryo atıyorlar. önce bu senaryolardan daha saçma olanı ile başlayalım.

  evrimcilerin bu sevgili maymunu iklim değişip ortalık kuraklaşınca yiyecek bulamayıp mağdur duruma düşmüş. tabi o devirde akp'nin oy toplamak için dağıttığı makarna yardımları da yok. ne yapsın zavallı maymun, iki ayak üzerinde doğrulup yiyecek aramaya başlamış böylece elleri serbest kaldığı için daha iyi yiyecek topluyormuş. senaryoya bak! evrimcilerin meşhur belgeseli curiosity'de bu anlatılıyor. şuradan izleyebilirsiniz.

  istediği zaman yerde gezen, istediği zamanda iki sıçrayışta ağaç tepesine zıplayan maymun değilde iki ayak üstünde yürüyen insan daha iyi yiyecek topluyormuş!!! tamam güzel masal yazıyorsunuz ama az mantık be kardeşim. günümüzde bile hindistan cevizi toplamak için insanlar maymun eğitiyor. maymunlar yerden 25 metre yüksekte kocaman hindistan cevizlerini elleri ile çok rahat koparıyorlar. hatta çoğu zaman işleri bitince yere inme ihtiyacı bile duymayıp bir ağaçtan öbürüne atlıyorlar. isterse iki değil dört eli olsun hiç bir insan bunu maymundan daha iyi yapamaz. buyrun izleyin.

  hani deseniz biz yerde takılıyoruz yerde de yiyecek var. tamam var ama şempanze, babun, goril gibi büyük maymunlarda çoğunlukla yerde takılıyor ama istediği zamanda bize göre çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde en yüksek ağaçlara tırmanıp yiyecek toplayabiliyorlar. hem yerdeki hemde ağaçlardaki kaynaklardan en iyi şekilde faydalanıyorlar.

  birde bu işin güvenlik boyutu var. maymunlar yırtıcılardan korunmak için geceyi büyük ağaçların en yüksek dallarında veya son derece sarp kayalıklarda geçiriyor, incecik dallarda, küçücük çıkıntılarda rahatça uyuyabiliyorlar. insanlar bunu yapmaya kalksa yırtıcıların ağaca çıkıp yorulmalarına falan gerek kalmaz ağacın altında beklemeleri yeterli, ağaçtaki insanlar ilk geceden armut gibi aşağıya dökülür, kafayı gözü patlatır mefta olur zaten. yani o devrin teknolojisini düşünürsek yerde de ağaçta da maymun her türlü kral. bu durum doğada çok daha büyük bir avantaj değil mi? bu maymun niye iki ayak üstüne kalkıp başına iş alsın?

  ikinci senaryo ise alet kullanma meselesi. alet kullanmak daha zayıf yapılı bir canlıya doğru evrilmenin sebebi olamaz. hem alet kullanıp hem de maymun gibi insana göre çok üstün özelliklere sahip bir canlı olması gerekmez miydi? ayrıca alet kullanımı maymunlara has bir özellikte değil. bazı karga türleri alet yapımında ve aşamalı zeka testlerinde maymundan bile daha üstün olabiliyor.

  hadi diyelim böyle bir ortak ata vardı. evrimcilerin dedeleri olarak gördüğü maymun benzeri ortak ata alet kullanıyormuş dediysek belinde kasatura, sırtında kaleşnikof ile gezmiyordu. metalin bile bilinmediği bir devirden bahsediyoruz. bu maymunumsu ortak atanın kullandığı aletler sopa, taş, kemik vs. gibi şeylerden fazlası olamaz. bu basit aletleri kullanmaya başladı diye bu kaslı, güçlü, çevik ortak ata neden giysi giymeye ihtiyaç duyan, tüysüz, narin, hantal bir canlıya dönüşsün?

  işin daha da ilginç kısmı bu aletlerin tamamını günümüzün maymunları da kullanmakta:

  buyrun, mızrak ile avlanan şempanzeler.

  termit avlamak için özel aletler hazırlayıp bunları ustaca kullanan şempanzeler.

  mahallede çıkan kavgaya sopayla dalan şempanze.

