şükela:  tümü | bugün
 • güzel site. gidin.

  http://www.evrimagaci.org/
 • odtü biyoloji ve genetik topluluğu'nun (biyogen), türkiye'de evrim bilincini arttırmayı hedefleyerek faaliyete geçirdiği bir oluşum.

  kendilerini şöyle anlatmışlar:

  **neden "evrim ağaci"?**

  evrim kuramı, günümüzde malesef en çok yanlış anlaşılan ve en çok karşıtı bulunan bilimsel gerçekliklerden biridir. insanların kabul etmemesi ya da onaylamaması, bir bilimsel gerçekliğin "gerçeklik" değerini değiştirmez. bilim, insanların fikir, görüş, inanç veya düşüncelerine göre hareket etmez. bilim, gerçekleri bulmak sanatıdır. dolayısıyla gerçeğe ulaşmak amacıyla "tarafssızlığı" kendisine ilke edinmiştir.

  biyoloji, bu işin ucudan tutan bilim dallarından sadece biridir. ve pek çok bilim dalıyla ortak olarak (psikoloji, sosyoloji, paleontoloji, arkeoloji, jeoloji, coğrafya, paleoantropoloji, antropoloji, vb.) evrim teorisi'nin gerçekliğini sayısız şekilde destekleyen bulguları ortaya koymuştur.

  günümüzde insanlar, henüz "bilimsel teori (kuram)" nedir bilmeden, "evrim sadece bir teoridir." gibi bilimsellikten uzak cümleler sarf etmekte ve konu hakkında bilgisi olmayan diğer insanların kafalarını karıştırmaktadır. veyahut, "ne yani, biz maymundan mı geldik?" diyerek yıllar boyu geliştirilerek bugünlere getirilmiş ve belki de en çok sayıda, çeşitte ve nitelikte bulgularla desteklenen bilimsel bir gerçekliği, ayaklar altına almaktadırlar. üstelik bilime yaptıkları bu ve benzeri hakaretler yetmezmiş gibi, bilimi çeşitli siyasi ideolojilerle bağdaştırmakta, kendilerinin şahsi bulanık ve bilimden, tarafsızlıktan ve gerçekliklerden uzak zihinlerinin ürünlerini, bilim adamlarını kötülemek ve karalamak için kullanmaktadırlar.

  biz, orta doğu teknik üniversitesi öğrencileri olarak, bu gidişata bir "dur!" demenin vaktinin geldiğini düşünüyoruz ve bunun için harekete geçiyoruz. avrupa ve amerika'daki bilim adamlarının %90'ından fazlası evrim teorisi'ni kabul ederken ve hatta en koyu kiliseler dahi artık evrim ile uzlaşmaya varırken, ülkemizde veya ülke dışında bulunan birkaç kendini bilmez bilim ve gerçek düşmanının sarf ettiği sözler ve dış güçler aracılığıyla bu "sektöre" akıttıkları paralar, türkiye'nin bilimsel arenada geri düşmesine, küçülmesine, zayıflamasına neden olmaktadır. zaten bilimsel arenada ne yazık ki pek az iddiası olan ülkemiz, daha da yerilmektedir ve çağdaş bilimden geri kalmaktadır. bu, biz öğrencilerin ve bilim insanlarının kabul edemeyeceği bir durumdur.

  bu sebeple, "evrim ağacı" ismini verdiğimiz hareketi, odtü'de biyoloji ve genetik topluluğu'na bağlı olan öğrenciler olarak başlatmış bulunmaktayız.

  hareketimiz, tıpkı adımızın da işaret ettiği gibi, bir ağaç gibi dallanıp budaklanarak büyüyecek ve tüm türkiye'yi etkisi altına alacaktır, amacımız budur. ayrıca amacımız, türkiye'de evrim teorisi gerçekliğinin bilinirliğini sağlamak, halkın kafasında var olan yanlış bilgilerin bilimsel doğrularını öğretmek, çocukların tarafsız bilim eğitimini almalarını sağlamak ve bunun için ilk okullara, orta okullara, liselere giderek öğrencilere evrimsel biyoloji'yi anlatmak, sevdirmek, üniversiteler arası bir platform oluştururak ülkemizin geleceği olan üniversite öğrencilerinin düşüncelerini özgürce belirtmelerini ve "tarih inkarcısı" evrim karşıtları'nın baskılarına yenik düşmemelerini sağlamaktır.

  bu amaçla pek çok etkinliğimiz planlanmış ve yürürlüğe konmaya başlamıştır.

  destekleriniz için şimdiden teşekkür ederiz.

