şükela:  tümü | bugün
83 entry daha
 • “ gnothi seauton” delphi tapınağının girişinde yazar ''kendini bil'' demektir...
  3000 yıl önce yazmış insanoğlu bunu!

  kendini bil ki ezbere üç-beş kavram, fill özne bulup bir araya getirince cümle kuramadığının farkına varasın! cehaletini kabul edip bir şeyler öğrenmek için arayışa sorgulamaya başlayasın!
  edit: düzeltme..
 • ispatlandığı için teori deniyor.
 • buralar hep misconception koktu dedirten başlık.
 • cevabı "evrim bir doğa yasasıdır (kanun/ilke). bu doğa yasasının neden ve nasıl çalıştığını açıklayan bilgiler bütününe evrim teorisi adı verilir.halk arasında yaygın olarak kullanılanın aksine "teori" sözcüğü bilimde "ispatlanmamış veya asılsız düşünce" anlamına gelmez.tam tersine, uzun süreli, çok açılı, çok disiplinli gözlemler ve incelemeler sonucunda elde edilen verilerin "neden" ve "nasıl" o şekilde olduğunu açıklayabilen bilgi bütünleri anlamına gelir." olan sorudur.

  kaynak: evrim ağacı
 • evrim teorisi fizik kanunu gibi bir şey olmadığı içindir. mesela yer kabuğunun altında mağma tabakası var. bundan eminiz. ancak gidip mağmayı delip "aa bak gerçekten de mağma varmış" diyemeyiz. ancak yanar dağlardan fışkıran volkanlar, yapılan sondaj çalışmalarında derine gidildikçe yerin ısınması gibi bir çok sebeple biz bu teoriyi kabul ediyoruz. bunun dışında hiç bir ciddi iddia bulunmuyor.

  evrim teorisi de bunun gibidir. yani yer çekimi kanunu ispat ediliyor. bu sebeple ona kanun deniliyor. çünkü kendini on katlı binadan atmıyorsun. ancak einstein tabi ki kütle çekimini ortaya attı vs. ancak yer çekimi ile ilgili hesapları değiştirmedi bu durum. nihayetinde test edilebilir bir durum ise kanun diyoruz. test edilme imkanı yoksa teori diyoruz.

  (bkz: yanlışsam yanlışsın de fikri)
 • evrim kesin ispatlanamaz ispatlandı diyip durmayın. evet veriler olduğunu gösterir fakat canlıların başkaşım süreci uzaylılar tarafından yapılmış olabilir tanrı tarafından oluşmuş olabilir. bunu asla bilemeyiz. bu yüzden kanıtlanamaz.
 • bu soruyu geçen sene (bkz: haluk savaş) diye bir geri zekalı soruyordu. hatta sormuyor ispatlansa kanun denir diye diretiyordu ve bu adamın unvanı proftu.

  cahil fetullahçı ya.
 • yav siz hala koronadan ölmediniz mi?
 • teori yasaları da kapsayan bilimsel açıklamalardır. günlük yaşamda kullandığımız anlam değil.
  teori kitaptır, yasalar denklem. yük korunumu yasası vardır bunu alırsın standart model teorisinde parçacıkların etkileşim denklemlerinde kullanırsın. yasaları birleştirerek hepsini birbirine bağlayan cümleler kurarsın olur sana teori. buna teori diyoruz çünkü teoriler gelişebilir, bazı kısımları düzeltilebilir ama tamamen yanlış olması imkansızdır çünkü yasalara, verilere, bulgulara dayanır.

  elektromanyetik teori ile icat ettiğimiz telefonun mesela, çalışıyor değil mi?

  ikna olmayanlar için ingilizce bir kaynak
  scientific theory vs law
 • teori kanunmuş gibi algılanıp etrafa öyle anlatılınca evrimde ispatlanmış sayıldı kimilerine göre. teori bir şeyi ortaya koyar, defalarca ispatlandığında kanun olur. ancak insan sayısının çok olmasını ve canlı çeşitliliğini teorinin ispatı sayarak , bir çok defa gerçekleşmiş farzederek ispat edildi zannediyorlar. kopuk halka muhabbeti vardı önceden onu ispatladığımız an iş bitiyor, bir türlü ispatlanamadı o halka ne sikimse. yeni yöntemde tüm dünyada teori olan şeye bug bulup kanun saymak oldu.
27 entry daha