şükela:  tümü | bugün
  • evrim teorisinin bilim dünyasındaki karşılığı biyolojinin birleştirici teorisi (unifiying theory) olmasıdır. bilimin temel taşlarından biridir.

evrim olmaksızın başta biyoloji olmak üzere pek çok bilim dalı atıl kalacaktır. türkiye'nin biyoloji konusunda (ciddi çalışmaları olan bazı isimleri saymazsak) rezil durumda olmasının sebebi de budur. tıpta, tarımda vs. sizi kurtaracak olan şey evrimdir, edeceğiniz kıytırık dualar değil.
  • tanim: biyolojik ve tibbi bütün gelismelerin, ilaç sanayisinin ve kozmetigin kaynagi olmasi.

ben evrimin genel olarak bilim dünyasinda tam olarak nasil bir karsiligi var, bilmiyorum. ama biyoloji biliminde nasil bir karsiligi var, tam olarak da o konu üzerinde çalisiyorum.

mesela bir protein üzerinde çalisiyorum, öyle bir protein ki, taaa bira mayasindan insana kadar bütün ökaryotlarda %60 in üzerinde ayni genetik yapida. aminoasit yapisi ise neredeyse %90 ve üzeri benzerlik gösteriyor. hücrelerde ayni isi yapiyor ve ayni sekilde katlanmis. ki düsünün sen o proteini alip tüplerde deney yaparken, faredeki protein ve insandaki protein (%99 benzer) ayni reaksiyonlari veremeyebiliyor. ama fizyolojik olarak birebir ayni isleri yapiyorlar. sonra bu proteinin yaninda is yapan (beraber) yandas bir protein aliyorsun. o da mayada da, insanda da var. ama genetik ve aminoasit yapisi korunmus degil. mayada termal aktiviteleri düzenlemekle görevliyken, insanda hiçbir islevi yok. mayada o proteini silince maya ölüyor, insanda silince hiçbir sey olmuyor. çünkü mayanin organizmal aktivitelerinin tamamini etkilyecek kilit bir görevde ama insanda daha farkli proteinler 'evrimlestigi' için sadece evrimsel bir artik olarak kalmis. düsün ya, bu elemanin beraber calistigi, bu elemana baglanan protein bütün bir ökaryot aleminde ayni 1e1. bu eleman degil. ve bu elemanin bu görev kaybini evrim agacinda inceleyince dereceli olarak görev kaybina ugruyor. yani mayada silinince maya ölürken, balikta silince balik 18 c altindaki sicakliklarda yasayamaz oluyor, kurbagada silince kurbaga kuru ortamlarda daha kisa süre yasayabiliyor, farede silince farenin buz tutulan yerlerinde enflamasyon oluyor. ama insanda silinince bir bok olmuyor. bu da ne demek oluyor biliyor musunuz, bu protein canlilar komplekslestikce islevini kaybetmis. sebebi ise, evrim. yani ne demek oluyor. sen evrimi sadece 'insan maymundan gelmistir' olarak alirsan hata edersin. evrim her alanda. evrim senin içtigin aspirinden xanax'a her ilacta. evrim senin cocukken oldugun karma asidan bugun oldugun hepatit'e her asida. evrim senin girdigin mr cihazinda, okudugun anne-bebek kitaplarinda. evrim fosillerde, evrim su ayilarinda. evrim senin her molekülüne nüfuz etmis, sen hala diyorsun ki 'evrim teori degildir, bilimsel bir gecerliligi yoktur' yok arkadasim vardir. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ gir su adrese. arama motoruna 'evolution' yaz. çikan 492341 'peer reviewed' makaleden bir kaçini aç ve oku. bakalim evrim var miymis.

ha okuyamiyor musun? o zaman gelip buraya yazma lütfen. ancak sanrilar gören bir deli kadar degerin oluyor.

dipnot: bu basligin ilk entry si bir insan ne kadar issiz olabiliri bana göstermistir. yada bu is için para aliyordur, bilemedim simdi.

edit: yayinlanan listeye göz atinca durumun ne kadar içler acisi oldugunu kavramis bulundum. bahsedilen 'darvinizm karsiti bildirge'yi imzalayan kadin akademisyen orani %10un üzerinde degil. hani o kadar düzgün bir populasyon ki, kadinlara imzalatmamislar bildirgeyi.

edit2: 960 isim listelenmis, ve dahasi diye verilen listede ise hani tas catlasin 100 ki daha var. bunlarin %60-70 i biyoloji alanindan degil. vay arkadas dedim. ne güzel is. tam bir tezgah. sen git 150 yillik teoriye 960 örgütlü kisi hayir diyor diye, ki bunlarin çogunun konuyla alakasi oldugunu dahi sanmiyorum, çöpe at. hani bunun nasil akilci bir yaklasim olabilecegini birisi bana anlatabilir mi?