  **biz kimiz?**

  ilk olarak, biz birden fazla kişiyiz, dolayısıyla tek bir kişi olarak cevap vermiyoruz. ayrıca hepimiz öğrenciyiz, ancak sıradan öğrencilerden biraz farklı olarak özellikle evrimsel biyoloji konusunda çok uzun zamandır kafayı bozmuş insanlarız. bu yüzden tonumuz ve yazım biçimimiz, normalin üzerinde geliyor olabilir. hele ki burada akademik bir dil kullanmamaya çalışıyoruz, anlaşılabilirlik açısından. öte yandan bizlerin gerçekte akademik çalışmaları olduğunu da hatırlatmak isteriz, az sonra değineceğiz.

  şu anda ekibimizde yazar olarak görev alan 3 kişi bulunmaktadır:

  çağrı mert bakırcı (çmb: yazar - idari sorumlu)
  emre oral (eo: yazar - fizik köşesi sorumlusu)
  güngör budak (gb - teknik sorumlu)
  babür erdem (be - bilim editörü)
  ekin özsüle (eö - sayfa moderatörü)
  oğuz bolgi (oub - sayfa moderatörü)

  sayfada gördüğünüz yazıların tamamına yakını, özellikle yazı dizini'ndeki yazıların ve yorumların altına yaptığımız açıklamaların %99'u tek bir kişi tarafından yazılıyor (çmb kısaltmalı yazarımız). örneğin bu açıklama da onun tarafından yazılıyor, ama aksi gerekmedikçe, her zaman çoğul olarak kullanıyoruz, ilke olarak. bu kişi, esasında orta doğu teknik üniversitesi makina mühendisliği bölümü 4. sınıf öğrencisi, belki çoğu insana şaşırtıcı gelebilecek bir şekilde. ancak yazarımız, 2000 senesinden bu yana çok yoğun bir şekilde evrimsel biyoloji üzerine literatür araştırmaları yapmaktadır. bu sebeple bilimsel kaynaklara ulaşıp, kendi bilgisi ve görüşleriyle birleştirerek bu harmanı, yazıya dökebilen biri. ve bu sebeple sorularınızı ayrıntısıyla dinleyip, üzerinde önce kendi bilgileriyle düşünüp, sonrasında akademik literatürü tarayarak en objektif, en bilimsel ve gerçeğe en yakın cevabı üretmeyi hedefleyen birisi. kendisi, makina mühendisliği mezunu olmak üzere olmasına rağmen, şu anda odtü biyoloji bölümü'nden dersler almakta ve aynı bölümde, ekibimizden bir diğeriyle (az sonra bahsedilecek) popülasyon genetiği laboratuvarında doç. dr. meral kence ve prof. dr. aykut kence ile evrimsel biyoloji çalışmıştır (arılar üzerinde). eğitimi süresince aldığı ve alacağı akademik dersler, lisans ve yükseklisans derslerini kapsıyor şekilde olacaktır. üstelik sahip olduğu mühendislik bilgileri sayesinde biyoloji'ye daha farklı bir açıdan bakabilen, olayların fiziksel boyutlarını da inceleyebilen ve değerlendirebilen bir ekip arkadaşımız. bu da sorularınıza verilen cevapların daha kapsamlı olmasını sağlayan bir durum. son olarak kendisi, 2004 yılından beri amatör olarak yazarlıkla ilgileniyor, bu sebeple yazı yazmaya üşenmiyor ve çok uzun araştırma notları çıkarabiliyor. profesyonel ilgi alanları ise nörobiyoloji, nöroetoloji, biyorobotik, yapay zeka uygulamaları ve biyomekanik.

  ekibimizin geri kalan hepsi orta doğu teknik üniversitesi biyoloji bölümü veya moleküler biyoloji ve genetik bölümü'nden. çekirdek kadrodaki bir diğer ekip arkadaşımız (be kısaltmalı), odtü biyoloji bölümü'nde öğrenci ve o da çok uzun süredir biyoloji'nin pek çok dalındaki akademik konularda kendisini son derece geliştirmiş ve özellikle evrimsel biyoloji'ye son derece hakim biri. bu sebeple, daha çok yazı üretmek yerine yazılan yazıları denetleme konusunda görev alıyor. bu çok önemli bir görev, çünkü elbette her zaman hatalar yapılabiliyor ve bir kişinin, hele ki uzman sayılabilecek ve öyle de görülen bir kişinin bu denetimi yapması, yazıların kalitesinin artmasını ve sürekli denetim altında kalmasını sağlıyor. bu ekip arkadaşımız sayesinde hatalar kademeli olarak düzeltiliyor ve "en iyiye" doğru gelişiyor.

  belki de en önemli ekip arkadaşımız (gb kısaltmalı), yine odtü biyoloji bölümü'nden; ancak o da yazılarımızın yazarı gibi kendisini sadece okuduğu bölümde geliştirmemiş, çok uzun süredir bilişim işleriyle uğraşıyor: web tasarımı, grafik tasarım, vb. onun sayesinde, sayfamız ve internet sitemiz arka planda sürekli olarak geliştirilebiliyor ve aktif tutulabiliyor. çok sık teknik hatalarla karşılaşıyoruz, gerek facebook kaynaklı gerek geri kalan herhangi bir teknoloji kaynaklı. bu ekip arkadaşımız sayesinde şimdiye kadar asla çözemediğimiz bir sorun olmadı ve hızla kendimizi iyileştirmemizi sağlıyor bu arkadaşımız.