  o belini doğrultup iki ayak üstünde yürümeye başladı denen maymun günümüzdeki şempanzelerden farklı aletler kullanmıyordu. bu kadar basit bir teknoloji kesinlikle bir tür dönüşümüne sebep olmaz. hadi diyelim bir değişim oldu. bu dönüşüm niye fiziksel olarak gerilemeye neden olsun? elinde sopa sallayınca beyin büyüyecek, iki ayak üstünde yürüyecek vs. bu mudur yani bütün senaryonuz?

  maymunlar cehennemi filmini hatırlayın. tamam film ama evrimcilerin senaryoları düşünülünce bu film gayet mantıklı bir kurguya sahip. filmin konusu güç, çeviklik gibi maymunların üstün fiziksel özelliklerine sahip insan gibi düşünebilen bir süper türü anlatıyor. insanın ortaya çıkışı ile ilgili evrimci iddiaları gerçek olsa işte olması gereken tam olarak böyle bir canlı.

  evrimle uğraşmayın demiyoruz, hobi olarak gene uğraşın ama kafanızdan uydurduğunuz senaryoları bilim diye millete kaktırmayın. kazık kadar adamlar milyon dolarlar harcayıp şu saçma sapan masalları kurguluyorsunuz sonra da eleştiri gelince ''evromo inonmoyor coholler''. ulan mantıklı bir şey anlattınız da biz mi inanmadık?

  bu masalları ''bilim'' diye anlatan evrimciler ile ''şeyhimiz gece yatakta kaç sefer döndüğümüzü bile bilir'' diyen örümcek kafalı tarikatçılar arasında hiç fark yok. bu saçmalıkları sorgulamaya kalktın mı evrimcilerde tarikatçılarda aynı reaksiyonu veriyorlar. ''bu kadar adam yanlış biliyor da sen mi doğru biliyorsun'', ''senin ilmin buna yetmez'', ''bak bilmem ne hazretleri/bilim adamı kitabında şöyle yazmış sen daha mı iyi bileceksin?'', ''bunlar defalarca açıklandı ama siz inanmıyorsunuz cahiller'' vs.

  şeyh uçmaz mürit uçurur derler. tarikatçı için şeyhi ne ise evrimci için teorisi de aynen öyle. sorgulanamaz, tartışılamaz bir dogma.

  bugünkü insanın yani homo sapiens'in ortaya çıkışı 200.000 bin yıl öncesi. diğer canlıların tarihi ile kıyaslanınca bu çok kısa bir süre. milyonlarca yıllık homo erectus, homo neanderthalensis, denisova vs. var ama bunlar ''insan benzeri'' canlılar yani ''homo sapiens'' değil. homo sapiens'in ortaya çıkışı çok yeni olduğu gibi bilimsel bulgulara göre çokta ani bir şekilde olmuştur. yani 200.000 yıldan öncesi yok, insan türü birden tarih sahnesine girmiş. doğada insan dışında böyle bir canlı daha yok.

  yani hiç kıvırmaya, eğip bükmeye gerek yok. insan türünün ortaya çıkışında dışarıdan bir müdahale olduğu açıkça ortada. peki bu müdahaleyi kim yaptı? cevabını hepimiz biliyoruz.

  edit: peki çok sayıda bilim adamı bu kadar çelişkili, temelsiz bir kurgu ile neden uğraşıyor? bu ilgi evrim teorisini çok bilimsel buldukları için mi? yoksa buna mecbur mu bırakılıyorlar? işte bunun cevabı.

  edit: aşağıda birisi homo sapiensler, neandertallerin neslini tüketti demiş. cahil olunca insan her şeyin cevabını bildiğini zannediyor. bu aniden ortadan kaybolan neandertallerin akıbeti ile ilgili ortaya atılan çok sayıda senaryodan sadece biri. hiç bir şekilde kesinliği yok. işte tipik evrimci hastalığı. inanmak istediği şeyi hemen doğru kabul eder, gerçek gibi anlatır.
 • arap sen çok içme içince sapıtıyorsun demek istediğim başlıktır.

  evrim lan bu. evrim...

