şükela:  tümü | bugün
  • bugün iş yerindeki ayak üstü bir evrim tartışmasında dindar bir elemanın sorduğu soru.

şahsen bir yanıt veremedim.

hakkaten eğer teori artık ispatlandıysa niye evrim kanunu denmiyor?

edit: bütün yazılanlarda anladığım kadarıyla bilimsel anlamda teori, bizim gündelik hayatta kullandığımız teoriden farklı. şahsen ben bunu bilmiyordum, liseden kalma bilgiyle "teoriyse henüz ispatlanmamıştır, ispatlanınca kanun olur" diye düşünüyordum. aklımda öyle kalmış, doğrusunu öğrenmiş oldum aklı başında yazarlar sayesinde. ayrıca normal bir vatandaş (ben mesela) bunu bilmek zorunda da değil. ben işinde gücünde, ekmeğinin peşinde koşan bir insanım. bilime inanıyorum ama bilim adamı değilim ve boş vakitlerimde, "teori ile kanun arasındaki fark ne acaba" diye düşünüp araştırmıyorum. ama birisi düzgün şekilde anlatınca anlıyorum. bakıyorum ki ne cahilliğim kalmış, ne trollüğüm, bana burada bok atanların % 99,8'inin de önce araştırıp sonra yanıt yazdığına eminim.

bence teori kelimesinin günlük kullanımından dolayı bir kavram karmaşası yaşanıyor. aslında bilimsel anlamdaki teoriyle, gündelik hayattaki teorinin aynı kelime olmaması gerekirdi. çünkü gündelik kullanımda "benim bir teorim var" dediğinde, "ben kafamdan birşey uydurdum" gibi bir anlam çıkıyor. oysa bilim dünyasında teori zaten ispatlanmış şeye deniyor. (muş)

bilimsel alanda teori yerine kuram kelimesi kullanılsa bu karmaşa ortadan kalkar aslında. doğru dürüst ve bilgilendirici yanıt verenlerin hepsine saygılarımı sunuyorum. bana küfür edenlerin de götüne koyayım.
  • teori ile kanun arasındaki fark başlığına bakmalısın gardaş. orada anlattık bunları.
  • lab ortamında ispatlanmıyor da ondan. ya da belli bir süre içerisinde, gözlemle kesinleşip, hakkında kesinleştiğine dair rapor yazılamıyor. ayrıca, evrim bütün türleri kapsayan bir süreç. her bir türün ayrı ayrı sürecinin ispatlama şansın olmadığı için genel evrim tanımının kanunlaşması şu anda mümkün değil. her ne kadar su getirmez bir gerçek olduğu bilinse ve kabul edilse de.
  • çünkü öylesi daha güzel olayır.

bak mesela;

evrim kanunu yazsam yeniden
    kimi maymunları sel alır gider
    kimi benim gibi insan olur gönülden
    kimi senin gibi el olur gider.

oldu mu bu şimdi? olmadı.

edit; bi daha düşündüm de, bence olmuş. o zaman ver müziği;

boş yere bekleme geçen dinleri
    böyledir ne yazık kambriyenden beri
    kimi benim gibi homo sapiens
    kimi senin gibi homo erectus.

kafiyeli bilim bu kadar, naled olsun.
  • bilim dünyası artık yasa kavramını olumsuz çağrışımlarından dolayı kullanmıyor. yalnız yerçekimi nasıl bir olguysa ve bunu açıklamaya çalışan teoriler vardır, evrim de bunun gibi bir olgu olup bunu açıklamaya çalışan teoriler vardır ve en bilineni darwin'in evrim teorisidir.
  • kanun kelimesi bilimde kullanılmıyor. lise fiziğinde
    bu tip şu kanunları bu kanunları gibi geçen laflar 17.
    yüzyıldan kalma kalıntılar. misal lise de yerçekimi
    kanunu diye yanlış biçimde verilen genel konular bugün
    kütle çekimi teorisi ile açıklanıyor.

anlayacağınız bilimde kanun olmaz.

evrimle ilgili genetik, biyoloji, fizik, kimya gibi konularda
    derinlemesine bilgisi olmayanlar için

bbc two - david attenborough's rise of animals: triumph of the vertebras
    belgeselinin bölümlerini seyretmelerini öneririm.