  bunlar haricinde, sayfamızda bir diğer ekip arkadaşımız bulunuyor (by kısaltmalı). belki onun adını hiç duymadınız çünkü o sayfanın düzeninden sorumlu. biliyorsunuz, çok sık bireysel ya da grup halinde saldırılar yapılıyor sayfaya. bunların sürekli takip edilmesinden bu arkadaşımız sorumlu.

  internet ekibimiz bu kadar, ancak evrim ağacı'nın facebook sayfası, gerçekte olanın %1'i bile değil. arka planda yirmiye yakın ekip arkadaşımız var. bunlarla okul zamanları her hafta toplanıp, evrimsel biyoloji konusunda eğitimler veriyoruz kendimize, her hafta biri, bir konuyu ele alan sunumlar hazırlıyor. bu sayede, gelecekte evrim ağacı'nı çok güçlü kılacak kökleri hazırlamış oluyoruz.

  ayrıca tüm bunların dışında biz, evrim ağacı'nı bir aile olarak görüyoruz. dolayısıyla, burada yazan-yazmayan tüm okurlarımız, evrim ağacı'nın bir üyesi ve parçasıdır, bir dalıdır. bu sebeple biz, 6500'ü aşkın dalı olan dev bir ağacız ("dev bir kedisin" gibi oldu, komik insanlara da buradan selam olsun).

  son olarak ufak bir not:

  yukarıda açıkladığımız gibi, bir yorumda veya yazıda yazarın imzası belirtilmediği sürece yazının sahibi çmb'dir (yine de kendisi çoğu zaman yazıların sonunda çmb şeklinde yazılarını belirtmektedir). bunun dışında diğer arkadaşlarımız yazılarının veya yorumlarının altına imzalarını atmaktadırlar. lütfen cevaplarla ilgili kafanızdaki soru işaretlerini ya da tespit ettiğiniz yanlışları doğrudan bu kişilere iletmeye çalışınız ve muhatabınızı belirtiniz. böylelikle istenmeyen karışıklıkların önüne geçmiş olabiliriz.

  ilginiz için çok teşekkür ederiz!''

  edit: http://www.facebook.com/treeofevolution
 • topraktan mı geldik maymundan mı geldik? yazılı reklam panolarını gördükçe sinirleniyordum. çok çok iyi oldu bu tarz bi oluşumun varlığını bilmek. en azından bişeyler yapanlar var.
 • tam da ihtiyacımız olan siteydi. şimdilerde makale arşivi toparlanıyor bildiğim kadarıyla. başarılı bir çalışma. desteklemek gerek.
 • takip ettiğim sitelerden biri. arada denk geliyor ilginç şeyler. yeni bir şeyler öğrendiğimi hissediyorum.
 • odtü biyoloji ve genetik topluluğu'nun birkaç yıl önce kurduğu oluşumun internet sayfası. konunun içinde ya da dışında da olsanız, meraklısı meraksızı için bir mücevher kutusu. günlük yazılar, kısa soru cevaplar vb haricinde çok değerli bir makale arşiv çalışması var.

  düzenli takip ettiğiniz oranda okumaktan alınan keyif de artıyor. göz atın.
 • içinde bulunan fizik bölümünde, evren ve kuantum fiziği ile ilgili çok detaylı bilgiler de bulunan site.
 • harika bir oluşum.

  facebook sayfasından, aklıma takılan/hakkında bilgi sahibi olmadığım sorduğum bütün soruları cevaplıyorlar ve gelen cevaplar tam anlamıyla tatmin ediyor beni.
  ilgili arkadaşlara tavsiye ederim.
 • içeriği çok geniş ama güncel olaylar karşısında birazcık geri kalan site. özellikle yeni buluşlar ve makaleler konusunda biraz daha çeviri yapılması gerekiyor.
 • yöneticilerinin her konuda "ben ne diyorsam o" modunda takıldığı, evrimciliğin partizanlıkla karıştırıldığı türkiye kaynaklı bir site.

  en son, insan beyninin ne kadar ilkel ve basit bir yapıya sahip olduğundan bahsediyorlardı. bunu söylerken neye dayandıkları, neyi ne kadar çözümleyebildikleri gibi sorular yönelttiğinizde yalnızca "öyle" anlamına gelen cevaplar veriyorlar ve sizin dindar olduğunuzu varsayarak saçma bir saldırganlık tribine giriyorlar.

  richard dawkins'den daha saldırgan, militan evrimsel biyologlar arıyorsanız evrimagaci.org doğru adres.

  daha iyisi için: (bkz: evrimianlamak.org)