  adam ekşisözlükte 2 paragraf yazarak teoriyi çürüttü az önce.
 • #97538617,

  1- dogal secilim en gucluyu ya da en zekiyi secmez, bulundugu ortama ve sartlara gore en faydali ozellikleri secer. yani maymun gibi guclu bir canlidan insan gibi zayif bir canliya niye evrim olsun sorusu gecersiz. eger fiziksel guc uremek ve hayatta kalmak icin belirleyici degilse secilmez, bu kadar basit.

  fiziksel guc evrimsel baski olsaydi insanlar gittikce daha guclu olurdu. boyle olmadiginin kaniti homo sapiens'in homo neanderthal'in soyunu tuketmis olmasi. neanderthal fiziksel olarak sapiens'ten cok daha guclu idi.

  ayni soru su sekilde de sorulabilirdi, neden insan gibi zeki, dogayi ve hayvanlari kontrolu altina alabilen bir canli dururken zayif tek isi daldan dala atlamak olan maymuna dogru evrim olsun.

  cevap ayni, afrika'da daldan dala atlayip findik fistikla beslenip ciftlesmek icin 150 iq gerekmiyor, zekanin bu hayat tarzi icin bir avantaji yok, dolayisiyla bir evrimsel baski olusturmuyor.
  oysa insan icin ozellikle buz cagi boyunca zeka daha iyi avlanmak, daha iyi korunmak, cocuklara daha iyi bakmak icin cok onemli bir ozellikti. daha iyi av aletleri yapan, daha iyi giysiler ureten, yemegini daha iyi saklayan ve yoneten insan daha uzun sure hayatta kalir ve daha cok cocuk buyutebilirdi.

  2- hersey birbiriyle baglantili, fiziksel guc olarak gerilemenin sebebi kaslarin enerji tuketmesi ve eger hayatta kalman icin cok onemli degilse faydadan cok zararinin olmasi. killarin dokulmesi de beynin buyumesi ile alakali, beyin cok fazla enerji tukettigi icin vucut isiniyor, dolayisiyla killar dokuluyor.

  3- yukaridaki aciklama neden alet kullanmanin zayif bir canliya donusmeye neden oldugunu acikliyor, fiziksel gucle yaptigin seyi (avlanma, korunma vs.) alet ile yapiyorsan o ozellik artik senin icin secilim gerektirmez, evrimsel baski degildir. dolayisiyla korelir, ozellikle de fazla enerji tuketmek gibi zararli bir ozellik ise.

  4- elbiseye ihtiyac duyma kuzeyli insanlar icin gecerli, afrikadakilerin boyle bir ihtiyaci yok, kuzeyliler de soguk havada isinmak icin giyiyorlar bu kadar basit. elbise de alet yapma yeteneginin bir ornegi.
  diyeceksin ki neden goc etmisler afrikadan kuzeye, buz gibi oldugunu gormemisler mi? neden geri donmemisler?

  tabii o olay da oyle basit degil, bir nesilde hemen bir sibirya ziyareti yapip afrikaya geri donmuyorlar, onlarca nesil icinde oluyor bu gocler, en fazla 2-3 nesil hatirlaniyor diyelim, mezopotamya'daki koylu kendini bildi bileli mezopotamya'da. afrika'ya geri donmek gibi bir sey onun icin soz konusu degil.

  neden goc ettiklerine gelince, tamamen merak. merak insanin en guclu icgudulerinden birisi, muhtemelen hayatta kalmasi icin de cok onemli bir ozelligi.
  neden insanlar avrupa'da durdugu yerde durmadi da 15. yy da cografi kesifler gerceklesti? neden simdi dunya'da durdugumuz yerde durmuyoruz da ay'a, mars'a gitmeye calisiyoruz? tamamen ayni merak icgudusu.

