şükela:  tümü | bugün
 • bu bir evrim ve islam' göre yaratılış tartışması değildir. bilimsel bulgulara ve inançsal bilgilere bağlı kalmadan, iki tarafın iddiasını mantık ile çözülmeyebilme girişimidir.

  ilk veri hz adem: islama göre ilk insandır. insanoğlunun ayakta kalabilmesi için; ateş, avlanma, yemek yapma, kalacak yer gibi tüm insanı ihtiyaçlar kendine öğretilmiştir. bu sayede neslini, tanrı tarafından ( cebrail yoluyla ) sürdürebilmesidir.

  evrim: ortak bir atadan geldiğimizi zamanla evrildiğimizi ve geçerli olan homo sapiens ırkı olarak varlığımızı sürdürdüğümüzü iddia ediyor. ( uzamasın diye kısaca anlattım )

  şimdi bir bebek düşünün; konuşmayı, yemek yemeyi bilmeyen, kemikleri gelişmemiş olduğu için; ellerini ve ayaklarını kullanamayan ve birilerinin himayesinde olmadan, asla tek başına yaşayamayacak bir canlıdan bahsediyoruz.

  öncelikle inanç konusunu es geçiyorum çünkü; hangi iddiayı-bulguyu ortaya koyarsanız kendi içindeki temelleri her zaman sabittir ve değişmez. yani adı üstünde '' inanç '' ya inanırsın ya inanmazsın.

  ama evrimi eleştirebiliriz; çünkü araştırmalara ve bulgulara dayanıyor. ve bilim eleştirilmekten keyif alıyor.

  yukarıda verdiğimiz bebek örneğinden yola çıkarak; dünyaya tek başına bir canlının geldiğini iddia edemeyiz. eğer tek veya 3-5 canlı birden gelse yine yanlış olur, çünkü tek başına varlığını sürdürmesi yine imkansız. zira yiyecek ve hayatta kalma sorunu, aniden yok olmalarına sebebiyet verebilirdi.

  o zaman canlılık birdenbire başladı diyebiliriz, yani çoklu olarak. 10 veya 20 değil de, binlercesinin aynı anda var olması gibi. bu şekilde canlıların birbirini yiyerek beslenmesi, doğa için faydalı olması ve üremesi, hayatta kalmayı daha mümkün kılabilirdi.
  buraya kadar bir sorun yok ise; asıl sorulması gereken soru;

  '' canlılığı birden bire ne tetikledi ''

  yani evren neden bir canlılığa ihtiyaç duyar, bunun evrene bir faydası var mı, bunu tetikleyen etkenler nasıl oluştu, hiçbir şey yokken canlılığa sebebiyet veren madde neydi.

  mantıksal olarak bir sonuca ulaşılamayacağı kesin, ama asıl konu ise insanı nasıl tatmin ettiğidir. örneğin hz adem ile hayatın başlaması müslümanları ne kadar tatmin ediyor ya da evrim, hem inanan hem de ateistleri ne kadar tatmin ediyor bu da önemli bir sorundur.