1. bölüm: from the seas to the skies
    2. bölüm : dawn of the mammals

ara geçiş canlıları dahil evrim tarihinin tam bir dökümünü görebilirsiniz.
    emin olun elmayı attığımda yere düşmesini sağlayan kütle çekimini anlamak
    evrimi anlamaktan kat be kat zordur.

üstelik de evrimin kanıtı her sabah aynaya baktığınızda karşınızdadır.
  • çünkü kanun ve teori farklı şeylerdir ve birbirlerinin yerine geçmezler.

bilimde kanunlar da vardır. mesela kütlenin korunumu yasası, mesela ters kare kanunu. bunlar laboratuar ortamında her zaman aynı sonucu vereceği bilinen işlemlerden.

bazı kanunlar ise, mesela yerçekimi kanunu gibi, lokal olarak doğru sonuçları verebilse de, genel görecililik kuramı gibi kanunlarla aşılmış, sebep-sonuç ilişkisinde ve olayın bilimsel altyapısını anlatmakta işlevini aslında göremediği anlaşılmış.

evrim ise tanımı gereği, canlılığın tarih sürecinde geçirdiği dönüşümü anlatır. bu dönüşümleri sağlayan çeşitli kanunlar vardır ama laboratuar analizlerinin neden ve nasıl olduğunu açıklayacak, bütün süreci gözlemleyecek bir teori gerekir.

yani teori şöyle bir şeydir diyebiliriz: bir odaya girersiniz ve yerde bir ceset yatmaktadır. cesedin yanında bir bıçak vardır. bıçakta bir şahsın parmak izi bulunur. ayrıca o şahsa ait ve aynı ayak numarasında bir kanlı ayak izi de gözlemlenir. parmak izi bulunan şahsı incelediğinizde boynunda tırnak izleri vardır, cesedin tırnaklarının altında da o şahsın dna'sı bulunur. buradan da delişmen biçimde kanıtı olan bir şekilde şu sonuca varırsınız: katil bıçakta parmak izi bulunan şahıstır.

evrim konusunda fosil kayıtları, mikroorganizma ve dna mutasyonu, türlerin bölgesel değişimleri ve göç yolları analizi, çeşitli çevresel değişimlerin türlere etkileri gibi, devasa bir veri arşivi bulunur ve bu veri arşivi bu sürecin kanıtıdır. dna mutasyonu bir kanundur. evrim ise bu kanunun sürece yayılmış bir analizidir.

tekrar ediyorum, bu analiz keyfekeder bir şekilde yapılmaz, gözlemlenen kanıtların bir süreç analizinden ibarettir.
  • bu millet hala böyle saçma şeyleri tartışırsa bir santim yol alamaz
  • arkadaşlar ben size açıklayayım siz de artık 21.yy'da kendinizi aptal konumuna düşürmekten vazgeçin.
    öncelikle 'teori ispatlanırsa kanun olur' cümlesini kafanızdan atın. böyle bir şey yok.
    evrim tıpkı yerçekimi gibi bir doğa yasasıdır. siz kabul etseniz de etmeseniz de oradadır ve çalışmaya devam eder. bu doğa yasasının neden ve nasıl çalıştığını açıklayan bilgiler bütününe de evrim teorisi adı verilir.
    aslına bakacak olursanız kanun/yasa size olayı basitçe ifade eder. bunun nasıl ve neden o şekilde meydana geldiğini açıklayan ise teorilerdir. yani teori>kanun. bunun için ingiliz kraliyet sözlüğünde teorinin karşılığına bakabilirsiniz.
    tüm bunlar ve daha fazlası için ise; [http://evrimagaci.org/ 'u ziyaret edebilirsiniz.