  avci toplayici insana neden afrika'da takilmak yerine kuzeye, orasi icin evrimlesmedigin bir yere gidiyorsun diye sormak, bugun elon musk'a neden dunyada paranla kral hayati yasamak varken mars'a gitmeye calisiyorsun diye sormakla ayni sey.
 • adamin sordugu sorularin cevabi milyon kere yazilmis, google'da hakkinda binlerce yazi, makale var. hicbir sey bilmiyorsan turkce en bilindik kaynaklardan biri olan evrim ağacıni birazcik kurcalasa cevabini bulabilecegi sorulara sahip. ama gelip sozluge yaziyor, cunku bilmek, ogrenmek, okumak umrunda degil, tebligini yapip huzur bulacak, derdi o.
 • evrim hoştır ema benena.
 • karşıtlarının anlamamak için direndiği teori.

  bu arkadaşlar sanıyor ki dünya oluşumundan beri sabit bir yer hiçbir şey değişmiyor, iklim değişmiyor, çevre değişmiyor. bu genelde dinlerde de bulunan sabit fikirlilikten kaynaklı bir yanılsama. aynı zamanda şunu da bilmiyorlar ki; evrimin bir yönü, bir amacı vs. yoktur. evrim göze hoş görünen şeyleri öne çıkarmak durumunda değildir. eğer ki bilgisayarlarla yürüyen bir ofiste çalışıyorsanız önemli olan bilgisayar bilginizdir, ne kadar kaslı olduğunuz yahut ne kadar havada kalabildiğiniz bir önem arz etmez. dolayısıyla böyle bir ortamda işini koruyan önemli bir özelliği yokmuş gibi görünen inek öğrencidir, bilgisiz kaslı çocuk değil. ha denirse ki ikisi birden olamıyor mu, orası da işin karışık mevzuları işte. üretilen enerji miktarı ve bunun nerelerde harcandığı falan filan. sonuç olarak olabilen ne ise o oluyor. her şey bir arada bulunamıyor.
 • senin o narin dedigin canlı, baska hiçbir memelinin sahip olamadigi kadar ter bezine sahip. ısınan vücudunu çok kısa sürede sogutabildigi icin dünyanın en iyi uzun mesafe kosucusu. zaten bipedal hominidlerin hayatta kalabilmeleri de bu tür avcılık faaliyetlerini başarıyla gerçekleştirmesi sayesinde olabildi. düsün ki büyük cüsseli bir memeliyi 30 40 km kovalayarak öldüren bir avcı var karşında , neresi zayıf bunun? her şey pençe, dis, kas demek degil. avlanmak taktiksel bir meseledir. toplayıcı olmak da öyle. insan gözü çok iyi olmayabilir ama, ayırt edebildiği renk araligi çok geniş olduğu icin toplayicilik sırasında zehirli olabilecek meyve ve kökleri daha kolay secebildigi icin hayatta kalabildi.

  yani evrim daha iyi olan secmez. evrim teorisine göre, daha çok ayak uyduran-degisen koşullara daha iyi adapte olan hayatta kalır.
 • çok basit olarak ifade edeyim, her köpek her kedi aynı mı? her insan nasıl aynı olsun. elbette bir yönlenme olacaktır. zeki insan, güçlü insan falan diye. her insana benzeyene insan dedikleri için salak saçma muhabbet dönüyor. zeki olmayan güruh evrim yalan diyor. neyse ya aman banane.
 • (bkz: #97538617)

  "neden maymun gibi doğada her türlü yaşama kabiliyetine sahip, güçlü bir canlıdan insan gibi tüysüz, narin, zayıf yapılı bir canlıya doğru bir evrim olsun? "

  göktaşı düşünce insanlar ölür solucanlar hayatta kalır.

  ağzı iyi laf yapan gelip sıçıyor düşüncesini.
 • evrim teorisi diye birşey yoktur. şimdi içerisinde teori geçiyor diye bunun kanitlanmamis bir düşünce olduğunu sanıyor insanlar, fakat dünya'da evrim ile alakalı yapılmış bütün akademik çalışmalarda kullanılan ibare evrim teorisi değil doğrudan evrim (evolution) olarak kaleme alınmıştır.

  o ne ya, o teori, teori gerçek bile değil kanitlanmamis gibi bir argüman sunan arkadaşlar 50 yıl geride yaşıyorlar.

  evrim çoktan kanıtlanmış bir gerçektir. teorilik bir durumu kalmamıştır.
3 entry daha